Beta HCG normy

Beta HCG normy

Hormon beta HCG, czyli inaczej gonadotropina kosmówkowa, jest produkowany przez kobiecy organizm w ciąży. Pomiar stężenia beta HCG pozwala lekarzowi monitorować zdrowie przyszłej mamy oraz określić stopień rozwoju ciąży.

Spis Treści:

 1. Beta hCG – co to jest?
 2. Beta hCG w ciąży
 3. Badanie beta hCG
 4. Poziom beta hCG w ciąży
 5. Normy beta hCG
 6. Co oznacza niski poziom hCG?
 7. Co oznacza wysoki poziom hCG?
 8. Poziom beta hCG a puste jajo płodowe
 9. Poziom beta hCG po łyżeczkowaniu
 10. Poziom beta hCG a polipy macicy

Beta hCG – co to jest?

informacjaBeta hCG to hormon, który jest produkowany w błonie płodowej łożyska, a konkretniej, w kosmówce. Jego obecność we krwi lub w moczu świadczy o tym, że kobieta jest w ciąży.

Beta hCG w ciąży

Beta hCG w ciąży pojawia się tuż po zapłodnieniu, stężenie tego hormonu rośnie wraz z rozwojem ciąży. To właśnie ten hormon jest wykrywany przez testy ciążowe, by potwierdzić lub wykluczyć poczęcie. Inny sposób na wykrycie stężenia beta hCG to badanie krwi.

Badanie beta hCG

Badanie beta hCG można wykonać bez skierowania w dowolnej poradni medycznej. Badanie to, mimo że jest badaniem krwi, nie wymaga bycia na czczo i można je zrobić o dowolnej porze dnia. By uzyskać możliwie najbardziej miarodajny wynik, najlepiej jest wykonać test po terminie spodziewanej miesiączki.

Poziom beta hCG w ciąży

Poziom beta hCG w ciąży wzrasta w miarę rozwoju ciąży. Najwyższe stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej odnotowuje się do 12. tygodnia ciąży. Następnie poziom beta hCG w ciąży maleje.

Normy beta hCG

 • Normy beta hCG dla kobiety, która nie jest w ciąży, to wynik poniżej 5 mIU / ml.
 • Natomiast kobieta, która zaszła w ciążę, otrzyma wynik wynoszący powyżej 5 mIU / ml.
 • W 3 tygodniu ciąży stężenie beta hCG może wynieść do 50 mIU / ml, następnie w przeciągu jednego tygodnia może wzrosnąć aż 9 – krotnie.
 • W 5 tygodniu ciąży poziom beta hCG może osiągnąć wartość powyżej 7 000 mIU / ml, a w 12 tygodniu ciąży, swoje maksimum, czyli do nawet 280 000 mIU / ml.

Co oznacza niski poziom hCG?

Zbyt niski poziom hCG może oznaczać, że doszło do utraty ciąży lub u pacjentki wystąpiła ciąża pozamaciczna. Aby zidentyfikować te nieprawidłowości, wykonuje się badanie USG.

Co oznacza wysoki poziom hCG?

Zbyt wysoki poziom hCG może sygnalizować, że doszło do patologicznego powiększenia się łożyska i wystąpienia ciąży zaśniadowej. Aby wykluczyć lub potwierdzić ciążę zaśniadową, wykonuje się badanie ultrasonograficzne. Charakterystyczny obraz przypominający burzę śnieżną świadczy o tym, że mamy do czynienia z ciążową chorobą trofoblastyczną.

Poziom beta hCG a puste jajo płodowe

Jeśli poziom beta hCG w ciąży nie wzrasta zgodnie z normą, lekarz może przypuszczać, że doszło do rozwinięcia ciąży bezzarodkowej. Aby wykluczyć lub potwierdzić, że jajo płodowe jest puste, wykonuje się badanie ultrasonograficzne.

Poziom beta hCG po łyżeczkowaniu

Poziom beta hCG po łyżeczkowaniu może się utrzymywać nadal na wysokim poziomie. Do kilku tygodni testy ciążowe mogą nawet dawać pozytywny wynik. Sytuacja ta powinna się unormować w ciągu kilku tygodni.

Poziom beta hCG a polipy macicy

Jeśli kobieta jest w ciąży, ale badanie hCG nie wykryło gonadotropiny kosmówkowej, istnieje ryzyko, że ma ona polipy macicy. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem.


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: Przemyslaw Koch/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 09/01/2020, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *