Badania prenatalne a ciąża bliźniacza. Podwójna radość i...

Badania prenatalne a ciąża bliźniacza

Badania prenatalne ciąża bliźniacza

Badania prenatalne – ciąża bliźniacza to błogosławieństwo, ale i większe ryzyko komplikacji. W ciąży mnogiej bardzo istotne znaczenie mają badania prenatalne. Ciąża bliźniacza wiąże się bowiem z różnymi powikłaniami, wśród których można wymienić np. przedwczesny poród. Jak zadbać o bezpieczny przebieg ciąży i zdrowie bliźniaków? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Jakie badania prenatalne wykonać w ciąży bliźniaczej?
  2. Ciąża bliźniacza wymaga podwójnej ostrożności
  3. Badania prenatalne – ciąża bliźniacza i jej powikłania
  4. Jak wygląda poród w ciąży bliźniaczej?
  5. Ciąża bliźniacza zdarza się w Polsce raz na około 80 urodzeń

Jakie badania prenatalne wykonać w ciąży bliźniaczej?

W ciąży bliźniaczej wykonuje się, częściej niż w przypadku ciąży pojedynczej, badanie USG. Ze względu na większe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych [2] warto zdecydować się także na dodatkowe badania przesiewowe w kierunku wad wrodzonych i chorób genetycznych. W ciąży bliźniaczej można wykonać test PAPP-A, stan ten nie stanowi również przeciwwskazania do wykonania niektórych testów NIPT (z języka angielskiego: Non Invasive Prenatal Testing). Dzięki badaniom takim jak np. NIFTY pro można oszacować ryzyko wystąpienia u bliźniaków najczęstszych trisomii (trisomia 21, czyli zespół Downa, trisomia 18, czyli zespół Edwardsa oraz trisomia 13, czyli Zespół Patau), możliwe jest również określenie płci dla całej ciąży.

Ciąża bliźniacza wymaga podwójnej ostrożności

Ciąża bliźniacza wymaga szczególnej opieki lekarskiej oraz podwójnej dbałości o ciężarną. Przebieg ciąży mnogiej trzeba kontrolować częściej, niż w przypadku ciąży pojedynczej, a ze względu na duże obciążenie organizmu przyszła mama powinna ograniczyć wysiłek fizyczny, dbać o dietę, unikać stresu oraz dużo odpoczywać. Kluczowa jest współpraca z lekarzem i stosowanie się do jego zaleceń.

Badania prenatalne – ciąża bliźniacza i jej powikłania

W ciąży mnogiej warto wykonać wszystkie zalecane przez lekarza badania prenatalne. Ciąża bliźniacza, a także ciąża z większą liczbą płodów wiąże się bowiem z wyższym ryzykiem wystąpienia komplikacji niż w przypadku ciąży pojedynczej. Jednym z powikłań ciąży mnogiej jest wysokie ryzyko porodu przedwczesnego. Inne, często występujące komplikacje, to:

  • asymetryczne wzrastanie wewnątrzmaciczne płodów;
  • przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego u jednego z płodów;
  • wady wrodzone;
  • zahamowanie wzrastania;
  • zespół przetoczenia między płodami;
  • zgon jednego z płodów.

Dzięki badaniom prenatalnym można się upewnić co do zdrowia bliźniaków i w spokoju cieszyć się ciążą.

Jak wygląda poród w ciąży bliźniaczej?

W przypadku ciąży bliźniaczej poród może wymagać od położnej lub lekarza wykonania dodatkowych czynności, mających na celu prawidłowe ułożenie bliźniąt. Przebieg porodu zależy od masy bliźniąt, wieku ciąży, a także wielu innych czynników, np. przebiegu wcześniejszych ciąż i porodów (jeśli kobieta wcześniej rodziła).

Gdy bliźniaki są ułożone główką w dół i kobieta rodziła już wcześniej, możliwy jest poród naturalny. W przeciwnym wypadku ciąża bliźniacza może wymagać rozwiązania poprzez cesarskie cięcie [3]. Czytaj więcej: Cięcie cesarskie

Wskazaniem do cesarskiego cięcia w ciąży bliźniaczej są również:

  • duża różnica w wadze obu płodów;
  • nieprawidłowe położenie jednego z płodów;
  • przedwczesne oddzielenie łożyska;
  • zagrożenie niedotlenieniem płodu (np. w sytuacji, gdy pierwszy bliźniak urodzi się naturalnie).

Ciąża bliźniacza zdarza się w Polsce raz na około 80 urodzeń

Ciąża mnoga stanowi szczególne wyróżnienie – w Polsce bliźniaki rodzą się z częstotliwością wynoszącą około 1:80 porodów [1]. Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży wielopłodowej rośnie wraz z wiekiem matki, zależy także od stylu życia kobiety. Skłonność do poczęcia bliźniąt może być również dziedziczna lub wynikać z dużej liczby dzieci urodzonych wcześniej.

Zobacz też: Czy masz szansę na ciążę bliźniaczą?

Źródła:
1. Grzegorz H. Bręborowicz, Beata Banaszewska: Położnictwo i ginekologia. T. 1: Położnictwo. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL. 2007, 131–132.
2. Vink J, Wapner R, D’Alton ME. Prenatal diagnosis in twin gestations. Seminars in Perinatology. 2012, 36, 169–174.
3. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące cięcia cesarskiego. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna. 2018, 3, (4), 159–174.

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 28/05/2021, Data aktualizacji: 01/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *