Poradnik ciąża
Poradnik ciąża
Poradnik ciąża

Ciąża zaraz po poronieniu – jak się przygotować?

ciąża zaraz po poronieniu

Twój organizm jest gotowy na ciążę już w czasie pierwszej owulacji po poronieniu, która ma miejsce po ok. 2-8 tygodniach. Często warto zaczekać jednak 3-6 miesięcy, by odpowiednio się przygotować. Pamiętaj, że tak indywidualną kwestię najlepiej konsultować ze specjalistą.

Kiedy możliwa jest ciąża zaraz po poronieniu?

Organizm kobiety stosunkowo szybko przygotowany jest na następną ciążę po poronieniu – już po 2-8 tygodniach, gdy pojawia się owulacja. Jeśli dojdzie do utraty ciąży, o której kobieta jeszcze nie wiedziała (na bardzo wczesnym jej etapie), może więc szybko zajść w kolejną, co będzie naturalne. W przypadku poronienia w późniejszym momencie powinnaś wziąć jednak pod uwagę nie tylko fizyczną gotowość organizmu, ale również konieczność odzyskania równowagi psychicznej i przejścia żałoby.

Czas na pogodzenie się ze stratą to kwestia bardzo indywidualna, jednak lekarze zalecają odczekanie ok. 3-6 miesięcy. Jeśli zastanawiasz się, czy to już czas, pamiętaj, że nie powinnaś się spieszyć. Gotowy musi być też Twój partner. W razie potrzeby skorzystajcie z pomocy psychologa lub grup wsparcia.

Dziecko zaraz po poronieniu a przyczyny utraty ciąży

Żeby dobrze przygotować się do kolejnej ciąży warto poznać również przyczyny poronienia. Za ok. 70% wszystkich poronień odpowiedzialne są wady genetyczne dziecka, które uniemożliwiają jego rozwój. Najczęściej są one losowe, niezależne od rodziców i powstają spontanicznie – w czasie tworzenia się plemnika i/lub komórki jajowej albo w momencie poczęcia.

Wykrycie takiej wady jest możliwe dzięki badaniom genetycznym wykonywanym na podstawie próbek od dziecka. Warto zdawać sobie sprawę, że tego typu wady zwykle nie pojawią się więc w kolejnej ciąży, więc istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że następne urodzi się zdrowe dziecko.

Jakie inne badania warto wykonać przygotowując się do ciąży po poronieniu?

Oprócz badania genetycznych przyczyn poronienia na materiale dziecka, najlepiej wykonać szereg innych testów. Dzięki nim sprawdzisz stan Twojego zdrowia i zwiększysz szansę na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości. Powinnaś zbadać m.in. budowę anatomiczną Twoich narządów rodnych, stężenie hormonów płciowych i tarczycowych, obecność przeciwciał infekcji i wirusów (np. toksoplazmozy czy różyczki).

Warto, abyście zarówno Ty, jak i Twój partner wykonali także badania podstawowe, m.in. morfologię krwi czy badanie moczu oraz badanie kariotypu – zestawu wszystkich Waszych chromosomów. Czasami zdarza się bowiem, że to właśnie aberracje chromosomalne – mimo braku widocznych objawów – odpowiadają za problemy z donoszeniem ciąży.

Zobacz też: Prawa rodziców po poronieniu – zasiłek pogrzebowy i urlop macierzyński

REKLAMA


Data publikacji: 09/05/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.