Co oznaczają intensywne ruchy dziecka w ciąży?

intensywne ruchy dziecka

Odczuwanie ruchów dziecka w brzuchu to niesamowite uczucie. Przyszłe mamy powinny zwracać na nie szczególną uwagę, ponieważ ruchy mogą nam dużo powiedzieć o rozwoju maluszka. Niektóre dzieci w brzuszku są aż za bardzo ruchliwe. Czy to normalne? Co oznaczają intensywne ruchy dziecka? Wyjaśniamy poniżej!

jesteś w ciąży

Spis treści:

  1. Bardzo ruchliwe dziecko w brzuszku
  2. Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży?

Bardzo ruchliwe dziecko w brzuszku

Powód intensywnych ruchów dziecka zależy przede wszystkim od tygodnia ciąży. Nie zawsze jest to sygnał, że z maluszkiem dzieje się coś złego. Nadmierną aktywność dziecka warto jednak monitorować.

Dziecko między 20 a 30 tygodniem ciąży ma w brzuszku mamy ma dość dużo miejsca, dlatego właśnie w tym czasie jego aktywność będzie największa. Najbardziej ruchliwe będzie ono po spożytym przez mamę posiłku. Na jego aktywność wpływ mają także emocje mamy. Dziecko będzie bardziej ruchliwe, gdy jego mama będzie przestraszona lub zdenerwowana. Wiele przyszłych mam zauważa intensywne ruchy dziecka w nocy. Dzieje się tak w przypadku maluszków, na których ruchy mamy działają uspokajająco. W konsekwencji dziecko robi sobie drzemki w ciągu dnia, a w nocy rozrabia.

Od 30 tygodnia przyszła mama powinna zacząć liczyć ruchy płodu. Przyjmuje się, że w ciągu godziny maluszek powinien wykonać około 10 ruchów. Jeśli jest ich zbyt mało lub zbyt dużo, to skonsultuj się z ginekologiem.

Po 35 tygodniu ciąży intensywne ruchy dziecka oznaczają, że powoli zbliża się poród. W tym czasie dziecko ma już w brzuszku mamy niewiele miejsca. Ma ono także coraz więcej siły, dlatego jego niektóre kopniaki mogą nawet zaboleć przyszłą mamę.

Zobacz również: Ruchy dziecka w ciąży. Jak rusza się dziecko w brzuchu?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży?

Każdy maluszek w brzuszku mamy powinien regularnie się kręcić i kopać. Pokazuje on w ten sposób przyszłej mamie, że wszystko z nim w porządku. Liczba jego ruchów powinna rosnąć aż do 30 tygodnia ciąży, a później pozostać stała. Intensywność ruchów dziecka wzrosnąć może dopiero przed porodem.

Zmiany w aktywności dziecka mogą być niewielkie. Czasami nie jesteśmy w stanie ich zauważyć, jeśli nie liczymy jego ruchów. Przyszła mama powinna zacząć to robić już w 30 tygodniu ciąży. Dzięki temu będzie spokojna, że z maluszkiem nie dzieje się nic złego.
Liczenie ruchów dziecka jest proste. Wystarczy ułożyć się w wygodnej pozycji i zacząć liczyć. Możesz to przerwać, jeśli poczujesz kopniaka 10 razy. Jeśli jednak w ciągu godziny ruchów będzie mniej, to skonsultuj się z lekarzem.

jesteś w ciąży

4.3/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 09/03/2023, Data aktualizacji: 27/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *