4000 zł zasiłku, 56 dni urlopu – prawa kobiet po poronieniach

prawa kobiet po poronieniach

Każdej kobiecie, której ciążę przerwało nieoczekiwane poronienie należą się określone prawa. Przysługuje jej 56 dni urlopu macierzyńskiego, a jeśli zamierza pochować dziecko, również zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł.

Prawa po poronieniu – jak uzyskać

Jednak to od znajomości płci płodu będzie zależało czy szpital wyda kobiecie dokumenty, na podstawie których Urząd Stanu Cywilnego zarejestruje dziecko oraz spisze akt jego urodzenia, z adnotacją o śmierci.

Tylko z tym dokumentem matka będzie mogła zgłosić się odpowiednich instytucji i w nich wnioskować o należną pomoc. Do większości poronień dochodzi w I trymestrze ciąży, wtedy jest jeszcze o wiele za wcześnie, aby lekarz mógł określić płeć płodu. Poznać ją można jedynie wykonując badania DNA.

Badanie płci po poronieniu

REKLAMA

8 tygodni urlopu macierzyńskiego dla pracujących mam

Po urodzeniu martwego dziecka lub poronieniu kobieta, zgodnie z art. 180 kodeksu pracy, ma prawo do 8 – tygodniowego urlopu macierzyńskiego. Warunkiem koniecznym jest oczywiście posiadanie zatrudnienia. Dokumentem, na podstawie którego pracownica otrzymuje taki skrócony urlop jest akt urodzenia dziecka. Wystarczy, że przedstawi go swojemu pracodawcy.

Rodzice mogą się ubiegać o zwrot kosztów pogrzebu

Coraz więcej rodziców decyduje się na organizację pogrzebu dziecka zmarłego w wyniku poronienia. Jak wiadomo przygotowanie pochówku wiąże się z niemałymi kosztami. Rodzice po poronieniu mogą jednak liczyć na finansowe wsparcie.

I w tym przypadku, do załatwienia formalności związanych z przyznaniem zasiłku pogrzebowego, przyda im się akt urodzenia dziecka. Z nim udają się do właściwego oddziału ZUS i tam składają wszystkie potrzebne dokumenty, łącznie z fakturami za poniesione koszty pogrzebu. Maksymalna kwota, o której zwrot mogą się starać rodzice wynosi 4 000 zł.

REKLAMA


Artykuł powstał we współpracy z portalem poronilam.pl

W portalu poronilam.pl znajdziesz m.in. artykuły:

 


Oceń

Data publikacji: 23/12/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *