Strategie radzenia sobie z lękiem przed porodem – 4 sposoby

strategie radzenia sobie z lękiem przed porodem

Każda kobieta oczekująca dziecka boi się porodu. Jest to zupełnie naturalne. Lęk towarzyszy szczególnie pierworódkom. Kobiety obawiać mogą się samego przebiegu porodu, bólu, czy problemów, które mogą się pojawić. Lęki te warto spróbować nieco oswoić, aby przed porodem być jak najspokojniejszym. Jak to zrobić? Sprawdź cztery najlepsze strategie radzenia sobie z lękiem przed porodem!

Spis treści:

  1. Poszerzaj swoją wiedzę
  2. Zapisz się na zajęcia w szkole rodzenia
  3. Znajdź najlepszy dla Was szpital
  4. Przygotuj plan porodu

Poszerzaj swoją wiedzę

Nie ma lepszego sposobu na oswojenie lęku przed porodem niż edukacja. Im większa nasza wiedza, tym spokojniejsze będziemy. Edukacja da nam ogląd na to, czego możemy się spodziewać. Z taką wiedzą automatycznie będziemy spokojniejsze. Ta strategia radzenia sobie z lękiem przed porodem jest szczególnie skuteczna w przypadku pierwszej ciąży.

Ale jak edukować się na temat porodu? Wiedza jest właściwie na wyciągnięcie ręki. Znajdziemy ją w książkach, artykułach, na blogach, w webinarach czy podcastach. Jednak jej najlepszym źródłem będzie lekarz prowadzący ciążę oraz położna. To oni rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.

Zobacz również: Co oznaczają ruchy dziecka przed porodem?

Zapisz się na zajęcia w szkole rodzenia

Szkoła rodzenia może znakomicie przygotować Twoje ciało i głowę do porodu. Zdobędziesz tam ogrom wiedzy oraz poćwiczysz umiejętności praktyczne. Znajdziesz tam również specjalistów, którzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.
W szkole rodzenia spotkasz inne kobiety, które mierzą się z takimi samymi lękami. Dzięki temu poczujesz się nieco mniej samotna ze swoimi problemami. Jest to nieocenione źródło wsparcia.

Znajdź najlepszy dla Was szpital

Wybór odpowiedniego szpitala może znacznie zmniejszyć Twój stres przed porodem. W trakcie ciąży poświęć więc nieco czasu na zrobienie rozeznania. Dowiedz się, jaką ofertę mają szpitale w Twojej okolicy. Zapytaj także znajome mamy o ich opinie. Dzięki temu będziesz miała pewność, że Twój maluszek przyjdzie na świat w najlepszych możliwych warunkach.

Zobacz również: Termin porodu

Przygotuj plan porodu

Plan porodu to dokument, w którym możesz zapisać wszystkie Twoje oczekiwania dotyczące narodzin dziecka. Możesz zapisać tam Twoje preferencje dotyczące ubrania, znieczulenia, nacięcia krocza, a nawet muzyki. Taki plan pozwoli Ci się czuć dużo bardziej komfortowo. Pamiętaj jednak, że w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia może on nie zostać zrealizowany.

Oceń

Data publikacji: 08/01/2024, Data aktualizacji: 06/02/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *