Bóle brzucha w ciąży

bóle brzucha w ciąży

Na bóle brzucha skarży się większość kobiet w ciąży. Mimo iż wywołują one lęk u przyszłych matek, nie zawsze muszą oznaczać coś groźnego. Bóle te towarzyszą kobiecie w zasadzie na każdym etapie ciąży, a ich przyczyn może być bardzo wiele. Odpowiedzialna mama powinna więc w tym czasie bacznie obserwować swój organizm, a o wszelkich niepokojących ją symptomach informować swojego lekarza.

jestes w ciazy

Spis treści:

1. Bóle brzucha w ciąży
2. Niegroźne bóle brzucha
3. Plamienie i dziwny ból brzucha – czy to ciąża?
4. Ból brzucha – pierwszy trymestr
5. Ból brzucha – drugi trymestr
6. Ból brzucha – trzeci trymestr
7. Bóle brzucha w ciąży – kiedy są groźne?

Bóle brzucha w ciąży

Czy w czasie ciąży boli brzuch? Niestety tak – na pobolewający brzuch w ciąży skarży się większość kobiet spodziewających się dziecka. Mimo iż bolący brzuch w czasie ciąży wywołuje lęk u przyszłych matek, nie zawsze musi on oznaczać coś groźnego. Częste bóle podbrzusza w ciąży mogą mieć wiele różnych przyczyn, dlatego odpowiedzialna mama powinna więc w tym czasie bacznie obserwować swój organizm, a o wszelkich niepokojących ją symptomach informować swojego lekarza.

Niegroźne bóle brzucha

Czy pobolewanie brzucha w ciąży jest normalne? To zależy od przyczyny dolegliwości. Najczęściej pojawienie się bólu brzucha w ciąży nie oznacza niebezpieczeństwa, lecz wynika z dolegliwości gastrycznych typowych dla tego okresu. Nagły ból brzucha w ciąży może być spowodowany zaparciami, wzdęciami i gazami, wywołanymi uciskiem macicy na jelita i żołądek, a także wysokim poziomem hormonów spowalniających procesy trawienia.

Zobacz też: Ból nóg w ciąży – czy jest groźny?

Plamienie i dziwny ból brzucha – czy to ciąża?

Niczym niepokojącym nie jest ból na środku brzucha w ciąży, pojawiający się we wczesnych etapach po poczęciu. Wynika on bowiem z zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Inne charakterystyczne objawy implantacji to także delikatne plamienie, tzw. krwawienie implantacyjne, bolesność piersi oraz częste uczucie parcia na mocz [1].

Ból brzucha – pierwszy trymestr

Niegroźne są skurcze brzucha w 13 tygodniu ciąży. W pierwszym trymestrze dolegliwości bólowe są bowiem zwykle wywołane rozciąganiem się macicy oraz podtrzymujących ją więzadeł. Zjawisko to jest zupełnie normalne i nie powinno budzić niepokoju. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że to właśnie w pierwszym trymestrze ciąży ryzyko poronienia jest największe, dlatego też żadnych objawów, nawet niepozornych, nie należy lekceważyć.
Konsultacja z lekarzem jest wskazana, kiedy poza delikatnym pobolewaniem brzucha w ciąży wystąpiły także takie symptomy jak [2]:

• krwawienie,
• osłabienie symptomów ciąży, takich jak tkliwość piersi i poranne mdłości.

Zobacz też: Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

Ból brzucha – drugi trymestr

Jeśli chodzi o drugi trymestr, kobieta zaczyna wtedy odczuwać ruchy coraz większego już dziecka oraz towarzyszące tym ruchom tzw. kopnięcia. Mogą one być odczuwane jako lekki ból w dole brzucha w ciąży, mogą także przypominać skurcze, nie są jednak niczym niebezpiecznym. Całkowicie normalne jest także kłucie w brzuchu w 17. tygodniu ciąży, dyskomfort wynika z rozciągania się więzadeł podtrzymujących macicę. Podobnie objawia się 18. tydzień ciąży. Ból w dole brzucha przypominający nieprzyjemne skurcze może wynikać z nadmiernych ruchów malca oraz postępującego rozciągania się macicy – tego typu odczucia nasilają się, gdy nadejdzie 18. tydzień ciąży.

Kłucie w brzuchu może świadczyć także o przygotowaniach macicy do porodu. W połowie ciąży, a więc mniej więcej w 20 tygodniu ciąży kobieta zaczyna odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa. Ich pojawienie się jest normalnym objawem. Skurcze mogą być odczuwane jako dyskomfort w górnej części brzucha, przechodzący następnie w kłucie lub silny ból w dole brzucha w ciąży. Wiele zależy od tego, jak wysoki próg bólu ma przyszła mama.

Ból brzucha – trzeci trymestr

W trzecim trymestrze ciąży dziecko rośnie najintensywniej i najzwyczajniej zaczyna brakować mu miejsca. Dodatkowo znacznie powiększona macica coraz bardziej uciska na okoliczne narządy. W tym okresie skurcze nasilają się, są również boleśniejsze i bardziej regularne. Jeśli pobolewanie w dole brzucha w ciąży nie słabnie ani podczas chodzenia, ani gdy przyszła mama zmieni pozycje, jest to znak, że macica przygotowuje się do najważniejszego momentu, czyli porodu [3]. W takiej sytuacji konieczne jest zgłoszenie się do szpitala.

Bóle brzucha w ciąży – kiedy są groźne?

Kiedy pobolewający brzuch w ciąży powinien zaniepokoić przyszłą mamę? Jeśli kobieta odczuwa straszny ból brzucha w ciąży, któremu towarzyszą silne skurcze, krwawienie z dróg rodnych oraz zmniejszenie aktywności dziecka, może to być ból wywołany częściowym lub całkowitym odklejeniem się łożyska. W takim przypadku konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza, dlatego objawów takich jak okropny ból brzucha w ciąży nie wolno bagatelizować. Silny ból brzucha i pleców w ciąży może świadczyć także o niebezpieczeństwie dla życia matki i dziecka, jakim jest stan przedrzucawkowy. Tak nazywane jest ciśnienie krwi wynoszące powyżej 140/90 mm Hg, stwierdzone po 20. tygodniu ciąży u kobiet z poprzednio prawidłowym ciśnieniem [4].

Charakterystyczny dla stanu przedrzucawkowego jest nie tylko ostry lub ciągnący ból w dole brzucha. Ciąża zagrożona rzucawką daje także objawy w postaci białkomoczu (≥0,3 g białka w dobowej zbiórce moczu) [4]. Inne zagrożenie, o którym może świadczyć bolący brzuch w czasie ciąży to poród przedwczesny. Tak nazywany jest poród, do którego dochodzi przed upływem 37 tygodnia ciąży [5]. Charakterystycznym objawem jest w tym przypadku silny ból brzucha, pleców oraz krwawienie z dróg rodnych. Ważne jest, aby kobieta, u której stwierdzono przedwczesny poród, lub u której z różnych przyczyn istnieje ryzyko jego wystąpienia, była pod ścisłą kontrolą lekarzy.

Co jeszcze powinno stanowić powód do niepokoju? Jaki ból brzucha w ciąży jest niebezpieczny? Poronienie jest tym, czego wiele kobiet obawia się najbardziej, gdyż oznacza utratę płodu. Najbardziej charakterystycznymi objawem poronienia jest silne krwawienie oraz bóle brzucha. Poronienie nie przekreśla szans na urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości, jednak aby starać się o kolejną ciążę, warto odczekać przynajmniej 3 miesiące. Kolejne dziecko jest często nazywane przez pary po poronieniu „tęczowym” [6].

Częste bóle podbrzusza w ciąży mogą świadczyć także o problemach zdrowotnych – objawy takie jak np. ból brzucha rano, nieustępujący po odpoczynku, mogą dawać: zapalenie wyrostka oraz zatrucie pokarmowe [7]. Ostry ból w dole brzucha w czasie ciąży może świadczyć także o rozwijającym się zapaleniu trzustki albo kolce nerkowej [7]. Większość z wymienionych schorzeń wymaga postawienia jak najszybciej rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia, dlatego nie należy bagatelizować tego typu objawów.

Jak widać, istnieje wiele możliwych przyczyn bólu brzucha w trakcie ciąży. Nie wszystkie z nich oznaczają niebezpieczeństwo dla mamy i jej dziecka, jednak po zaobserwowaniu tego typu dolegliwości należy zachować czujność. Konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę jest niezbędna, aby sprawdzić, o czym świadczy kłujący lub ciągnący ból w dole brzucha w ciąży. Dzięki rozmowie z lekarzem przyszła mama upewni się, czy zauważony przez nią objaw powinien rzeczywiście stanowić powód do niepokoju.

jestes w ciazy


Źródła:

1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/implantacja-zarodka-objawy-i-przebieg

2. https://www.polozna.nl/cia%C5%BCa/informacje-o-poronieniu/

3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/bol-porodowy

4. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/75579,stan-przedrzucawkowy-i-rzucawka

5. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/porod/75436,porod-przedwczesny

6. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/ciaza-po-poronieniu-teczowe-dzieci

7. https://podyplomie.pl/medical-tribune/23884,ciezarna-gdy-przychodzi-do-lekarza-z-bolem

 

5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 10/06/2015, Data aktualizacji: 06/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *