Dzięki stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych możemy uniknąć niechcianej ciąży. Jest ona bardzo skuteczna, ale w niektórych przypadkach może wywołać pewne skutki uboczne. Jednym z nich może być zakrzepica. Sprawdź, czy ryzyko to istnieje także w przypadku stosowania antykoncepcyjnych tabletek jednoskładnikowych!
Spis treści:
Tabletki antykoncepcyjne zawierają w sobie żeńskie hormony płciowe. Ich regularne zażywanie zapobiega zapłodnieniu. Umożliwia to kobiecie podejmowanie świadomej decyzji dotyczącej rodzicielstwa. Dzięki nim świadomie zaplanujemy moment zajścia w ciążę. Mimo że są ogólnie skuteczne i bezpieczne, mogą jednak wywoływać niepożądane skutki uboczne, takie jak:
Zwiększone ryzyko rozwoju zakrzepicy u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne wywołane jest przez obecność estrogenu w przyjmowanych preparatach. Hormon ten pobudza do pracy układ krzepnięcia, przez co skrzepy tworzą się częściej. Szacuje się, że tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko rozwoju zakrzepicy aż trzykrotnie.
Zobacz również: Antykoncepcja hormonalna: korzyści i potencjalne ryzyka
Zwiększone ryzyko rozwoju zakrzepicy pojawia się jedynie przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. W składzie tabletek jednoskładnikowych nie znajdziemy estrogenu nawet w minimalnej ilości. Znajduje się w nich jeden składnik – pochodna progesteronu. Hormon ten nie pobudza układu krzepnięcia do pracy, a w konsekwencji w żaden sposób nie zwiększa u pacjentki ryzyka powstania zakrzepu.
Tabletki jednoskładnikowe powinny być stosowane przez kobiety, u których ryzyko rozwoju zakrzepicy i tak z pewnych powodów jest już zwiększone. W szczególności rozważyć powinny to pacjentki, które są obciążone genetyczną skłonnością do powstawania zakrzepów (trombofilią wrodzoną). Wybór tabletek jednoskładnikowych poleca się także w przypadku:
Data publikacji: 01/04/2024, Data aktualizacji: 04/04/2024
Dodaj komentarz