Najcięższe dolegliwości w ciąży w 1 trymestrze

dolegliwości w ciąży

Ciąża to piękny, ale także męczący czas. Jest on pełen nieprzyjemnych dolegliwości, które pojawiają się szczególnie w pierwszym trymestrze. Mogą one być dokuczliwe, ale nie stanowią powodu do niepokoju. Dolegliwości w ciąży to skutek zmian, do których dochodzi w naszym ciele. Ciężarne nie są w stanie się ich całkowicie pozbyć, ale mogą spróbować je nieco złagodzić.

Spis treści:

1. 1 trymestr ciąży – objawy gastryczne
2. Brak energii w pierwszym trymestrze ciąży
3. Pierwszy trymestr ciąży – pozostałe objawy

1 trymestr ciąży – objawy gastryczne

Ponad połowa ciężarnych w 1 trymestrze skarży się na objawy gastryczne. W tym okresie dokuczają im mdłości, wymioty, wzdęcia, zaparcia oraz zgaga. Objawy te nasilają się szczególnie rano, zaraz po przebudzeniu. Większość ciężarnych zaczyna odczuwać dolegliwości tego typu w 4-5 tygodniu ciąży. Dla wielu z nich jest to pierwszy sygnał świadczący o ciąży.

Na gastryczne dolegliwości w ciąży nie należy przyjmować żadnych leków. Zamiast tego dokuczliwe objawy możemy złagodzić poprzez:

● Częste jedzenie niewielkich i lekkostrawnych posiłków w ciągu dnia
● Zjedzenie małej przekąski jeszcze przed wstaniem z łóżka np. wafla ryżowego czy herbatnika
● Picie herbatek ziołowych zawierających np. melisę, miętę czy rumianek
● Spożywanie produktów bogatych w błonnik np. chleba pełnoziarnistego czy owoców ze skórką
● Picie dużej ilości wody

Zobacz również: Co oznacza ból brzucha w 8 tygodniu ciąży?

Brak energii w pierwszym trymestrze ciąży

Zmęczenie oraz brak energii również doskwierają kobietom w pierwszym trymestrze ciąży. Objawy te pojawiają się na skutek zmian hormonalnych, a także mniejszą tolerancją na wysiłek. Zmęczenie potęguje także stres, który jest dość naturalny przed rozpoczęciem nowej życiowej roli.

Zbyt nasilone zmęczenie w ciąży może być wywołane także niedoborem żelaza, który może prowadzić do anemii. Jego niewystarczająca ilość wpływa również na przenoszenie tlenu do tkanek dziecka. O nasilonym zmęczeniu warto więc porozmawiać z lekarzem. Skieruje nas on na badanie krwi pod kątem poziomu żelaza.

Zmęczenie w ciąży może być bardzo upierdliwą dolegliwością. Istnieją jednak sposoby, które pomogą nam sobie z nim poradzić:

● Ucinanie sobie drzemki w ciągu dnia, jeśli czujemy taką potrzebę
● Regularna aktywność fizyczna
● Dbanie o odpowiednią ilość snu – kobieta w ciąży powinna spać przynajmniej 8 godzin

Zobacz również: Ból kręgosłupa w ciąży w pierwszym trymestrze – jak sobie z nim radzić?

Pierwszy trymestr ciąży – pozostałe objawy

Problemy gastryczne i objawy to najczęstsze dolegliwości w ciąży. Ich lista jest jednak znacznie dłuższa. Przyszłym mamom doskwierać może także:

● Częste oddawanie moczu – w ciąży powiększająca się macica naciska na pęcherz. W konsekwencji kobieta częściej odczuwa potrzebę korzystania z toalety. Niestety objawu tego nie da się złagodzić w żaden sposób.
● Tkliwość piersi – jest to efekt przygotowywania się organizmu do nadchodzącej laktacji. Piersi przyszłej mamy mogą być obrzmiałe, tkliwe, a także bolesne. Na dolegliwość tą pomóc może nam noszenie miękkiego biustonosza.
Ból brzucha – w pierwszym trymestrze ciąży macica kobiety zaczyna się rozszerzać, a więzadła rozciągać. Może to powodować łagodne bóle w dole brzucha. Jeśli stają się one uporczywe, to należy skonsultować się z lekarzem.
● Omdlenia – pojawiają się one na skutek niskiego ciśnienia krwi. Nie jest to częsta dolegliwość, ale może się pojawić. Możemy spróbować im zapobiec, unikając zbyt długiego stania oraz przegrzewania się.

 

Oceń

Data publikacji: 30/10/2022, Data aktualizacji: 31/10/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *