Jaką antykoncepcje wybrać? Najlepsze metody ochrony przed niechcianą ciążą

jaką antykoncepcje wybrać

Prezerwatywy, tabletki, krążki, implanty. To tylko niektóre z dostępnych metod antykoncepcji. Mamy wiele możliwości zapobiegania niechcianej ciąży. Która metoda będzie najlepsza? Jakie są ich plusy i minusy? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jaką antykoncepcję najlepiej wybrać dla siebie!

Spis treści:

  1. Wskaźnik skuteczności antykoncepcji – wskaźnik Pearla
  2. Jaką antykoncepcję wybrać? Dostępne metody

Wskaźnik skuteczności antykoncepcji – wskaźnik Pearla

Dla każdej kobiety najważniejsze jest, aby antykoncepcja była skuteczna. Skuteczność poszczególnych metod mierzona jest za pomocą wskaźnika Pearla. Jest on wyliczany poprzez określenie, ile na 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji, zaszło w ciążę. Im jest on mniejszy, tym dana metoda jest skuteczniejsza.

Zobacz również: Badania przed antykoncepcją – które z nich warto wykonać?

Jaką antykoncepcję wybrać? Dostępne metody

Najczęściej stosowane metody antykoncepcyjne to:

  •  Metoda kalendarzyka małżeńskiego – opiera się ona na unikaniu współżycia w dniach płodnych. Aby zastosować tę metodę, kobieta musi monitorować swój cykl miesiączkowy, aby śledzić pojawienie się owulacji. W przypadku tej metody wskaźnik Pearla wynosi od 8 do 25.
  •  Prezerwatywy – jest to najczęściej stosowana metoda antykoncepcji. Prezerwatywy dostępne są w różnych rozmiarach, smakach i zapachach. Oprócz zapobiegania ciąży prezerwatywy chronią również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wskaźnik Pearla dla prezerwatyw wynosi od 3 do 14.
  •  Tabletki antykoncepcyjne – zawierają żeńskie hormony płciowe, które hamują owulację. Kobieta musi je przyjmować codziennie o stałej porze. Jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji, co potwierdza wskaźnik Pearla. Wynosi on od 0,1 do 3. Należy jednak pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne mogą wywołać skutki uboczne, takie jak wahania nastroju, trądzik czy bóle głowy.
  •  Krążki antykoncepcyjne – są one aplikowane dopochwowo pierwszego dnia cyklu miesiączkowego. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi od 0,6 do 1,7.
  •  Wkładka domaciczna (spirala) – jest to długoterminowa metoda antykoncepcji, która jest aplikowana przez lekarza. Niektóre z nich mogą zapewnić skuteczną ochronę przed ciążą nawet przez 10 lat. Wskaźnik Pearla w tym przypadku wynosi od 0,1 do 0,2.
  •  Plastry antykoncepcyjne – nakleja się je raz w tygodniu na skórę, dzięki czemu uwalniane są żeńskie hormony płciowe. Mogą być przyklejane na ramię czy pośladek. Ich wskaźnik Pearla wynosi około 0,9.
Oceń

Data publikacji: 01/04/2024, Data aktualizacji: 04/04/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *