Jakie badania prenatalne wykonać po 35 roku życia? Jakie refunduje NFZ?
badanie prenatalne NIFTY
test nifty pro

Jakie badania prenatalne wykonać po 35 roku życia?

jakie badania prenatalne zrobić po 35 roku życia, jakie badania prenatalne refunduje NFZ

Wiek powyżej 35 roku życia jest jednym z kryteriów programu bezpłatnych badań prenatalnych prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dowiedz się, jakie badania prenatalne warto wykonać po 35 roku życia, które badania prenatalne są refundowane oraz jakie choroby wykrywają.

Spis treści:

Wiek powyżej 35 lat a badania prenatalne
Jakie badania prenatalne wykonać po 35 roku życia?
Jakie badania prenatalne refunduje NFZ po 35 roku życia?
Jakie wady wykrywają badania prenatalne?

Ciąża po 35 roku życia?

Możesz wykonać nieinwazyjny, całkowicie bezpieczny test prenatalny NIFTY pro (wygląda jak zwykła morfologia) o bardzo wysokiej czułości – ponad 99%. Do tej pory na całym świecie wykonano aż 4 000 000 testów NIFTY, co potwierdza jego wysoką skuteczność i tym samym pewność wyniku. Czytaj więcej o teście NIFTY

Wiek powyżej 35 lat a badania prenatalne

Wiek powyżej 35 roku życia był podstawowym wskazaniem do wykonania badań prenatalnych. Wiązało się to z tym, że u kobiet w tym wieku osłabiona jest zdolność „rozpoznawania” zarodków obciążonych wadami genetycznymi. Wiek matki jest więc głównym (chociaż nie jedynym) czynnikiem, który wpływa na ryzyko powstania wad wrodzonych u dzieci. Ciąża w wieku 35 lat zwiększa szanse na urodzenie dziecka z zespołem Downa: ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa u kobiety w wieku 20 lat wynosi 1:1527, a u kobiety w wieku 35 lat już 1: 356. Czytaj więcej: Wiek matki a ryzyko chorób dziecka

Autorzy Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczących postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej z 2009 roku zwracają jednak uwagę, że są obecnie wiarygodne dowody na to, że wiek powyżej 35 lat jest słabym czynnikiem determinującym wystąpienie aberracji chromosomowych płodu. W pierwszym punkcie kwalifikacji do badań prenatalnych podają: “Wszystkie kobiety ciężarne w Polsce, bez względu na wiek, powinny mieć zaproponowane przesiewowe badania prenatalne w kierunku najczęściej spotykanych wad rozwojowych i aberracji chromosomowych.” [1]

Obecnie wiek powyżej 35 lat jest jednym z kryteriów programu bezpłatnych badań prenatalnych, prowadzonego przez NFZ (więcej informacji w dalszej części tekstu).

Jakie badania prenatalne wykonać po 35 roku życia?

W pierwszej kolejności zwykle proponowane są badania prenatalne przesiewowe (nieinwazyjne), które pozwalają ustalić, czy istnieje podwyższone ryzyko pojawienia się wady, np.:

Jeśli ryzyko jest podwyższone, wówczas lekarz proponuje wykonanie badań prenatalnych diagnostycznych (rozstrzygających, inwazyjnych), które ostatecznie potwierdzają lub wykluczają chorobę:

Zgodnie ze wspomnianymi wyżej rekomendacjami, badania inwazyjne powinny być wykonane po przesiewowych. Wyjątek może wystąpić w sytuacji, gdy kobieta ma ponad 40 lat lub świadomie rezygnuje z badań przesiewowych. [1]

Zobacz też: Kalendarz badań prenatalnych i innych badań w ciąży

Jakie badania prenatalne refunduje NFZ?

Wiek powyżej 35 roku życia jest jednym z kryteriów programu bezpłatnych badań prenatalnych, który jest prowadzony przez NFZ. Jeżeli kobieta kwalifikuje się do programu, to ma możliwość bezpłatnego wykonania badań biochemicznych oraz USG genetycznego. W razie konieczności i po otrzymaniu skierowania od lekarza, może też w ramach tego programu uzyskać pokrycie kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych (np. amniopunkcji).

Pozostałe kryteria programu to:

  • dodatni wynik testu podwójnego/potrójnego,
  • nieprawidłowy wynik badania ultrasonograficznego “genetycznego”,
  • wada ośrodkowego układu nerwowego w obecnej ciąży,
  • urodzenie dziecka z chorobą metaboliczną,
  • trisomia 21 (zespół Downa) w poprzedniej ciąży,
  • translokacje chromosomowe u rodziców,
  • mozaicyzm chromosomowy u rodziców,
  • anomalie chromosomowe płodu w poprzednich ciążach,
  • aberracje chromosomów płciowych w poprzednich ciążach,
  • wada ośrodkowego układu nerwowego w poprzedniej ciąży.

Czytaj więcej: Wskazania do wykonania badań prenatalnych

Aby można było skorzystać z refundacji, lekarz wystawiający skierowanie na badanie prenatalne powinien mieć umowę z NFZ, a pacjentka powinna zgłosić się ze skierowaniem do placówki wykonującej badania prenatalne w ramach funduszu NFZ.

Refundacji nie podlegają badania prenatalne oparte na analizie DNA płodowego (tzw. badania NIPT), np. test NIFTY pro, jednak płatność można zwykle rozłożyć na raty (w zależności od placówki).

Dowiedz się więcej: Ile kosztują badania prenatalne?

Jakie wady wykrywają badania prenatalne?

Inwazyjne badania prenatalne pozwalają na wykrycie ponad 200 wad genetycznych. Poniżej zebrane są niektóre z nich.

Trisomie wykrywane w czasie badań prenatalnych:

Mutacje konkretnych genów wykrywane w czasie badań prenatalnych:

Inne choroby:

 

Czytaj więcej:


Źródła: [1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (Kwiecień 2009)

Autor: Aneta Tomczyk, badaniaprenatalne.pl | Zdjęcie: Andriy Popov/123rf.com | Aktualizacja: 10 stycznia 2018 r.

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


Data publikacji: 17/12/2018, Data aktualizacji: 18/11/2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Skip to content