Jakie badania prenatalne są zalecane? Kiedy je wykonywać?

jakie badania prenatalne są zalecane i kiedy je wykonywać

Badania prenatalne zalecane są w przypadku każdej ciąży. Nie ma innej formy diagnostyki, która tak dokładnie oceniłaby stan zdrowia dziecka przed porodem. Warto więc się na nie zdecydować w odpowiednim momencie ciąży. Sprawdź, jakie badania prenatalne są zalecane i kiedy je wykonywać!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
  2. Jakie inne badania prenatalne są zalecane?

Badania prenatalne – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego przesiewowe badania prenatalne powinny zostać zaproponowane każdej kobiecie, niezależnie od jej wieku. Pacjentka musi jednak wyrazić na nie świadomą zgodę. Badania prenatalne są całkowicie dobrowolne. Kobieta ciężarna ma prawo do rezygnacji z nich w dowolnym momencie.

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego rekomendują wykonanie tzw. testu złożonego. Obejmuje on:

  •  USG genetyczne – jest to badanie obrazowe, które z perspektywy pacjentki łudząco przypomina zwykłe badanie USG. Jest ono jednak wykonywane za pomocą dokładniejszego sprzętu, dzięki czemu lekarz może lepiej ocenić rozwój dziecka. W ciąży badanie to powinno zostać wykonane dwa razy – między 11 a 13 tygodniem ciąży oraz między 18 a 23 tygodniem ciąży.
  •  Test podwójny – jest to badanie wykonywane na podstawie próbki krwi kobiety ciężarnej, którą poddaje się analizie biochemicznej. Podczas niej krew analizowana jest pod kątem stężenia białka PAPP-A oraz hormonu beta HCG (gonadotropiny kosmówkowej). Test podwójny powinien zostać wykonany między 11 a 14 tygodniem ciąży.

Zobacz również: Czy badania prenatalne są darmowe?

Jakie inne badania prenatalne są zalecane?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne kobietom ciężarnym zaleca bardzo ważne badania prenatalne. Mają one jednak dość podstawowy zakres, który warto nieco rozszerzyć. Dzięki wykonaniu dodatkowych badań dowiemy się, czy dziecko nie jest obarczone bardziej rzadkimi wadami wrodzonymi.
Przyszłe mamy podczas diagnostyki prenatalnej bardzo często decydują się na wykonanie testu NIPT (badania wolnego płodowego DNA). Jest to nieinwazyjne badanie, które ma bardzo wysoką czułość. Wykonać można je już od 10 tygodnia ciąży. Testy NIPT mają znacznie szersze zakresy niż inne przesiewowe badania. Przykładowo dzięki testowi NIFTY pro jesteśmy w stanie u płodu wykryć nawet 94 wady wrodzone.

Oceń

Data publikacji: 26/01/2024, Data aktualizacji: 06/02/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *