Co na biegunkę i wymioty w ciąży? Co może pomóc?

Co może pomóc na biegunkę i wymioty w ciąży?

Biegunka i wymioty to jeden z najczęstszych objawów ciąży u kobiet. Do 14 tygodnia ciąży dolegliwość ta może być bardzo uciążliwa. Co na biegunkę i wymioty w ciąży stosować, by pozbyć się przykrych dolegliwości? Podpowiadamy metody domowe oraz inne sposoby!

Spis treści:
Biegunka i wymioty w ciąży – jakie są ich przyczyny?
Co na biegunkę i wymioty w ciąży? Domowe sposoby
Co na biegunkę i wymioty w ciąży? Leki 
Co jeszcze może pomóc na biegunkę i wymioty w ciąży?

Biegunka i wymioty w ciąży – jakie są ich przyczyny?

W trakcie ciąży kobiece ciało przechodzi szereg przemian, przygotowujących je do porodu i późniejszego karmienia piersią. Jednym z najczęstszych objawów ciąży są biegunka i wymioty, zwłaszcza we wczesnej ciąży (w pierwszym trymestrze). Szacuje się, że dolegliwość ta występuje nawet u 70% ciężarnych kobiet [1]. W niektórych jednak przypadkach dolegliwości mogą być tak duże, że utrudniają one normalne funkcjonowanie.

Biegunka i wymioty w ciąży mogą się utrzymywać do 12 – 14 tygodnia, później samoistnie ustępują. Jak dotąd, nie poznano ich dokładnej przyczyny, przypuszcza się, że wynikają one z podwyższonego stężenia niektórych hormonów, a także innych czynników – metabolicznych oraz psychologicznych. Co na biegunkę i wymioty w ciąży stosować, by przynieść ulgę ciężarnej? Poniżej przedstawiamy domowe oraz inne sposoby na biegunkę i wymioty w ciąży.

Co na biegunkę i wymioty w ciąży? Domowe sposoby

Co na biegunkę i wymioty w ciąży stosować? Najważniejsze, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu, kobieta powinna więc przyjmować dużo płynów. Warto ograniczyć spożycie tłustych posiłków oraz przyprawy. Jeśli objawy pojawiają się rano, można je nieco załagodzić, sięgając od razu po przebudzeniu po lekką przekąskę, np. herbatniki, suszone owoce lub biszkopty.

Na ciążowe nudności mogą pomóc długie spacery i głębokie oddychanie na świeżym powietrzu. Bardzo ważne jest także wsparcie psychiczne partnera oraz rodziny, tak by załagodzić napięcie psychiczne związane z ciążą.

Co na biegunkę i wymioty w ciąży? Leki

Co na biegunkę i wymioty w ciąży stosować, gdy objawy są bardzo dokuczliwe? Bez względu na ich rodzaj, leki powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem. Może on zalecić np. podawanie preparatów z witaminami lub suplementy z żelazem i elektrolity. Długo utrzymująca się biegunka, a także towarzysząca ciąży gorączka może świadczyć o poważnym zakażeniu lub chorobach, dlatego też warto obserwować swoje ciało i poddawać się w ciąży okresowym kontrolom lekarskim.

Co jeszcze może pomóc na biegunkę i wymioty w ciąży?

Inne sposoby, by załagodzić dokuczliwe dolegliwości w ciąży to:

  • aromaterapia – niektóre zapachy, np. eukaliptusowy lub miętowy mogą pomóc i załagodzić nudności,
  • gazowana woda z sokiem z cytryny,
  • akupresura,
  • trening oddechowy połączony z jogą.

Lekarze nie zalecają stosowania w ciąży gorących okładów (np. z termoforu), ponieważ działanie to może zwiększyć ryzyko przedwczesnego zakończenia ciąży.

Zobacz też: Objawy w ciąży, których nie należy lekceważyć. Na co uważać w ciąży?


Źródła:

1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, 2005.

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie:  Andriy Popov/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 25/10/2019, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *