Czy badanie kariotypu jest refundowane? Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Czy badanie kariotypu jest refundowane?

czy badanie kariotypu jest refundowane

Czy badanie kariotypu jest refundowane? Badanie kariotypu na NFZ można wykonać tylko w określonych przypadkach, np. przy poronieniach nawykowych. Wówczas skierowanie wydaje lekarz genetyk. Ten test DNA można jednak przeprowadzić też na własną rękę, by jak najszybciej zyskać świadomość co do własnego zdrowia.

Badanie kariotypu – refundacja
Badanie kariotypu można zlecić samemu
Badanie kariotypu i szansa na dziecko

Czy badanie kariotypu jest refundowane? Kiedy?

Refundacja badania kariotypu ma miejsce w określonych przypadkach – gdy lekarz genetyk stwierdzi, że są ku temu podstawy. Najczęściej skierowanie wydaje wtedy, gdy pary dotyczą minimum 2 poronienia pod rząd. Wskazaniem mogą być też niekiedy niepłodność, mocno nieprawidłowe wyniki badania nasienia czy martwe urodzenie.

Pamiętaj, że przed otrzymaniem skierowania na badanie kariotypu konieczne jest uzyskanie skierowania do poradni genetycznej. Wydaje je najczęściej ginekolog lub lekarz rodzinny. Dopiero z tym skierowaniem można umówić się do genetyka na NFZ.

Nie dotyczy Cię refundacja badania kariotypu? Zrób badanie na własną rękę

Jeśli nie obejmuje Cię badanie kariotypu na NFZ, masz możliwość zlecenia takiego testu z własnej inicjatywy. Warto wykonać je już po pierwszej utracie ciąży, by mieć szansę zapobiec następnym poronieniom już na tym etapie. Inne wskazania to kłopoty z płodnością, obecność wad genetycznych w rodzinie lub u Twojego innego dziecka czy pierwotny brak okresu.

poradnik_co_to_jest_kariotypWarto zdawać sobie sprawę, że nieprawidłowości w kariotypie często nie dają widocznych objawów. Występują jednak nawet u 3-6% par, których dotyczą poronienia nawracające. Wady chromosomalne mogą wywoływać też niepłodność, a także problemy zdrowotne u dziecka.

Zobacz też: W jakim celu wykonuje się badanie kariotypu?

Szansa na zdrowe dziecko – badanie kariotypu

Wynik badania kariotypu omawia się z genetykiem. Specjalista określa przede wszystkim szanse na poczęcie zdrowego dziecka i donoszenie ciąży, pomagając w ustaleniu dalszego postępowania. Wskazuje także na ryzyko przekazania zmian w genach dzieciom.

Jeśli rezultat testu jest prawidłowy, aberracje chromosomalne nie są powodem problemów z płodnością i poronieniami. Zyskujesz wtedy również spokój na całe życie: nie ma możliwości przekazania wady dziecku.Przeczytaj również:

10/10/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecany artykuł

Przeczytaj inne:
diagnostyczne badania prenatalne
5 faktów o diagnostycznych badaniach prenatalnych

Diagnostyczne badania prenatalne umożliwiają wykrycie u dziecka jednej z wielu wad jeszcze przed jego urodzeniem. Są wykonywane tylko w konkretnych przypadkach, kiedy ryzyko nieprawidłowości jest podwyższone. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? 1. Amniopunkcja, biopsja kosmówki......

Zamknij