badania prenatalne

Badania prenatalne

badania prenatalne Czekasz na dziecko... Czujesz na zmianę zachwyt i niepokój, uniesienie i strach. Czy dziecko będzie zdrowe? Każda wizyta u lekarza uspokaja cię tylko na chwilę. Chciałabyś wiedzieć więcej, chciałabyś wiedzieć na pewno. Rozwiązaniem mogą stać się badania prenatalne!

Wciągu ostatnich kilkunastu lat w położnictwie nastąpiły ogromne zmiany - płód stał się pacjentem, który jest diagnozowany i może być leczony w łonie matki. Pojawiły się też nowe badania prenatalne o bardzo dużej czułości, wykonywane z krwi matki – tj. test NIFTY czy Harmony. Właściwa i wczesna diagnoza ma ogromne znaczenie dla losów ciąży.

Masz 97% szans, że badania prenatalne nie wykryją nieprawidłowości

W zdecydowanej większości przypadków badania prenatalne przynoszą spokój przyszłej mamie. Nawet, gdy przesiewowe badania prenatalne wskażą na pod­wyżs­zone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, często bada­nia diag­nos­ty­czne nie potwierdzają choroby i ostate­cznie dziecko rodzi się zdrowe. Z kolei wcześniejsza wiedza o nieprawidłowości może uratować zdrowie, a nawet życie dziecka.

Przeczytaj wypowiedź eksperta: Badania prenatalne - czy rzeczywiście należy się bać

Badania prenatalne refundowane są tylko kobietom powyżej 35 roku życia

Dzieje się tak dlatego, gdyż największe ryzyko wystąpienia zespołu Downa jest u starszych matek. Niestety jednak aż 70% dzieci z tą chorobą rodzą matki, które nie ukończyły jeszcze 35go roku życia. Paradoks? Nie, po prostu 95% dzieci rodzi się matkom młodszym, które często nie maja pojęcia, co im grozi.

Jakie badania prenatalne wykonać?

Mianem badań prenatalnych nazywamy badania przesiewowe wykonywane w ciąży: USG genetyczne, test PAPP-A, test NIFTY oraz badania diagnostyczne tj. amniopunkcję czy biopsję kosmówki. Warto też podkreślić, że nie są to jedyne badania, które warto wykonać w ciąży. Mało mówi się np. o teście w kierunku wrodzonej trombofilii. Takie badanie wykonuje się tylko raz na całe życie, a może ono mieć kluczowe znaczenie dla przyszłej mamy i dziecka.

Wrodzona trombofilia jest jedną z przyczyn komplikacji w II i III trymestrze ciąży, nawykowych poronień, wad cewy nerwowej a nawet Zespołu Downa (badania mówią o dwukrotnym zwiększeniu ryzyka tej choroby). Co więcej zwiększa też ryzyko wystąpienia zakrzepu, który może doprowadzić do śmierci ciężarnej. Wdrożone odpowiednie leczenie farmakologiczne może uchronić przyszłą mamę i dziecko przed groźnymi powikłaniami i zwiększyć szanse na szczęśliwy poród.

               Przeczytaj więcej: Trombofilia w ciąży ...

Badania prenatalne - najważniejsze informacje

Kalendarz badań w ciąży

Ogólnie o badaniach prenatalnych

Nieinwazyjne (przesiewowe) badania prenatalne

Inwazyjne (diagnostyczne) badania prenatalne

Inne badania w czasie ciąży

Przeczytaj również:


  04/06/2015

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.


  *

  01_reklama

  zbadajnasienie

  czat

  pakiet badan po poronieniu bp

  Porada genetyka

  08

  03

  gdzie wykonać badanie kariotypu

  Polecane artykuły

  05

  Badanie na trombofilię

  badnaie po poronieniu poznaj

  09

  Kobieco.pl

  mmlogo1

  kliknij

  baner