Poronienia samoistne - objawy, przyczyny i badania - badaniaprenatalne.pl Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik

Poronienia samoistne – objawy, przyczyny i badania

Do poronienia samoistnego dochodzi z przyczyn naturalnych, np. wady genetycznej dziecka, choroby zakaźnej czy silnego stresu. Jego najczęstsze objawy to krwawienie i bóle podbrzusza. Jeśli podejrzewasz u siebie poronienie samoistne, jak najszybciej udaj się do szpitala.

Spis treści:
Objawy poronień samoistnych
Przyczyny poronień samoistnych
Poronienia samoistne zupełne i niezupełne
Badania po poronieniach samoistnych

Poronienie samoistne – objawy

Nasilenie objawów zależy głównie od długości trwania ciąży. Pojawia się plamienie i/lub krwawienie z pochwy – krew jest najczęściej jasno- lub ciemnoczerwona, mogą znajdować się w niej skrzepy czy fragmenty tkanek. Krwawieniu towarzyszy też silny ból brzucha, a często też krzyża, który jest trudny do zniesienia i ma charakter skurczowy.

Poronienia samoistne – przyczyny

Przyczyn poronienia samoistnego może być wiele – najczęstszą z nich jest losowa wada genetyczna dziecka, na którą rodzice nie mają wpływu. Za poronienie mogą odpowiadać też m.in. wady w budowie anatomicznej narządów rodnych, silny stres, używki, uraz brzucha, choroba zakaźna (np. różyczka) albo autoimmunologiczna (gdy ciało matki nieodpowiednio reaguje na płód) czy zaburzenia hormonalne. [1]

Poronienie samoistne – zupełne i niezupełne

Poronienie zupełne pojawia się zwykle na wczesnym etapie ciąży (do 12. tygodnia ciąży) i polega na oczyszczeniu się macicy bez ingerencji lekarza.

Przy poronieniu niezupełnym najczęściej konieczne jest wykonanie zabiegu łyżeczkowania, żeby zapobiec m.in. utracie zbyt dużej ilości krwi czy pojawieniu się zakażenia. Z tego powodu przy podejrzeniu poronienia od razu najlepiej udać się do lekarza, gdzie specjalista oceni, czy macica oczyściła się prawidłowo.

Poronienia samoistne – badania

Badania przyczyn poronienia warto wykonać już po pierwszej utracie ciąży. Dzięki temu będzie możliwe szybkie postawienie diagnozy i wprowadzenie ewentualnego leczenia. Pozwoli to zwiększyć szansę na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości. Najpierw najlepiej wykonać badania genetyczne materiału dziecka, żeby sprawdzić, czy za poronienie nie odpowiada spontaniczna wada w DNA.

Zaleca się też realizację innych testów, np. w kierunku genów odpowiedzialnych za trombofilię wrodzoną, badania kariotypu u obojga rodziców, USG sprawdzające budowę narządów rodnych czy badania krwi, które pozwolą ustalić m.in. stężenie hormonów płciowych i tarczycowych.

Zobacz też: Prawa rodziców po poronieniu – urlop macierzyński i zasiłek pogrzebowy

REKLAMA


Źródło:

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, 2004


Data publikacji: 18/05/2017, Data aktualizacji: 12/02/2021

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?

grupa badania prenatalne