Twardy brzuch w ciąży - przyczyny, leczenie i zapobieganie - SPRAWDŹ! Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik

Twardy brzuch w ciąży

Twardy brzuch w ciąży

Twardy brzuch w ciąży, jak każdy nowy objaw może być dla przyszłej mamy powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli nosi ona pod sercem pierwszego potomka. Szczególnym objawem martwiącym ciężarne jest twardniejący brzuch. Czy jest niebezpieczny? Czy należy od razu konsultować się z lekarzem? Czy są jakieś domowe sposoby, aby brzuch wrócił do poprzedniego stanu?
.

Spis treści:
Przyczyny twardego brzucha w ciąży
Zapobieganie i łagodzenie
Kalendarzyk
Kiedy twardy brzuch w ciąży może być niebezpieczny?
Wizyta u lekarza

Twardy brzuch w ciąży – przyczyny

Twardy brzuch pojawia się zwykle około 20 tygodnia ciąży i stanowi fizjologiczny objaw skurczów Braxtona-Hicksa zwanych również skurczami przepowiadającymi. Skurcze te to naturalny proces zachodzący w ciąży. Mają one przygotować macicę do porodu i nie są zwykle niczym niepokojącym. Ich cechą charakterystyczną jest to, iż rozpoczynają się one na górze brzucha i schodzą stopniowo w dół. Początkowo nie trwają dłużej niż pół minuty i występują od kilku do kilkunastu razy na dobę. W miarę rozwoju ciąży (w 3 trymestrze) skurcze wywołujące twardość brzucha mogą pojawiać się nawet co pół godziny i trwać znacznie dłużej. Jeśli przyszła mama ma za sobą dzień pełen aktywności to twardość brzucha może utrzymywać się nieco dłużej niż zwykle. Nawet do kilku godzin.

Twardy brzuch w ciąży – zapobieganie i łagodzenie

Jeśli twardość brzucha stanowi dla nas znaczny dyskomfort możemy spróbować domowych sposobów na rozluźnienie. Przede wszystkim spróbuj zmienić pozycję ciała na wygodniejszą. Jeśli jesteś w pracy, unieś nogi wyżej lub wstań z krzesła i zrób kilka kroków nie zapominając o oddechu. Ćwiczenia oddechowe doskonale wpływają na dotlenienie całego organizmu, a co za tym idzie rozluźnienie mięśni i uspokojenie.

Zwykle w chwili, gdy czujesz napięcie w karku lub w innej części ciała starasz się rozmasować bolesny obszar. Tym razem tego nie rób. Głaskanie i masowanie twardego brzucha w ciąży może wywołać odwrotny efekt. Spowoduje mocniejsze skurcze i dodatkowe ruchy dziecka. Jeśli twardy brzuch pojawia się po wysiłku fizycznym, np. po spacerze lub dłuższym staniu postaraj się odpocząć. Możesz też kupić w aptece magnez (koniecznie w dobrze przyswajalnej formie, tzn. mleczan lub cytrynian magnezu). Uzupełnienie tego pierwiastka w diecie spowoduje, że skurcze staną się mniej uciążliwe. Pamiętaj również o właściwym nawodnieniu. Podczas spaceru, w pracy i w domu miej zawsze pod ręką butelkę wody mineralnej. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby przyszła mama przyjmowała min. 2 litry wody dziennie.

Przeczytaj artykułCzy bóle brzucha w ciąży są groźne?

Twardy brzuch w ciąży – kalendarzyk

Wiele kobiet monitoruje jak często i w jakich sytuacjach brzuch twardnieje. Najlepiej stworzyć niewielką tabelkę, którą przyczepimy np. do drzwi lodówki lub prowadzimy zapis w osobistym kalendarzu, notatniku lub smartphonie. Każdy skurcz zaznaczamy kreską i zliczamy ich liczbę na koniec dnia. Zwykle liczba skurczów nie przekracza 10 w ciągu dnia. Jeśli sytuacja się powtarza, a liczba skurczów drastycznie nie zwiększa się z dnia na dzień to wówczas można się uspokoić. Taka tabelka będzie na pewno pomocna podczas kolejnej wizyty u ginekologa.

Twardy brzuch w ciąży – kiedy może być niebezpieczny?

Skurcze Braxtona-Hicksa powodujące uczucie twardości brzucha nie są niebezpieczne. Odczuwalne są zwykle jak delikatne skurcze miesiączkowe. Jednak, gdy podczas skurczu pojawia się ból, towarzyszy im krwawienie z dróg rodnych, nagły spadek aktywności dziecka lub twardość brzucha nie ustępuje po dłuższym czasie należy zgłosić się do swojego lekarza lub bezpośrednio do szpitala. Objawy te mogą wskazywać na zbyt wczesny poród, odklejenie łożyska, a nawet prowadzić do poronienia. Jeśli brzuch twardnieje podczas leżenia i odczuwamy kłucie również udajmy się do lekarza.

Twardy brzuch w ciąży – wizyta u lekarza

Wizyta u lekarza jest zawsze konieczna w przypadku, gdy pojawiają się dodatkowe objawy. Jednak podczas rutynowej kontroli objętej kalendarzem ciąży można dopytać ginekologa o skurcze Braxtona-Hicksa. Lekarz powinien wyjaśnić wszystkie trapiące cię wątpliwości i uczulić kiedy należy pojechać do szpitala. Konieczna jest wówczas ocena długości szyjki macicy. Na tej podstawie ustala się dalsze etapy prowadzenia ciąży i ewentualnego leczenia w przypadku nieprawidłowości związanych z twardym brzuchem u ciężarnych

Zobacz też: Badania w ciąży. Kalendarz badań w ciąży


Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


Data publikacji: 20/08/2015, Data aktualizacji: 10/01/2019

7 odpowiedzi na “Twardy brzuch w ciąży”

 1. Kinga pisze:

  No ja ostatni trymestr i czasami zdarza się twardy brzuch, to bardzo niekomfortowe, ale wtedy zazwyczaj zmieniam pozycje

 2. Ela pisze:

  Ja jestem w 4 tygodniu ciazy i wieczorem jak leze to mam twardy brzuch

 3. Balbinka pisze:

  Ja jestem w 20 tyg ciazy i brtzuch mam twardy bardzo czesto,duzo odpoczywam i nawet 30 nmin spacer to dla mnie za duzo mpo 20 min z powodu bolow nie moge isc dalej a brzuch twardy jak skala ,a jestem dopiero na polmetku ,nie moge pracaowac ani sie wysilac,a przedemna jeszcze wiele miesiecy:) ale wszystko dla dzidzusia

  • ewwwika11 pisze:

   Pewnie już urodziłaś? 🙂
   Jak dalej przebiegała Twoja ciąża? u mnie ta sama sytuacja, cały czas mam twardy brzuch i takie spinanie nisko.. nie wiem jak dociągnę do końca. cały czas biorę magnez 3×1 i 1 lub 2 no spę. zero jakiegokolwiek wysiłku bo od razu ból. dr mówi że wszystko dobrze, ale ja się martwię. w pierwszej ciąży z blizniakami nie miałam takich problemów w 5 miesiącu.

 4. diuna pisze:

  Jestem w 30 tygodniu nasilaja mi sie twardnienie brzucha i pobolewa podbrzusze a również kregoslup co mam robic bo nie mialam takich obiaw p poprzednich ciazach

 5. Lucy pisze:

  Dziewczyny, jeśli macie twardy brzuch połozcie sie, odpocznijcie, pijcie dużo wody, nie stresujcie sie, a wszystko w ciągu kilku -kilkunastu minut przejdzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?