Co oznaczają ruchy dziecka przed porodem?

intensywne ruchy dziecka przed porodem

Pod koniec ciąży warto uważnie obserwować ruchy dziecka w brzuszku. Mogą one być pierwszym sygnałem, że z maluszkiem dzieje się coś niepokojącego. Ruchy dziecka przed porodem mogą być także zwiastunem zbliżającego się rozwiązania. Jak to rozpoznać? Co oznaczają ruchy dziecka przed porodem? Sprawdź w poniższym tekście!

Spis treści:

  1. Słabnące ruchy dziecka przed porodem
  2. Intensywne ruchy dziecka przed porodem

Słabnące ruchy dziecka przed porodem

Między 20 a 23 tygodniem ciąży kobieta może zacząć odczuwać pierwsze ruchy dziecka, które z czasem stają się coraz częstsze i bardziej intensywne. Jednak ruchy dziecka przed porodem zaczynają stopniowo słabnąć. Najczęściej ma to miejsce około 39 tygodnia ciąży, ale może to nastąpić także wcześniej.

Dziecko z każdym tygodniem ciąży staje się coraz większe, więc ma coraz mniej miejsca w brzuszku mamy. Przed samym porodem jest mu już tam na tyle ciasno, że nie może wykonywać częstych, swobodnych i gwałtownych ruchów. Stają się one rzadsze, delikatniejsze i słabiej wyczuwalne.
Słabnące ruchy dziecka przed porodem dla wielu przyszłych rodziców są powodem do paniki. Nie ma tutaj jednak powodu do niepokoju. Rzadsze i mniej wyczuwalne ruchy są całkowicie normalne w końcówce ciąży. Jest to sygnał, że poród zbliża się wielkimi krokami. Możesz więc spodziewać się swojego maleństwa już lada dzień.

Zobacz również: Jak dbać o siebie w połogu? Wskazówki dla mam po porodzie

Intensywne ruchy dziecka przed porodem

Intensywne ruchy dziecka przed porodem mogą być niepokojącym objawem. Może to być sygnał, że z maluszkiem dzieje się coś złego. Czasem jednak intensywne ruchy dziecka są tylko przypadkiem i maluszkowi nic nie grozi. Nie wolno tego jednak bagatelizować. Intensywne ruchy dziecka należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Wykona on badanie USG oraz KTG, aby upewnić się, że dziecku nic nie zagraża.
Liczenie ruchów dziecka przed porodem

Każda kobieta przed porodem powinna liczyć ruchy swojego dziecka. Dzięki temu może szybko wyczuć, gdy zmieni się ich częstotliwość. Jeśli kobieta w ciągu dwóch godzin nie naliczy przynajmniej 10 ruchów, to powinna nieco sprowokować dziecko do aktywności. W tym celu należy wypić szklankę wody i zrobić sobie krótki spacer. Jeśli w tym czasie dziecko zacznie się ruszać, to wszystko jest w porządku. Jeśli jednak dziecko wciąż będzie rzadko wykonywało ruchy lub zarejestrujemy całkowity brak ruchów, to należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Oceń

Data publikacji: 19/09/2023, Data aktualizacji: 06/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *