Poronienia – jak poznać przyczynę?

Poronienia

Poronienie może być spowodowane wieloma czynnikami. Poniżej przedstawiamy Ci kilka schorzeń oraz badań, które mogą pomóc w ich zdiagnozowaniu oraz poznaniu przyczyny poronienia. Jest to niezwykle ważne z uwagi na fakt, iż wiedząc co doprowadziło do obumarcia płodu możemy zapobiegać tego typu sytuacjom w przyszłości.

Poronienia a badanie kariotypu

Badanie cytogenetyczne u obojga partnerów powinno być przeprowadzone już po jednym porodzie martwym (nawet wówczas, gdy u płodu nie stwierdzono schorzenia o podłożu genetycznym). W przypadku występowania częstych poronień samoistnych (szczególnie w I trymestrze ciąży) badanie kariotypu jest konieczne ponieważ w co 20 przypadku (4-6%) u jednego z partnerów, spośród par z poronieniami nawracającymi, stwierdza się nosicielstwo zrównoważonej strukturalnej aberracji chromosomowej.

Jeśli oprócz poronienia wystąpiła ciąża zakończona porodem martwym albo urodzeniem dziecka z wadami rozwojowymi, ryzyko nosicielstwa aberracji chromosomowej u jednego z partnerów jest wyższe i wynosi nawet 16%. Więcej informacji na temat badania kariotypu

Poronienia a trombofilia wrodzona

Trombofilia wrodzona, czyli genetyczna skłonność do powstawania zakrzepów również może powodować poronienia nawykowe. U kobiet, u których występuje mutacja genu MTHFR, czynnika V Leiden, lub genu protrombiny ryzyko poronieniem jest większe niż u kobiet, u których mutacje te nie występują.

badanie_rekomendowane

Trombofilia wrodzona nie daje charakterystycznych objawów. Można ją stwierdzić jedynie na podstawie badania genetycznego. Więcej o badaniu trombofilii wrodzonej

Poronienia a zakażenie chlamydialne

Infekcja chlamydia trachomatis bardzo często przebiega w sposób bezobjawowy. Stąd też nie mamy świadomości zagrożenia jakie na nas czyha. Zakażenie może pojawić się u każdej osoby aktywnej seksualnie. Nieleczone prowadzi nawet do bezpłodności, poronień, zakażeń dziecka podczas porodu oraz bolesnych stanów zapalnych! U kobiet w ciąży stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia płodu! Więcej informacji na temat bakterii chlamydia trachomatis

Poronienia a zakażenie HPV

Zakażenie wirusem HPV dotyczy niemal każdej z nas. Narażona jest na nie każda kobieta aktywna seksualnie. Jest ono przy tym bardzo niebezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka!

Przed planowaną ciążą wskazane jest wykonanie badania na HPV. Wywołana nim infekcja może bowiem doprowadzić we wczesnych etapach ciąży nawet do poronienia! Ponadto istnieje także ryzyko przeniesienia wirusa na noworodka zarówno podczas porodu siłami natury jak i również podczas cięcia cesarskiego. Zdarza się, że dziecko ma objawy chorobowe już kilka miesięcy po urodzeniu ale mogą one także wystąpić u niego dopiero po kilku latach. Więcej informacji na temat wirusa HPV

Na rynku dostępne jest badanie, które umożliwia Ci sprawdzenie czy nie jesteś zakażona takimi wirusami i bakteriami jak: HSV, HPV, chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum. Z jednej próbki przeprowadza się kompleksowe badanie, które daje jednoznaczną odpowiedź na pytanie dotyczące zakażeń układu moczowo-płciowego. Rekomendujemy Ci wykonanie takiego testu przed planowaną ciążą. Więcej informacji temat wirusów i bakterii

Poronienie wczesne i późne

W teorii medycznej wyróżnia się poronienie wczesne (według niektórych źródeł do 12 tygodnia ciąży, według innych do 14 lub 16 tygodnia ciąży) oraz poronienie późne (po wcześniej opisanym czasie).

Z medycznego punktu widzenia poronienie jest stratą ciąży, która nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla życia oraz zdrowia pacjentki. Sytuacja taka ma miejsce, gdy do 22 tygodnia ciąży w wyniku różnego rodzaju czynników (jednego lub kilku) dochodzi do obumarcia lub odrzucenia przez ciało kobiety jej dziecka. W tym czasie płód nie może przeżyć samodzielnie poza ciałem matki.

Poronienie jest niezwykle trudnym wydarzeniem w życiu kobiety. Rozpatrywać możemy je co najmniej w kilku aspektach: medycznym, prawnym, społecznym i psychologicznym. Dla samej kobiety poronienie wiąże się z utratą nienarodzonego jeszcze dziecka. Jest to zatem jedna z największych życiowych tragedii.

Zobacz też: Ciąża zaraz po poronieniu. Jak się przygotować?

Poronienia – gdzie szukać informacji?

Więcej informacji na temat diagnozowania wyżej opisanych chorób możesz uzyskać pod numerem: +48 794 610 576 oraz adresem e-mail:


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 10/06/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *