Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży zazwyczaj odbywa się pomiędzy 6 i 8 tygodniem ciąży. Najczęściej ma ona na celu potwierdzenie, czy doszło do poczęcia. O co może zapytać lekarz? Jak wygląda pierwsze badanie ginekologiczne w ciąży? Dlaczego nie warto odkładać wizyty u ginekologa na później? Podpowiadamy!

Spis treści:

1. Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży – najczęstsze powody
2. Dlaczego nie warto odkładać pierwszej wizyty u ginekologa w ciąży na później?
3. Badanie u ginekologa – ciąża – jak się przygotować do pierwszej wizyty?
4. Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa, będąc w ciąży?
5. Ile trwa pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?
6. Ciąża – pierwsza wizyta u ginekologa – jakie badania należy wykonać podczas kolejnych wizyt?

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży – najczęstsze powody

Najczęstszym powodem pierwszej wizyty u ginekologa jest podejrzenie ciąży. Wizyta u ginekologa ma na celu potwierdzenie, czy rzeczywiście doszło do poczęcia.
Kobiety najczęściej decydują się odwiedzić ginekologa, gdy:

• doszło u nich do zatrzymania krwawienia miesięcznego,
• wykonały test ciążowy i otrzymały pozytywny wynik,
• zauważają u siebie pierwsze objawy ciąży, takie jak np. poranne nudności, wymioty, zgaga, zaparcia, wzrost ogólnej temperatury ciała, zmienność nastroju i zachowania czy też tkliwość i bolesność piersi [1].

Jak wygląda badanie ginekologiczne potwierdzające ciążę? W tym celu lekarz wykonuje USG. Wykonanie badania ultrasonograficznego pozwala na uwidocznienie i zlokalizowanie jaja płodowego, umożliwia także ocenę wieku ciążowego oraz sprawdzenie liczby zarodków, kosmówek i owodni w przypadku ciąż wielopłodowych [2].

Dlaczego nie warto odkładać pierwszej wizyty u ginekologa w ciąży na później?

Wizyty u ginekologa nie warto odkładać na później z dwóch ważnych powodów. Im wcześniej ciężarna trafi pod opiekę lekarza, tym lepiej dla jej zdrowia oraz dla zdrowia rozwijającego się w jej brzuchu malucha. Drugi powód, dla którego warto wcześniej pojawić się u ginekologa to tzw. becikowe. Tę jednorazową zapomogę można otrzymać po narodzinach dziecka, na podstawie dokumentu poświadczającego o pierwszej wizycie u ginekologa. Kwota świadczenia wynosi 1000 złotych, wypłacane jednorazowo w formie przelewu na konto lub przekazem pocztowym, natomiast jeśli zostały spełnione warunki związane z limitami dochodu w rodzinie, dodatkowo można otrzymać także zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu urodzenia dziecka [3].

Zobacz również: Pierwsze badania w ciąży

Badanie u ginekologa – ciąża – jak się przygotować do pierwszej wizyty?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce w gabinecie zlokalizowanym blisko miejsca pracy lub w pobliżu miejsca zamieszkania. Należy się przygotować na pytania związane z przebytymi wcześniej ciążami, a także wywiad lekarski dotyczący przebytych chorób, przyjmowanych leków i przebytych zabiegów. Kobieta powinna znać datę swojej ostatniej miesiączki, a także zabrać ze sobą wyniki ważnych badań, takich jak cytologia, badania krwi, czy badanie ogólne moczu.

Zobacz również: Badania w ciąży z krwi

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa, będąc w ciąży?

Pierwsza wizyta ciężarnej u ginekologa łączy w sobie wywiad lekarski z podstawowymi badaniami, takimi jak badania ginekologiczne, cytologia oraz badanie ultrasonograficzne dopochwowe.
Podczas pierwszej wizyty założona zostaje także karta przebiegu ciąży pacjentki. To dokument, który:

• potwierdza, że dana kobieta jest w ciąży,
• określa przewidywany termin porodu,
• określa termin kolejnej wizyty u ginekologa,
• zawiera informacje na temat stanu zdrowia kobiety,
• zawiera informacje na temat stanu zdrowia płodu,
• zawiera wyniki wszystkich badań wykonanych w ciąży.

Jak wygląda pierwsze badanie ginekologiczne w ciąży? Pacjentka musi się usadowić na fotelu ginekologicznym i oprzeć nogi na podpórkach z szeroko rozłożonymi nogami, tak, aby możliwe było przeprowadzenie obserwacji zewnętrznych narządów płciowych oraz wykonanie wziernikowania i badania palpacyjnego. Wziernikowanie służy oddzieleniu ściany pochwy i ocenie stanu szyjki macicy, natomiast badanie palpacyjne, wykonywane oburęcznie, pozwala ocenić stan pochwy, przydatków oraz macicy [3].

Ile trwa pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?

Ile trwa wizyta u ginekologa? Ciąża to wyjątkowy stan, który wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu położniczego oraz wykonania dodatkowych badań, dlatego czas trwania wizyty może wynieść 30 minut, a nawet więcej, w zależności od indywidualnego przypadku.

Ciąża – pierwsza wizyta u ginekologa – jakie badania należy wykonać podczas kolejnych wizyt?

Po pierwszej wizycie ciężarnej u ginekologa i wykonaniu podstawowych badań dostaje ona skierowanie na dalsze badania, w tym między innymi [5]:

• badania w kierunku chorób tarczycy i wątroby,
• badania w kierunku zakażeń wirusowych i bakteryjnych,
• badania przeciwciał,
• badanie stomatologiczne,
• oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh,
• pomiar stężenia glukozy.

Pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży jest wykonywany także test PAPP-A oraz, jeśli para chce sprawdzić dokładniej zdrowie dziecka – badanie wolnego płodowego DNA [5]. Oba badania należą do grupy nieinwazyjnych badan prenatalnych. Dopiero gdy one dadzą nieprawidłowy wynik, ciężarna może zostać skierowana na badania prenatalne diagnostyczne, które są inwazyjne, takie jak np. amniopunkcja, kordocenteza lub biopsja kosmówki [6]. Dzięki inwazyjnym badaniom można wykluczyć lub potwierdzić istnienie podejrzewanych chorób genetycznych i wad wrodzonych.


Źródła:

1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/poczatek-ciazy-objawy-ktorych-mozna-sie-spodziewac-i-nietypowe-reakcje-organizmu

2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/obowiazkowe-usg-w-ciazy

3. https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-becikowe

4. https://www.scmkrakow.pl/blog/diagnostyka/badanie-ginekologiczne-jakie-sa-rodzaje-badan-ginekologicznych-i-w-jakim-celu-sie-je-wykonuje/

5. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-badan-w-ciazy

6. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/nieinwazyjne-i-inwazyjne-badanie-prenatalne-w-ciazy-dlaczego-wyniki-tych-badan-sa-istotne-przy-pobieraniu-krwi-pepowinowej


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 09/01/2020, Data aktualizacji: 27/05/2022

Jedna odpowiedź do “Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży”

  1. Paweł Paweł pisze:

    Badania są bardzo istotne i potrzebne. Zdrowie płodu jak i matki jest najważniejsze. Cieszmy się z tak dużej świadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *