Pierwsze badania w ciąży

pierwsze badania w ciąży

Pierwsze badania w ciąży należy wykonać do 10 tygodnia. Są to podstawowe badania, które pozwolą ocenić stan zdrowia przyszłej mamy. Podczas wizyty ginekologicznej, której celem jest potwierdzenie ciąży lekarz lub położna powinien przeprowadzić badanie ginekologiczne, dokonać pomiaru wzrostu, wagi a także ciśnienia krwi. Te parametry powinny zostać wpisane do karty ciąży. Zarówno pomiar wagi przyszłej mamy jak i ciśnienia będą powtarzane podczas każdej wizyty lekarskiej.

Wizyta potwierdzająca ciążę, to ważny moment w życiu każdej matki. Towarzyszy jej wiele emocji. Niemniej jednak warto dokładnie słuchać lekarza, a jeśli zajdzie taka potrzeba notować istotne zalecenia. Oprócz badania ginekologicznego oraz zmierzenia podstawowych parametrów takich jak waga, wzrost i ciśnienie krwi, lekarz zbiera również wywiad dotyczący stylu życia przyszłej mamy a także zaleci odpowiednią zgodną z wytycznymi suplementach kwasem foliowym.

Spis treści:

  1. Pierwsze badania w ciąży a cytologia
  2. Pierwsze badania z krwi w ciąży

Pierwsze badania w ciąży a cytologia

Jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed ciążą nie miałaś wykonywanego badania cytologicznego lekarz powinien pobrać materiał pozwalający na przeprowadzenie tego bardzo ważnego testu. Badanie cytologiczne polega na pobraniu komórek z tarczy i szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki.

W kolejnym etapie ze szczoteczki wykonuje się wymaz na szkiełku (jeśli mówimy o konwencjonalnej cytologii) lub umieszcza się ją w specjalnym opakowaniu z płynnym podłożem (tak zwana cytologia płynna). Cytologia płynna jest obecnie metodą rekomendowaną ponieważ jest dokładniejsza i bardziej nowoczesna. Ostatnim etapem badania cytologicznego jest ocena komórek pod mikroskopem przez wykwalifikowanego patomorfologa. Jego zadaniem jest stwierdzenie, czy komórki są prawidłowe.

Czytaj więcej: Cytologia w ciąży

Pierwsze badania z krwi w ciąży

Na pierwszej wizycie lekarz ginekolog zaleci również wykonanie kilku podstawowych badań z krwi, a także powinien zaznajomić ciężarną z terminem badań prenatalnych. Badania prenatalne, choć wykonuje się nieco później są na tyle istotne dla przyszłej mamy, że zwykle już na początku ciąży lekarz wspomina o ich przeprowadzeniu.

Podstawowe badania w ciąży z krwi to:

  • Ustalenie grupy krwi wraz z RH – to bardzo istotne ponieważ z jednej strony grupa krwi stanowi ważną informację dla personelu medycznego w przypadku zagrożenia życia przyszłej matki, a z drugiej jeśli mamy do czynienia z tak zwanym konfliktem serologicznym przyszła mama może wymagać podania immunoglobulin zapobiegających zwalczaniu zarodka przez jej organizm. Czytaj więcej o konflikcie serologicznym
  • Sprawdzenie poziomu glukozy we krwi – ma to na celu wykluczenie cukrzycy, która jest groźna dla kobiet w ciąży oraz dla samego płodu. Czytaj więcej o badaniu glukozy w ciąży
  • Oznaczenie poziomu hormonów tarczycy
  • Zbadanie nosicielstwa wirusów HIV, HCV a także odporności na różyczkę, czy toksoplazmozę

Inne badania, które może zalecić lekarz do 10 tygodnia ciąży to m.in. USG (badanie ultrasonograficzne) przy użyciu sondy dopochwowej. Podczas wizyty lekarz ginekolog poinformuje Cię również o dalszych badaniach, które będziesz mogła przeprowadzić w tym badaniach prenatalnych. Pierwsze badanie prenatalne należy wykonać między 11 tygodniem a 13 tygodniem i 6 dniem ciąży, gdy długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu (wskaźnik CRL) wynosi od 45 do 84 mm. Dowiedz się więcej na temat badań prenatalnych…


Aktualizacja: 5 lutego 2021 r. | Zdjęcie główne: serezniy/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 05/02/2021, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *