Jakie są bezpieczne metody łagodzenia bólu porodowego?

bezpieczne metody łagodzenia bólu porodowego

Poród to jedno z najbardziej wyjątkowych i niezapomnianych doświadczeń w życiu kobiety. Niestety nieuchronnie wiąże się on z pewnym bólem. Wiele przyszłych mam chciałoby jakoś ten ból złagodzić. Sprawdź najlepsze bezpieczne metody łagodzenia bólu porodowego!

Spis treści:

  1. Metody farmakologiczne
  2. Techniki relaksacyjne
  3. TENS

Metody farmakologiczne

Metody farmakologiczne są jednym z najczęstszych sposobów łagodzenia bólu podczas porodu. Dostępne są różne rodzaje leków, które mogą pomóc złagodzić dyskomfort i uczynić poród bardziej znośnym dla matki. Takie leki zawsze podawane są przez lekarza. Pacjentka nie może stosować ich na własną rękę.

W trakcie porodu pacjentka może skorzystać z następujących farmakologicznych sposobów łagodzenia bólu:

  • Znieczulenie zewnątrzoponowe – jest ono podawane przez lekarza anestezjologa poprzez wkłucie się do kanału kręgowego i zostawieniu tam małego cewnika w celu podawania kolejnych dawek. Znieczulenie zewnątrzoponowe podawane jest zwykle, gdy rozwarcie ma około 4 centymetry.
  •  Gaz rozweselający – jest on podawany przez specjalną maskę wokół ust. Jest to mieszanina tlenu i podtlenku azotu, który nazywany jest także znieczuleniem wziewnym. Jest on najczęściej stosowany, gdy w placówce brakuje anestezjologa, który mógłby podać znieczulenie.
  •  Opioidy – w trakcie porodu mogą one zostać podane dożylnie lub domięśniowo. Najczęściej używanym środkiem opioidowym jest remifentanyl. Jednak ze wszystkich możliwych farmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego środki opioidowe używane są najrzadziej.

Zobacz również: Strategie radzenia sobie z lękiem przed porodem – 4 sposoby

Techniki relaksacyjne

Techniki relaksacyjne mogą również być skutecznym sposobem na łagodzenie bólu porodowego. Ćwiczenia oddechowe, medytacja oraz masaż mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia i stresu związanego z porodem. Poprzez skupienie się na relaksacji, kobieta może lepiej radzić sobie z bólem i przeżywać poród w sposób bardziej kontrolowany. Odprężenie może także nieco przyspieszyć przebieg porodu.

TENS

TENS to coraz częściej stosowana metoda łagodzenia bólu porodowego. Jest to urządzenie, które elektrostymuluje nerwy. Jest to bardzo dobry sposób na uśmierzanie bólu. Urządzenie to możemy zakupić lub wypożyczyć. TENS w większości przypadków jest bardzo skutecznym sposobem łagodzenia bólu porodowego. Są jednak kobiety, u których nie zdał egzaminu i nie ułatwił pacjentce porodu.

Oceń

Data publikacji: 01/04/2024, Data aktualizacji: 05/04/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *