Twardy brzuch w ciąży – o czym świadczy? Jak załagodzić ból?

Twardy brzuch w ciąży

Twardy brzuch w ciąży, jak każdy nowy objaw może być dla przyszłej mamy powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli nosi ona pod sercem pierwszego potomka. Szczególnym objawem martwiącym ciężarne jest twardniejący brzuch. Czy jest niebezpieczny? Czy należy od razu konsultować się z lekarzem? Czy są jakieś domowe sposoby, aby brzuch wrócił do poprzedniego stanu?

Spis treści:

1. Przyczyny twardego brzucha w ciąży
2. Zapobieganie i łagodzenie
3. Kiedy pojawia się twardy, a kiedy miękki brzuch przed porodem? Prowadź kalendarzyk
4. Napięty brzuch w ciąży 35. tydzień – skąd wiadomo że to nie skurcze porodowe?
5. Kiedy twardy brzuch w ciąży może być niebezpieczny?
6. Wizyta u lekarza
7. 38. tydzień ciąży – twardnienie brzucha może zwiastować poród

Przyczyny twardego brzucha w ciąży

Twardy brzuch (inaczej zwany także stawianiem się macicy) pojawia się zwykle około 20 tygodnia ciąży i stanowi fizjologiczny objaw skurczów Braxtona-Hicksa zwanych również skurczami przepowiadającymi. Skurcze te to naturalny proces zachodzący w ciąży. Mają one przygotować macicę do porodu i nie są zwykle niczym niepokojącym. Niektóre kobiety zauważają napinanie brzucha w 19. tygodniu ciąży, u innych wzmożona czynność macicy pojawia się dopiero pod koniec ciąży.

Skurcze Braxtona-Hicksa są odczuwane na początku jako skurcze u góry brzucha w ciąży. Ich cechą charakterystyczną jest bowiem to, iż rozpoczynają się one na górze brzucha i schodzą stopniowo w dół. Początkowo nie trwają dłużej niż pół minuty i występują od kilku do kilkunastu razy na dobę. W miarę rozwoju ciąży (w 3 trymestrze) skurcze wywołujące twardość brzucha mogą pojawiać się nawet co pół godziny i trwać znacznie dłużej. Jeśli przyszła mama ma za sobą dzień pełen aktywności, to twardość brzucha może utrzymywać się nieco dłużej niż zwykle. Nawet do kilku godzin.

Zobacz również: Czy bóle brzucha w ciąży są groźne?

Zapobieganie i łagodzenie

Jeśli twardniejący brzuch w 34. tygodniu ciąży lub na innym etapie stanu błogosławionego stanowi dla nas znaczny dyskomfort możemy spróbować domowych sposobów na rozluźnienie.

Twardy brzuch 33. tydzień ciąży – pomogą zmiana pozycji oraz ćwiczenia oddechowe

Na stawianie się macicy pomoże zmiana pozycji ciała na wygodniejszą. Jeśli jesteś w pracy, unieś nogi wyżej lub wstań z krzesła i zrób kilka kroków, nie zapominając o oddechu. Ćwiczenia oddechowe doskonale wpływają na dotlenienie całego organizmu, a co za tym idzie rozluźnienie mięśni i uspokojenie.

Stawianie się macicy w 35. tygodniu ciąży może wynikać z nadmiernego wysiłku fizycznego

Napięty brzuch w ciąży 35. tydzień może wynikać z nadmiernego wysiłku fizycznego. Na tym etapie ciąży należy unikać forsowania się oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jeśli twardy brzuch pojawia się po wysiłku fizycznym, np. po spacerze lub dłuższym staniu postaraj się odpocząć. Możesz też kupić w aptece magnez (koniecznie w dobrze przyswajalnej formie, tzn. mleczan lub cytrynian magnezu). Uzupełnienie tego pierwiastka w diecie spowoduje, że skurcze staną się mniej uciążliwe.

Napinanie się brzucha w 36. tygodniu ciąży może nasilać jego masowanie

Zwykle w chwili, gdy czujesz napięcie w karku lub w innej części ciała starasz się rozmasować bolesny obszar. Tym razem tego nie rób. Głaskanie i masowanie twardego brzucha w ciąży może wywołać odwrotny efekt. Spowoduje mocniejsze skurcze i dodatkowe ruchy dziecka.

37. tydzień ciąży – twardy brzuch może wynikać z niedostatecznego nawodnienia organizmu

Napinanie brzucha w 9. miesiącu ciąży można zminimalizować poprzez zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Podczas spaceru, w pracy i w domu miej zawsze pod ręką butelkę wody mineralnej. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby przyszła mama przyjmowała min. 2 litry wody dziennie.

Kiedy pojawia się twardy, a kiedy miękki brzuch przed porodem? Prowadź kalendarzyk

Wiele kobiet monitoruje jak często i w jakich sytuacjach brzuch twardnieje. Najlepiej stworzyć niewielką tabelkę, którą przyczepimy np. do drzwi lodówki lub prowadzimy zapis w osobistym kalendarzu, notatniku lub smartphonie. Każdy skurcz zaznaczamy kreską i zliczamy ich liczbę na koniec dnia. Zwykle liczba skurczów nie przekracza 10 w ciągu dnia. Jeśli sytuacja się powtarza, a liczba skurczów drastycznie nie zwiększa się z dnia na dzień, to wówczas można się uspokoić. Taka tabelka będzie na pewno pomocna podczas kolejnej wizyty u ginekologa.

Zobacz również: Badania w ciąży. Kalendarz badań w ciąży

Napięty brzuch w ciąży 35. tydzień – skąd wiadomo że to nie skurcze porodowe?

Stawianie się macicy w 35. tygodniu ciąży można pomylić ze skurczami porodowymi. W przeciwieństwie jednak do skurczy porodowych skurcze przepowiadające mają łagodny charakter, pojawiają się nieregularnie, trwają krótko i nie nasilają się, lecz ustępują przy zmianie pozycji ciała. Skurcze u góry brzucha w ciąży nie prowadzą do otwierania szyjki macicy, ich zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu.

Kiedy twardy brzuch w ciąży może być niebezpieczny?

Skurcze Braxtona-Hicksa powodujące uczucie twardości brzucha nie są niebezpieczne. Odczuwalne są zwykle jak delikatne skurcze miesiączkowe. Jednak, gdy podczas skurczu pojawia się ból, towarzyszy im krwawienie z dróg rodnych, nagły spadek aktywności dziecka lub twardość brzucha nie ustępuje po dłuższym czasie, należy zgłosić się do swojego lekarza, lub bezpośrednio do szpitala. Jeśli brzuch twardnieje podczas leżenia i odczuwamy kłucie, również udajmy się do lekarza.

Objawy takie jak cały czas twardy brzuch w 38. tygodniu ciąży mogą wskazywać na:
odklejenie łożyska — w większości przypadków w przebiegu przedwczesnego oddzielania się łożyska pojawia się także krwawienie z dróg rodnych kobiety. Stan ten jest niebezpieczny, ponieważ może grozić niedotlenieniem, porodem przedwczesnym oraz w najgorszym wypadku — śmiercią dziecka.
• poronienie — o obumarciu płodu zwykle świadczy krwawienie, nasilające się w ciągu kilku godzin, następnie kobieta może odczuwać skurcze u góry brzucha w ciąży, przypominające ból miesiączkowy lub parcie. Jeśli krwawienie i ból utrzymują się, konieczne może być wykonanie łyżeczkowania,
• zbyt wczesny poród — za poród przedwczesny uważa się urodzenie dziecka przed 37. tygodniem ciąży. Przyczyny przedwczesnego porodu nie zostały całkowicie poznane. Jeśli dziecko urodzi się od 32. do 36. tygodnia ciąży włącznie, jest to tzw. średni wcześniak, skrajny wcześniak to dziecko urodzone od 28. do 31. tygodnia ciąży włącznie, natomiast ekstremalnie skrajny wcześniak to dziecko od 23. do 27. tygodnia ciąży włącznie.

Wizyta u lekarza

Wizyta u lekarza jest zawsze konieczna w przypadku, gdy pojawiają się dodatkowe objawy. Jednak podczas rutynowej kontroli objętej kalendarzem ciąży można dopytać ginekologa o skurcze Braxtona-Hicksa. Lekarz powinien wyjaśnić wszystkie trapiące cię wątpliwości i uczulić, kiedy należy pojechać do szpitala. Konieczna jest wówczas ocena długości szyjki macicy. Na tej podstawie ustala się dalsze etapy prowadzenia ciąży i ewentualnego leczenia w przypadku nieprawidłowości związanych z twardym brzuchem u ciężarnych

38. tydzień ciąży – twardnienie brzucha może zwiastować poród

Twardnienie brzucha w 38 tygodniu ciąży, a także napinanie się brzucha w 39. tygodniu ciąży może stanowić jedną z oznak porodu. Gdy ciężarna czuje, że intensywność ruchów dziecka uległa zmniejszeniu oraz zauważyła na bieliźnie dużo kremowej wydzieliny o galaretowatej konsystencji (jest to tzw. czop śluzowy), to znak, że już wkrótce rozpoczną się skurcze porodowe.
Po czym poznać skurcze porodowe? Pojawiają się one w regularnych odstępach czasowych, są bolesne i nasilają się z czasem. Inne zwiastuny porodu to:
• biegunka,
• obniżenie brzucha przed porodem,
• odejście wód płodowych,
• zwiększone parcie na pęcherz.

Jeśli kobieta odczuwa skurcze regularnie co około 10 minut, należy zgłosić się do szpitala.


Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


4.7/5 - (9 głosów / głosy)

Data publikacji: 20/08/2015, Data aktualizacji: 21/07/2022

10 odpowiedzi na “Twardy brzuch w ciąży – o czym świadczy? Jak załagodzić ból?”

  1. Słoninka 123 Słoninka 123 pisze:

    Ja jestem 35 tygodniu ciąży no i boli mnie brzuch jak na okres i twardnieje brzuch oraz częste oddawanie moczu no i na wkładce taki jakiś śluz o różowej barwie.

  2. Kinga Kinga pisze:

    No ja ostatni trymestr i czasami zdarza się twardy brzuch, to bardzo niekomfortowe, ale wtedy zazwyczaj zmieniam pozycje

    • Słoninka 123 Słoninka 123 pisze:

      No ja mam to samo ale mam jeszcze w dolnej części brzucha ból jak na okres no i różowy śluz.

  3. Ela Ela pisze:

    Ja jestem w 4 tygodniu ciazy i wieczorem jak leze to mam twardy brzuch

  4. Balbinka Balbinka pisze:

    Ja jestem w 20 tyg ciazy i brtzuch mam twardy bardzo czesto,duzo odpoczywam i nawet 30 nmin spacer to dla mnie za duzo mpo 20 min z powodu bolow nie moge isc dalej a brzuch twardy jak skala ,a jestem dopiero na polmetku ,nie moge pracaowac ani sie wysilac,a przedemna jeszcze wiele miesiecy:) ale wszystko dla dzidzusia

    • ewwwika11 ewwwika11 pisze:

      Pewnie już urodziłaś? 🙂
      Jak dalej przebiegała Twoja ciąża? u mnie ta sama sytuacja, cały czas mam twardy brzuch i takie spinanie nisko.. nie wiem jak dociągnę do końca. cały czas biorę magnez 3×1 i 1 lub 2 no spę. zero jakiegokolwiek wysiłku bo od razu ból. dr mówi że wszystko dobrze, ale ja się martwię. w pierwszej ciąży z blizniakami nie miałam takich problemów w 5 miesiącu.

      • Daf Daf pisze:

        A ja miałam w tamtym momencie kolki. Mój chód przypominał człapanie albo toczenie, bo choć odrobinę szybciej to zaraz ból brzucha i ciągnięcie – kolka. Musiałam uważać, żeby chodzić bardzo, ale to bardzo wolno. Później, koło 7/8 miesiąc przeszło. Jedyne, co lekarz mógł zrobić to sprawdzić nerki i łożysko. Taka była moja natura. Kurcze przedporodowe zaczęły się u mnie chyba w 36 tygodniu. Albo raczej dopiero wtedy je zauważyłam, bo całą ciąże bralam magnez a potem aspargin. Wyglądają zupełnie inaczej niż kolki. Z początku myślałam, że brzuch mi się napina bo za dużo na nogach a dziecko ciężkie… 🙂 przy każdym siusianiu sprawdzam, czy nie ma czopka. A tak poza tym da się to wytrzymać, tylko nie można się forsować

  5. diuna diuna pisze:

    Jestem w 30 tygodniu nasilaja mi sie twardnienie brzucha i pobolewa podbrzusze a również kregoslup co mam robic bo nie mialam takich obiaw p poprzednich ciazach

    • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

      W przypadku niepokojących objawów najlepiej skonsultować się z lekarzem.

  6. Lucy Lucy pisze:

    Dziewczyny, jeśli macie twardy brzuch połozcie sie, odpocznijcie, pijcie dużo wody, nie stresujcie sie, a wszystko w ciągu kilku -kilkunastu minut przejdzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *