Bezpieczeństwo badań prenatalnych dla dziecka i mamy – co warto o nim wiedzieć?

bezpieczeństwo badań prenatalnych dla dziecka i mamy

Badania prenatalne pozwalają nam monitorować rozwój dziecka jeszcze zanim maluszek przyjdzie na świat. Dzięki temu możemy wykryć ewentualne problemy zdrowotne i już zacząć im przeciwdziałać. Ale czy testy te na pewno są bezpieczne? Sprawdź, co powinniście wiedzieć o bezpieczeństwie badań prenatalnych dla dziecka i mamy!

Spis treści:

  1. Testy nieinwazyjne a bezpieczeństwo badań prenatalnych dla dziecka i mamy
  2. Testy inwazyjne a bezpieczeństwo badań prenatalnych dla dziecka i mamy

Testy nieinwazyjne a bezpieczeństwo badań prenatalnych dla dziecka i mamy

Testy nieinwazyjne to grupa badań prenatalnych, od których rozpoczyna się diagnostykę. Dzięki nim możemy wykryć zwiększone ryzyko rozwoju danej wady u dziecka. Są to badania nieinwazyjne, dlatego nie powodują żadnych powikłań. Są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka.

Do kategorii nieinwazyjnych testów diagnostycznych zalicza się obrazowe USG genetyczne. Przeprowadza się je w sposób podobny do rutynowego badania ultrasonograficznego, ale charakteryzuje je dużo większa precyzja. Dzięki temu lekarz może zidentyfikować symptomy różnych wad genetycznych, takich jak zespół Downa. Dodatkowo przyszła mama może poddać się różnorodnym prenatalnym testom krwi, w tym:

  •  Test PAPP-A – służący do wykrywania cech wskazujących na obecność zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau.
  •  Test Prenatal testDNA – polegający na analizie wolnego DNA płodowego. Charakteryzuje się on czułością wynoszącą nawet 99%. W najbardziej rozbudowanej wersji, jaką jest Karyo Plus, pozwala on wykryć anomalie w strukturze wszystkich chromosomów płodu, jak również różnorodne mikrodelecje i mikroduplikacje. Test Prenatal testDNA umożliwia również określenie płci dziecka na życzenie rodziców.

Zobacz również: Jakie badania prenatalne są zalecane? Kiedy je wykonywać?

Testy inwazyjne a bezpieczeństwo badań prenatalnych dla dziecka i mamy

Inną kategorią badań prenatalnych badania rozstrzygające. Są one wykonywane po otrzymaniu nieprawidłowego wyniku testów nieinwazyjnych. Niosą one ze sobą niewielkie ryzyko powikłań, szacowane na około 1%. Do badań tego typu zalicza się:

  •  Amniopunkcję – metoda ta polega na pobraniu próbki płynu owodniowego poprzez nakłucie powłok brzusznych kobiety w ciąży.
  •  Biopsję kosmówki – procedura ta polega na pobraniu fragmentu kosmówki poprzez nakłucie powłok brzusznych
  •  Kordocenteza – w tym przypadku krew pępowinowa jest pobierana do analizy poprzez nakłucie powłok brzusznych.
Oceń

Data publikacji: 01/04/2024, Data aktualizacji: 05/04/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *