Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe a ryzyko zakrzepicy

Tabletki jednoskładnikowe a zakrzepica

tabletki jednoskładnikowe a zakrzepica

Dzięki stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych możemy uniknąć niechcianej ciąży. Jest ona bardzo skuteczna, ale w niektórych przypadkach może wywołać pewne skutki uboczne. Jednym z nich może być zakrzepica. Sprawdź, czy ryzyko to istnieje także w przypadku stosowania antykoncepcyjnych tabletek jednoskładnikowych!

Spis treści:

 1. Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych
 2. Zakrzepica jako skutek uboczny tabletek antykoncepcyjnych
 3. Tabletki jednoskładnikowe – czy również wywołują zakrzepicę?

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne zawierają w sobie żeńskie hormony płciowe. Ich regularne zażywanie zapobiega zapłodnieniu. Umożliwia to kobiecie podejmowanie świadomej decyzji dotyczącej rodzicielstwa. Dzięki nim świadomie zaplanujemy moment zajścia w ciążę. Mimo że są ogólnie skuteczne i bezpieczne, mogą jednak wywoływać niepożądane skutki uboczne, takie jak:

 • Zwiększone ryzyko rozwoju zakrzepicy
 •  Wahania nastroju
 •  Bóle głowy
 •  Zwiększenie masa ciała
 •  Problemy skórne, takie jak trądzik

Zakrzepica jako skutek uboczny tabletek antykoncepcyjnych

Zwiększone ryzyko rozwoju zakrzepicy u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne wywołane jest przez obecność estrogenu w przyjmowanych preparatach. Hormon ten pobudza do pracy układ krzepnięcia, przez co skrzepy tworzą się częściej. Szacuje się, że tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko rozwoju zakrzepicy aż trzykrotnie.

Zobacz również: Antykoncepcja hormonalna: korzyści i potencjalne ryzyka

Tabletki jednoskładnikowe – czy również wywołują zakrzepicę?

Zwiększone ryzyko rozwoju zakrzepicy pojawia się jedynie przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. W składzie tabletek jednoskładnikowych nie znajdziemy estrogenu nawet w minimalnej ilości. Znajduje się w nich jeden składnik – pochodna progesteronu. Hormon ten nie pobudza układu krzepnięcia do pracy, a w konsekwencji w żaden sposób nie zwiększa u pacjentki ryzyka powstania zakrzepu.

Tabletki jednoskładnikowe powinny być stosowane przez kobiety, u których ryzyko rozwoju zakrzepicy i tak z pewnych powodów jest już zwiększone. W szczególności rozważyć powinny to pacjentki, które są obciążone genetyczną skłonnością do powstawania zakrzepów (trombofilią wrodzoną). Wybór tabletek jednoskładnikowych poleca się także w przypadku:

 •  Przebycia w przeszłości epizodu zakrzepowego
 •  Przypadku wystąpienia epizodu zakrzepowego u najbliższych krewnych
 •  Palenia papierosów
 •  Otyłości
 •  Stosowania tabletek antykoncepcyjnych po 35 roku życia
Oceń

Data publikacji: 01/04/2024, Data aktualizacji: 04/04/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *