Cukrzyca u kobiet w ciąży

cukrzyca w ciąży

Cukrzyca u kobiet w ciąży może być bardzo niebezpieczna, zarówno dla matki, jak i dziecka. Czym jest cukrzyca przedciążowa? Co oznacza pojęcie cukrzyca ciążowa? Jakie mogą być konsekwencje nieleczonej cukrzycy w ciąży? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

  1. Czym jest cukrzyca przedciążowa?
  2. Czym jest cukrzyca ciążowa?
  3. Czym grozi cukrzyca u kobiet w ciąży?

Czym jest cukrzyca przedciążowa?

Cukrzyca przedciążowa to pojęcie, które oznacza, że w ciążę zaszła kobieta, która już wcześniej chorowała na cukrzycę [1] [2]. Wyróżniamy następujące rodzaje cukrzycy przedciążowej:

• cukrzyca typu 1 – choroba jest uwarunkowana autoimmunologicznie, wynika z zaburzeń w funkcjonowaniu trzustki. Nieleczona, może być bardzo niebezpieczna, możliwe powikłania to poronienie, wystąpienie u dziecka wad wrodzonych oraz zgon wewnątrzmaciczny [3];
• cukrzyca typu 2 – to cukrzyca, w której rozwoju biorą udział dwa czynniki – genetyczny oraz środowiskowy. Występuje ona najczęściej u osób, które chorują na insulinooporność lub wrodzone zaburzenie wydzielania insuliny oraz są otyłe [4].

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca u kobiet w ciąży zdarza się bardzo często – szacuje się, że problem ten dotyczy więcej niż 5% Europejek [2]. Stan ten różni się cukrzycy przedciążowej tym, że:

• ma charakter przejściowy, ustępuje po porodzie;
• jest rozpoznawany po raz pierwszy w ciąży;
• jest związany ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi podczas ciąży.

Przejściową cukrzycę u kobiet w ciąży rozpoznaje się pomiędzy 24 i 28. tygodniem ciąży [5]. Na jej rozwój narażone są najbardziej kobiety [6]:

• które poprzednio urodziły dziecko o masie ciała powyżej 4 kg lub z wadami wrodzonymi;
• obciążone rodzinnym wywiadem w kierunku występowania cukrzycy typu 2;
• u których rozpoznano cukrzycę ciążową w poprzednich ciążach;
• u których w poprzedniej ciąży doszło do zgonu wewnątrzmacicznego;
• w wieku powyżej 35. roku życia;
• wieloródki;
• z nadwagą lub otyłością występującą przed okresem ciąży;
• z rozpoznanym zespołem policystycznych jajników.

Czym grozi cukrzyca u kobiet w ciąży?

U ciężarnych z cukrzycą częściej stwierdza się nadciśnienie indukowane ciążą, rzucawkę oraz urazy okołoporodowe [7]. Częściej są u nich także wykonywane porody drogą cięcia cesarskiego. Z tego powodu, jeśli pacjentka uzyskała nieprawidłowy wynik badania glukozy w ciąży, niezbędna jest odpowiednia opieka lekarska.

Nieleczona cukrzyca u kobiet w ciąży może wpłynąć negatywnie także na rozwój dziecka. Hiperglikemia u matki powoduje bowiem hiperglikemię u płodu. Możliwe konsekwencje to [2] [7]:

• makrosomia – nadmierna masa płodu w stosunku do wieku płodowego, zwiększona objętość tkanki tłuszczowej oraz przerost tkanek i narządów;
• opóźnienie dojrzewania i co za tym idzie, niedojrzałość serca oraz płuc, skutkująca zaburzeniami krążenia i oddychania.

W sytuacji, gdy wyniki badania USG wskazują na nieprawidłowości, należy wykonać dodatkowo nieinwazyjne genetyczne badania prenatalne, które wykluczą ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych. Jeśli dadzą one nieprawidłowy wynik, w dalszej kolejności wykonywane są badania prenatalne diagnostyczne, które są inwazyjne. Dopiero ich rezultat umożliwia postawienie diagnozy.

Zobacz również: Cukrzyca a płodność

Zobacz również: Cukrzyca ciążowa

 


Źródła:
1.
Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników postępowania u kobiet z cukrzycą. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2(5): 215–229 (2017).
2. https://cukrzyca.pl/cukrzyca-ciazowa/
3. http://diabetologiaonline.pl/lekarz_diabeto_adoz,info,64.html
4.https://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/typ2/65891,cukrzyca-typu-2
5. https://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/inne/66438,cukrzyca-ciazowa
6. https://www.mp.pl/insulinoterapia/cukrzyca/cukrzyca_ciazowa/199557,cukrzyca-u-kobiet-w-ciazy
7. Cypryk K. Cukrzyca ciążowa – rozpoznawanie i leczenie. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 1(2): 41–44 (2016).

 

Oceń

Data publikacji: 09/12/2021, Data aktualizacji: 22/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *