Poranne nudności i wrażliwość na zapachy w ciąży

nudności w ciąży

Poranne nudności oraz wrażliwość na zapachy to bardzo częsta dolegliwość kobiet ciężarnych. Jej przyczyną są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety będącej w ciąży. Jak długo trwają poranne nudności i wrażliwość na zapachy? Kiedy się pojawiają? Co na nie stosować? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Objawy ciąży: poranne nudności, wrażliwość na zapachy – kiedy się pojawiają?
  2. Poranne nudności i wrażliwość na zapachy – jak długo trwają?
  3. Poranne nudności, wrażliwość na zapachy – czy występują u każdej ciężarnej?
  4. Co pomoże na poranne nudności i wrażliwość na zapachy w ciąży?

Objawy ciąży: poranne nudności, wrażliwość na zapachy – kiedy się pojawiają?

Poranne nudności oraz wrażliwość na zapachy to pierwsze objawy ciąży. Poranne nudności pojawiają się zwykle na początku ciąży, od 4 do 9. tygodnia ciąży [1]. Tymczasem większa wrażliwość na zapachy doskwiera przyszłej mamie po terminie spodziewanej miesiączki [2]. Prawdopodobnie symptomy te są związane z podwyższonym poziomem hormonów ciążowych.

Poranne nudności i wrażliwość na zapachy – jak długo trwają?

Niestety poranne nudności i wrażliwość na zapachy mają u wielu kobiet długotrwały charakter. Zwykle mijają one około 12.–14. tygodnia ciąży, a więc wtedy, kiedy są wykonywane ważne badania prenatalne, ale zdarza się także, że dolegliwości te trwają aż do końca ciąży [3].

Poranne nudności, wrażliwość na zapachy – czy występują u każdej ciężarnej?

Szacuje się, że poranne mdłości i wymioty występują u nawet 80% ciężarnych [4]. To, czy w ciąży wystąpią większa wrażliwość na zapachy oraz poranne nudności, a także, jak długo będą one trwać, jest jednak kwestią indywidualną. Jeśli kobieta jest w 8. tygodniu ciąży i nadal nie wystąpiły u niej nieprzyjemne symptomy, to raczej już się nie pojawią [5].

Co pomoże na poranne nudności i wrażliwość na zapachy w ciąży?

Co stosować na poranne nudności w okresie ciąży, by jakoś załagodzić tę dolegliwość? Kiedy u kobiety wystąpiła zwiększona wrażliwość na zapachy, może jej pomóc [5]:

• akupresura;
• nauka metod relaksacji, np. w postaci ćwiczeń oddechowych;
• picie dużych ilości wody;
• unikanie intensywnych zapachów – ograniczenie stosowania odświeżaczy powietrza, unikanie mocnych perfum oraz proszenie partnera, aby to on otwierał drzwi lodówki w celu wyjęcia stamtąd produktów spożywczych;
• unikanie wychłodzenia organizmu.

WARTO WIEDZIEĆ: Utarło się, że na mdłości i wymioty w ciąży pomaga imbir. Zioło to faktycznie wykazuje działanie przeciwwymiotne, jednak należy uważać z jego ilością. Jeśli imbir jest spożywany w nadmiarze, może to poskutkować nadmiernym pobudzeniem macicy i w rezultacie, zwiększyć ryzyko poronienia. Za bezpieczną dawkę uważa się 1000 mg / dobę [6].

Zobacz również: Cukrzyca u kobiet w ciąży

Zobacz również: Jakie zioła można pić w ciąży? Które herbaty ziołowe są niewskazane?


Źródła:
1. https://www.pampers.pl/ciaza/objawy-ciazy/artykul/kiedy-pojawiaja-sie-mdlosci-w-ciazy
2. https://mamotoja.pl/kiedy-pojawiaja-sie-pierwsze-objawy-ciazy-wiadomo-co-do-dnia,pierwsze-objawy-ciazy-artykul,23486,r1p1.html
3. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/objawy/mdlosci-w-ciazy-do-kiedy-wystepuja-aa-BDcY-RoAp-J9SR.html#kiedy-wystepuja-mdlosci-ciazowe-i-jak-dlugo-trwaja

 

Oceń

Data publikacji: 09/12/2021, Data aktualizacji: 22/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *