Jak radzić sobie ze zmęczeniem w ciąży?

zmęczenie w ciąży

Wiele kobiet w ciąży odczuwa ciągły brak energii i potrzebę snu. Jest to bardzo powszechnie występująca dolegliwość ciężarnych szczególnie w I trymestrze oraz w końcówce ciąży. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to jest to zupełnie normalna dolegliwość, którą nie trzeba się niepokoić. Nie oznacza to jednak, że trzeba ją dzielnie znosić. Istnieją sposoby na poradzenie sobie z ciągłym zmęczeniem w ciąży!

Spis treści:

  1. Czy zmęczenie w ciąży jest normalne?
  2. Sposoby na ciągłe zmęczenie w ciąży

Czy zmęczenie w ciąży jest normalne?

Według lekarzy ciągły brak energii w ciąży to normalna dolegliwość. Pojawia się ono u przyszłych mam, które mają anemię, zaburzenia tarczycy, ale także u tych zupełnie zdrowych. W ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, które umożliwiają dziecku prawidłowy rozwój. Jedną z nich jest wzrost progesteronu, który w głównej mierze powoduje ciągłe zmęczenie. Energia również wykorzystywana jest na produkcję krwi dla dwóch osób. Ponadto spada ciśnienie i poziom cukru, co również wpływa na uczucie zmęczenia.

Senność pojawia się najczęściej w I trymetrze, ale równie często powraca w końcówce ciąży. W III trymestrze jest to spowodowane dużym rozmiarem dziecka i dodatkowymi kilogramami. Rozmiar płodu może powodować trudności w oddychaniu i spaniu, co również powoduje zmęczenie. Ponadto sen ciężarnej w końcówce ciąży jest płytki i często budzi się ona w celu skorzystania z toalety.

Jeśli ciężarna odczuwa zmęczenie, to trzeba najpierw sprawdzić, czy nie jest ono wywoływane jakimiś nieprawidłowościami. Może ono być wywołane np. cukrzycą ciążową, anemią lub problemami z tarczycą. Jeśli ciąża przebiega więc prawidłowo, to zmęczenie nie jest dolegliwością, która powinna niepokoić.

Sposoby na ciągłe zmęczenie w ciąży

  • Odpoczynek – jeśli ciężarna poczuje zmęczenie, to powinna odpocząć. Należy tak zorganizować swój dzień, żeby między obowiązkami znaleźć chwilę na odpoczynek.
  • Odpowiednia ilość snu – kobieta w ciąży powinna spać więcej niż wcześniej, ponieważ jej organizm potrzebuje więcej czasu na regenerację. Powinno więc to być przynajmniej 9 godzin. Najzdrowiej dla dziecka będzie, jeśli ciężarna będzie spała na lewym boku. Dobrze jest spać z poduszką włożoną między kolana lub zakupić poduszkę przeznaczoną dla przyszłych mam. 2-3 godziny przed snem dobrze jest zjeść kolację bogatą w białko i węglowodany oraz wziąć ciepłą kąpiel. Sypialnia ciężarnej powinna być wywietrzona. W przypadku, gdy kobieta nie może zasnąć, dobrze jest pomedytować, posłuchać muzyki relaksacyjnej lub wypić herbatkę z melisy lub rumianku. Jeśli w ciągu dnia organizm potrzebuje snu, to warto pozwolić sobie na drzemkę.
  • Dobra dieta – ciągłe zmęczenie może być także spowodowane niedoborami białka, witamin i mikroelementów. Ciężarna powinna zrezygnować z fast-foodów, słodkich przekąsek i napojów gazowanych. Przyszła mama powinna jeść gotowane mięso, ryby, warzywa i owoce. Dobrym źródłem węglowodanów będzie kasza z pszenicy, ryż oraz pełnoziarniste pieczywo. Do picia najlepsza będzie woda i świeże soki. Aby poziom cukru we krwi był stały, najlepiej jest jeść często (co 3-4 godziny) małe porcje.
  • Kawa i herbata – kobieta ciężarna może pić kawę i herbatę. Ich ilość powinna być jednak ograniczona do minimum. Najlepszym wyborem będą zdrowsze alternatywy – herbaty owocowe, kawa bezkofeinowa, zbożowa lub z cykorii. Dzienna przyjęta dawka kofeiny nie powinna przekroczyć 200 mg, co równa się około 2-3 filiżankom słabej kawy. Musimy uwzględnić, że kofeina znajduje się także w innych produktach np. kakao czy napojach gazowanych.
  • Więcej ruchu – dzięki ruchowi człowiekowi przybywa energii. Ciężarna może wybrać się np. na spacer lub popływać w basenie. Istnieją również specjalne zajęcia dla kobiet ciężarnych, dzięki którym na pewno przybędzie energii. Dzięki ruchowi przyszła mama poczuje się lepiej, a dziecko będzie lepiej się rozwijać. Jest to jednak opcja jedynie dla kobiet, którym lekarz nie zabronił ruchu w ciąży.
  • Suplementacja – ciężarna może suplementować pewne składniki, ale może robić to wyłącznie pod okiem lekarza prowadzącego ciążę.

Zdjęcie: pixabay

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Oceń

Data publikacji: 03/08/2021, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *