Tarczyca

tarczyca czym jest

Tarczyca jest bardzo ważnym gruczołem dla naszego układu hormonalnego, bez którego prawidłowe działanie naszego organizmu jest niewątpliwie utrudnione. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy może prowadzić do wielu poważnych chorób, a w niektórych przypadkach konieczne może być nawet jej usunięcie. Czym jest tarczyca, dlaczego jest tak ważna dla naszego organizmu oraz co warto o niej wiedzieć, aby prawidłowo o nią dbać? Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w poniższym artykule.

Spis treści:

  1. Czym jest tarczyca?
  2. Dlaczego tarczyca jest tak ważna dla naszego organizmu?
  3. Tarczyca i jej hormony, co warto o nich wiedzieć?
  4. Choroby tarczycy: niedoczynność i nadczynność tarczycy
  5. Jak dbać o swoją tarczycę?

Czym jest tarczyca?

Tarczyca jest gruczołem dokrewnym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Bierze ona udział w wytwarzaniu hormonów, potrzebnych do odpowiedniej gospodarki hormonalnej, dlatego tak ważne jest, aby regularnie monitorować poziom wytwarzanych przez nią hormonów. Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy może powodować wiele chorób przewlekłych, których objawy można jednak niwelować konsultując się ze specjalistą endokrynologiem oraz ustalając odpowiednie leczenie hormonalne. Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest szczególnie ważne dla kobiet, które starają się zajść w ciążę oraz dla tych, które już oczekują na pojawienie się na świecie malucha, nie dziwi więc fakt, iż wielu specjalistów ginekologii jako drugą specjalizację wybiera właśnie endokrynologię.

Dlaczego tarczyca jest tak ważna dla naszego organizmu?

Tarczyca pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Hormony przez nią wytwarzane są niezbędne każdej komórce naszego ciała, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dbać o ten gruczoł oraz regularnie sprawdzać, czy jego funkcjonowanie nie jest niczym zakłócone. Tarczyca do wytwarzania odpowiedniej ilości hormonów potrzebuje jodu, którego nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie, dlatego musimy dostarczać go naszemu ciału w diecie lub w suplementach. Szczególną uwagę na tarczycę i ilości jodu w diecie powinny zwrócić osoby, których krewni mają problemy z tym gruczołem.

Tarczyca i jej hormony, co warto o nich wiedzieć?

Tarczyca wytwarza hormony takie jak tyroksyna oraz trójjodotyronina, których zachwiana równowaga w organizmie może prowadzić do wielu poważnych chorób. Hormon tyroksyna odpowiada m.in. za prawidłowy rozpad tłuszczów oraz wspomaga wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego, dlatego osoby z niedoborem tego hormonu mogą zmagać się z nagłym przybraniem na wadze oraz zmęczeniem. Tyroksyna ma także bardzo istotny wpływ na proces laktacji, dlatego tak ważne jest utrzymanie jej odpowiedniego poziomu podczas ciąży oraz w okresie połogu. Trójjodotyronina, podobnie jak tyroksyna, ma znaczący wpływ na metabolizm tłuszczów oraz węglowodanów w naszym organizmie. Nieprawidłowy poziom trójjodotyroniny może mieć niekorzystny wpływ na proces wzrostu oraz rozwoju organizmu, dlatego jej poziom należy monitorować już od najmłodszych lat. Tarczyca wytwarza także kalcytoninę, która jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej. Zaburzenie wytwarzania nawet jednego z hormonów tarczycy może mieć poważne i nieodwracalne skutki dla naszego zdrowia.

Choroby tarczycy: niedoczynność i nadczynność tarczycy

Choroby tarczycy takie jak jej niedoczynność lub nadczynność mogą być zarówno wrodzone jak i nabyte. Schorzenia te mogą przejawiać się całkowitym brakiem hormonów tarczycy lub tylko ich niewystarczającą ilością. Ponieważ ich brak może mieć bardzo niekorzystne skutki na rozwój umysłowy dziecka ważne jest, aby już od najmłodszych lat monitorować poziom hormonów tarczycy. Niedoczynność tarczycy może objawiać się przybraniem na wadze, zmęczeniem, problemami z pamięcią oraz zaparciami. Nadczynność tarczycy, przejawiająca się nadmiarem produkowanych przez gruczoł hormonów jest także bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Może ona powodować chorobę Gravesa-Basedowa oraz może przyczyniać się do powstawania woli guzkowych, powstających na skutek niedoboru jodu w organizmie. Objawami nadczynności tarczycy mogą być m.in. szybki spadek wagi mimo wzmożonego apetytu, potliwość, problemy ze snem oraz dekoncentracja. Ponadto u kobiet nadczynność tarczycy może przejawiać się problemami z miesiączkowaniem, a u mężczyzn zaburzeniami erekcji. Wszyscy dorośli powinni regularnie badać poziom hormonów tarczycy, aby mieć pewność, że funkcjonuje ona bez zarzutów. W przypadku najmłodszych oprócz badań przesiewowych zalecane jest także wykonanie badań genetycznych, które pozwolą na wcześniejszą oraz dokładniejszą diagnozę chorób tarczycy oraz wielu innych schorzeń.

Jak dbać o swoją tarczycę?

Posiadając już podstawową wiedzę na temat tego czym jest tarczyca oraz jak bardzo ważna jest dla naszego organizmu powinniśmy także wiedzieć, jak prawidłowo o nią dbać. Tarczyca do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje jodu, dlatego każdy z nas powinien zwrócić szczególną uwagę na jego zawartość w diecie oraz na jego suplementację. Produkty bogate w jod to m.in. ryby morskie oraz algi. Osoby ze zdiagnozowanymi chorobami powinny także wykonywać badania USG, które pozwolą na wykluczenie guzków oraz innych poważniejszych schorzeń.


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: Olena Kachmar/123rf.com


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 24/11/2020, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *