Rozwój ciąży – wszystko o pierwszym trymestrze ciąży

wszystko o pierwszym trymestrze ciąży

Interesuje Cię rozwój ciąży? Pierwszy trymestr to czas największych zmian w organizmie kobiety. Na jakie objawy się przygotować? Jak wygląda dzidziuś na kolejnych etapach ciąży? Sprawdź nasz artykuł – wszystko o pierwszym trymestrze ciąży.

Spis treści:

1. Wszystko o pierwszym trymestrze ciąży – jak długo trwa I trymestr? Od kiedy go liczyć?
2. Rozwój ciąży – pierwszy trymestr – jakie daje objawy?
3. Wszystko o pierwszym trymestrze ciąży – jak rozwija się dzidziuś?
4. Rozwój ciąży – pierwszy trymestr – tygodnie 1-4
5. Wszystko o ciąży – 1 trymestr – tygodnie 5-8
6. Wszystko o pierwszym trymestrze ciąży – tygodnie 9-13
7. Wszystko o ciąży – 1 trymestr – jakie badania wykonać?

Wszystko o pierwszym trymestrze ciąży – jak długo trwa I trymestr? Od kiedy go liczyć?

Pierwszy trymestr ciąży to czas obejmujący 3 miesiące — od 1 do 13. tygodnia ciąży. Jako pierwszy dzień ciąży liczymy pierwszy dzień ostatniej miesiączki przed poczęciem.

Rozwój ciąży – pierwszy trymestr – jakie daje objawy?

Kobiety, które interesuje wszystko o pierwszym trymestrze ciąży, przykładają ogromną wagę do objawów, jakie może odczuwać kobieta na początkowych etapach ciąży. Wynika to z faktu, iż w organizmie kobiety w pierwszym trymestrze ciąży zachodzą największe zmiany adaptacyjne [1].

Typowe dolegliwości pierwszego trymestru ciąży to [1] [2]:
ból brzucha,
• częste oddawanie moczu,
• nadmierne zmęczenie,
• nietypowe zachcianki kulinarne,
• nudności,
• rozdrażnienie,
• senność,
• wahania nastroju,
• wrażliwość piersi,
• wymioty.

W pierwszym trymestrze ma miejsce także tzw. krwawienie implantacyjne. Wskutek zagnieżdżenia się zarodka w macicy u kobiety pojawia się niewielkie plamienie, które można łatwo pomylić z okresem.

Zobacz również: Ciąża – ile tygodni trwa ciąża, jak wyliczyć termin porodu?

Wszystko o pierwszym trymestrze ciąży – jak rozwija się dzidziuś?

Do implantacji zarodka w macicy dochodzi około 4. tygodnia po zapłodnieniu. Następnie, zbitek komórek stopniowo rozwija się i zaczyna nabierać kształtów. Najważniejsze narządy rozwijają się około 6-7. tygodnia ciąży, natomiast już od 9. tygodnia ciąży dziecko zaczyna się przemieszczać w brzuchu mamy [2] [3]. Końcówka pierwszego trymestru, a konkretnie czas pomiędzy 10 i 11 tygodniem ciąży jest dla pary wyjątkowy, ponieważ przyszli rodzice mogą usłyszeć podczas badania USG metodą Dopplera w bicie serca dziecka [2] [3].

Zobacz również: Ciąża mnoga jako ciąża wysokiego ryzyka

Rozwój ciąży – pierwszy trymestr – tygodnie 1-4

W tym czasie dochodzi do wykształcenia struktur zarodka oraz zagnieżdżenia w błonie śluzowej macicy. Powstają także wczesne elementy łożyska oraz listki zarodkowe, z których później powstaną narządy i układy wewnętrzne – ektoderma, mezoderma, endoderma. Pod koniec pierwszego miesiąca ciąży dochodzi do wytworzenia pęcherzyka ciążowego – jego obserwacja w badaniu USG pozwala potwierdzić ciążę.

Wszystko o ciąży – 1 trymestr – tygodnie 5-8

W 5. tygodni ciąży powstaje łożysko, wykształcają się także głowa, kończyny oraz pierwsze organy zarodka – serce oraz naczynia krwionośne. Tworzy się cewa nerwowa, z której powstanie układ nerwowy, dochodzi również do wytworzenia zalążków narządów takich jak płuca, nerki, śledziona oraz trzustka. Pomiędzy 5-6. tygodniem ciąży w badaniu USG można uwidocznić aktywność serca dziecka. Natomiast tydzień później formują się jego palce, narząd gardłowy, nos, usta, oczy, mózg, powieki, źrenice, jama ustna, zaczątki uszu oraz paznokcie. W 8. tygodniu ciąży rozwija się kręgosłup dziecka, maluszek zaczyna coraz bardziej przypominać człowieka, mimo że jego długość nie przekracza 2 cm.

Wszystko o pierwszym trymestrze ciąży – tygodnie 9-13

W kolejnych tygodniach ciąży następuje bardzo dynamiczny rozwój mózgu oraz innych narządów, zaczynają się także kształtować narządy płciowe. Dziecko trenuje połykanie wód płodowych, a także jest bardzo aktywne, pod koniec trzeciego miesiąca ciąży jego długość ciała wynosi niewiele ponad 7 cm, natomiast masa kształtuje się na poziomie około 23 g.

Wszystko o ciąży – 1 trymestr – jakie badania wykonać?

W pierwszym trymestrze ciąży wykonywane jest badanie poziomu hCG, mające na celu potwierdzenie ciąży. Podczas pierwszej wizyty u ginekologa lekarz przeprowadza również badanie ginekologiczne oraz USG, aby sprawdzić, czy dziecko dobrze się rozwija. Ciężarna powinna wykonać także [4]:
• badanie cytologiczne,
• badanie krwi,
• badanie ogólne moczu,
• badanie na wirusy chorób zakaźnych: cytomegalia, różyczka, HIV, toksoplazmoza, HCV, WR,
• badanie USG gruczołów sutkowych,
• oznaczenie grupy krwi,
• pomiar ciśnienia krwi,
• pomiar wagi.

Lekarz opowiada ciężarnej wszystko o pierwszym trymestrze ciąży, proponuje także badania przesiewowe. Dzielą się one na badania biochemiczne, badania USG oraz badania genetyczne z próbki krwi. Ich wykonanie ma na celu oszacowanie ryzyka wystąpienia u dziecka zespołu Downa oraz innych nieprawidłowości. Jeśli nieinwazyjne badania prenatalne dadzą nieprawidłowy wynik, zalecane jest wykonanie badań inwazyjnych, do których próbki pobiera się bezpośrednio z otoczenia płodu [5].


Źródła:

1. https://dziecisawazne.pl/i-trymestr-ciazy/

2. https://www.pampers.pl/ciaza/kalendarz-ciazy/pierwszy-trymestr-ciazy

3. https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu

4. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/badania/badania-ktore-trzeba-wykonac-w-pierwszym-trymestrze-aa-oLSU-N8bA-yJEo.html

5. https://www.testdna.pl/badania-prenatalne/

 

Oceń

Data publikacji: 05/06/2022, Data aktualizacji: 15/06/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *