Czy należy się bać badań prenatalnych

Badania prenatalne

badania prenatalneCzekasz na dziecko... Czujesz na zmianę zachwyt i niepokój, uniesienie i strach. Czy dziecko będzie zdrowe? Każda wizyta u lekarza uspokaja cię tylko na chwilę. Chciałabyś wiedzieć więcej, chciałabyś wiedzieć na pewno. Rozwiązaniem mogą stać się badania prenatalne!

Wciągu ostatnich kilkunastu lat w położnictwie nastąpiły ogromne zmiany - płód stał się pacjentem, który jest diagnozowany i może być leczony w łonie matki. Pojawiły się też nowe badania prenatalne o bardzo dużej czułości, wykonywane z krwi matki – tj. test NIFTY czy Harmony. Właściwa i wczesna diagnoza ma ogromne znaczenie dla losów ciąży.

Masz 97% szans, że badania prenatalne nie wykryją nieprawidłowości

W zdecydowanej większości przypadków badania prenatalne przynoszą spokój przyszłej mamie. Nawet, gdy przesiewowe badania prenatalne wskażą na pod­wyżs­zone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, często bada­nia diag­nos­ty­czne nie potwierdzają choroby i ostate­cznie dziecko rodzi się zdrowe. Z kolei wcześniejsza wiedza o nieprawidłowości może uratować zdrowie, a nawet życie dziecka.

Przeczytaj wypowiedź eksperta: Badania prenatalne - czy rzeczywiście należy się bać

Badania prenatalne refundowane są tylko kobietom powyżej 35 roku życia

Dzieje się tak dlatego, gdyż największe ryzyko wystąpienia zespołu Downa jest u starszych matek. Niestety jednak aż 70% dzieci z tą chorobą rodzą matki, które nie ukończyły jeszcze 35go roku życia. Paradoks? Nie, po prostu 95% dzieci rodzi się matkom młodszym, które często nie maja pojęcia, co im grozi.

Jakie badania prenatalne wykonać?

Mianem badań prenatalnych nazywamy badania przesiewowe wykonywane w ciąży: USG genetyczne, test PAPP-A, test NIFTY oraz badania diagnostyczne tj. amniopunkcję czy biopsję kosmówki. Warto też podkreślić, że nie są to jedyne badania, które warto wykonać w ciąży. Mało mówi się np. o teście w kierunku wrodzonej trombofilii. Takie badanie wykonuje się tylko raz na całe życie, a może ono mieć kluczowe znaczenie dla przyszłej mamy i dziecka.

Wrodzona trombofilia jest jedną z przyczyn komplikacji w II i III trymestrze ciąży, nawykowych poronień, wad cewy nerwowej a nawet Zespołu Downa (badania mówią o dwukrotnym zwiększeniu ryzyka tej choroby). Co więcej zwiększa też ryzyko wystąpienia zakrzepu, który może doprowadzić do śmierci ciężarnej. Wdrożone odpowiednie leczenie farmakologiczne może uchronić przyszłą mamę i dziecko przed groźnymi powikłaniami i zwiększyć szanse na szczęśliwy poród.

               Przeczytaj więcej: Trombofilia w ciąży ...

Badania prenatalne - najważniejsze informacje

Kalendarz badań w ciąży

Ogólnie o badaniach prenatalnych

Nieinwazyjne (przesiewowe) badania prenatalne

Inwazyjne (diagnostyczne) badania prenatalne

Inne badania w czasie ciąży

Przeczytaj również:

Przeczytaj więcej artykułów:


  04/06/2015

  2 odpowiedzi na “Badania prenatalne”

  1. Werbel pisze:

   Czy można przed jedzieniem robic krwi pappa?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.


  *

  01_reklama

  zbadajnasienie

  kwas foliowy w ciazy bp

  czat

  Porada genetyka

  pakiet-badan-po-poronieniu

  08

  03

  gdzie wykonać badanie kariotypu

  Polecane artykuły

  05

  Badanie na trombofilię

  badnaie po poronieniu poznaj

  09

  Kobieco.pl

  mmlogo1

  kliknij

  baner