Co oznaczają ruchy dziecka przed porodem?

ruchy dziecka przed porodem

Pod koniec ciąży warto uważnie obserwować ruchy dziecka w brzuszku. Mogą one być pierwszym sygnałem, że z maluszkiem dzieje się coś niepokojącego. Ruchy dziecka przed porodem mogą być także zwiastunem zbliżającego się rozwiązania. Jak to rozpoznać? Co oznaczają ruchy dziecka przed porodem? Sprawdź w poniższym tekście!

Spis treści:

1. Słabnące ruchy dziecka przed porodem
2. Intensywne ruchy dziecka przed porodem
3. Liczenie ruchów dziecka przed porodem

Słabnące ruchy dziecka przed porodem

Między 20 a 23 tygodniem ciąży kobieta może zacząć odczuwać pierwsze ruchy dziecka, które z czasem stają się coraz częstsze i bardziej intensywne. Jednak ruchy dziecka przed porodem zaczynają stopniowo słabnąć. Najczęściej ma to miejsce około 39 tygodnia ciąży, ale może to nastąpić także wcześniej.

Dziecko z każdym tygodniem ciąży staje się coraz większe, więc ma coraz mniej miejsca w brzuszku mamy. Przed samym porodem jest mu już tam na tyle ciasno, że nie może wykonywać częstych, swobodnych i gwałtownych ruchów. Stają się one rzadsze, delikatniejsze i słabiej wyczuwalne.

Słabnące ruchy dziecka przed porodem dla wielu przyszłych rodziców są powodem do paniki. Nie ma tutaj jednak powodu do niepokoju. Rzadsze i mniej wyczuwalne ruchy są całkowicie normalne w końcówce ciąży. Jest to sygnał, że poród zbliża się wielkimi krokami.

Zobacz również: Jak rozpoczyna się poród? Kiedy trzeba jechać na salę porodową?

Intensywne ruchy dziecka przed porodem

Intensywne ruchy dziecka przed porodem mogą być niepokojącym objawem. Może to być sygnał, że z maluszkiem dzieje się coś złego. Czasem jednak intensywne ruchy dziecka są tylko przypadkiem i maluszkowi nic nie grozi. Nie wolno tego jednak bagatelizować. Intensywne ruchy dziecka należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Wykona on badanie USG oraz KTG, aby upewnić się, że dziecku nic nie zagraża.

Zobacz również: 8 miesiąc ciąży – poród tuż tuż

Liczenie ruchów dziecka przed porodem

Każda kobieta przed porodem powinna liczyć ruchy swojego dziecka. Dzięki temu może szybko wyczuć, gdy zmieni się ich częstotliwość. Jeśli kobieta w ciągu dwóch godzin nie naliczy przynajmniej 10 ruchów, to powinna nieco sprowokować dziecko do aktywności. W tym celu należy wypić szklankę wody i zrobić sobie krótki spacer. Jeśli w tym czasie dziecko zacznie się ruszać, to wszystko jest w porządku. Jeśli jednak dziecko wciąż będzie rzadko wykonywało ruchy lub zarejestrujemy całkowity brak ruchów, to należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

 

Oceń

Data publikacji: 09/01/2023, Data aktualizacji: 16/01/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *