Zgodnie z polskim prawem rodzice mogą zarejestrować dziecko zmarłe w wyniku poronienia w Urzędzie Stanu Cywilnego, niezależnie od momentu zakończenia ciąży. Tę możliwość mają również ci rodzice, w przypadku których poronienie nastąpiło w domu lub poza granicami kraju.
Zarejestrowanie dziecka umożliwia rodzicom skorzystanie z zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000zł oraz 56 dni urlopu macierzyńskiego. Do rejestracji potrzebna jest karta martwego urodzenia, do wydania której konieczne jest określenie płci dziecka.
Urząd rejestruje dziecko po okazaniu przez rodziców pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka oraz karty zgonu – dokumentów wydanych matce przy wyjściu ze szpitala. Szpital może jednak odmówić wydania niezbędnych zaświadczeń, jeśli płeć dziecka nie została wcześniej ustalona. Wówczas konieczne będą badania genetyczne, które pozwolą jednoznacznie stwierdzić czy niedonoszone przez kobietę dziecko było płci męskiej czy żeńskiej.
Podczas rejestracji pracownik USC wręcza rodzicom Akt urodzenia dziecka, uzupełniony o informację, że urodziło się martwe. Zastępuje on jednocześnie akt zgonu. Rejestracja dziecka powinna nastąpić do 3 dni od jego śmierci, chyba, że rodzice czekają na wyniki badań DNA.
Akt urodzenia dziecka jest bardzo ważnym dokumentem z prawnego punktu widzenia. Posiadając go rodzice mogą skorzystać z różnych form wsparcia należących osobom po poronieniach, w tym m. in. z prawa do pochówku i zasiłku po poronieniu (pogrzebowego) lub skróconego do 56 dni urlopu macierzyńskiego.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.poronilam.pl. Dowiedz się więcej:
Data publikacji: 01/12/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz