Czy w 15. tygodniu czuć ruchy dziecka?

czy w 15 tygodniu czuć ruchy dziecka

Na początku drugiego trymestru dolegliwości ciążowe uspokajają się na tyle, że przyszła mama może się skupić na radosnym przeżywaniu tego czasu. Czy w 15. tygodniu czuć ruchy dziecka? Po czym je rozpoznać? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Czy w 15. tygodniu czuć ruchy dziecka?
2. 15. tydzień ciąży – ruchy dziecka – jak odczuwa je przyszła mama?
3. 15 tydzień ciąży – ruchy dziecka – porównanie z dalszymi etapami ciąży
4. Czy w 15. tygodniu można zacząć liczyć ruchy dziecka?
5. 15. tydzień ciąży – ruchy dziecka – jakie badania prenatalne wykonać w tym terminie?

Czy w 15. tygodniu czuć ruchy dziecka?

15. tydzień ciąży to, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, 4 miesiąc, czyli początek drugiego trymestru. Na tym etapie ciąży dziecko [1] [2]:
• bardzo intensywnie rośnie, ale jeszcze nie przybiera aż tak na masie, jego długość ciała wynosi około 10 cm, natomiast masa ciała kształtuje się na poziomie około 70 g,
• ma już wykształcone wszystkie stawy i mięśnie,
• ma bardzo delikatną skórę, jest ona przezroczysta i pokryta meszkiem,
• jest bardzo aktywne – macha rączkami i nóżkami, ssie swoje paluszki i robi różne minki,
• słyszy dźwięki pochodzące z zewnątrz, takie jak np. głos swojej mamy, potrafi także rozpoznawać emocje i nastrój rodzicielki,
• trenuje połykanie płynu owodniowego – w ten sposób maluch przygotowuje się do oddychania.
Czy w 15. tygodniu czuć ruchy dziecka? Mimo że maluch jest bardzo aktywny, jego ruchy mogą jeszcze nie być odczuwane przez przyszłą mamę, chyba że jest ona szczupła.

15. tydzień ciąży – ruchy dziecka – jak odczuwa je przyszła mama?

Co odczuwają przyszłe mamy, które są w 15. tygodniu ciąży? Ruchy dziecka na tym etapie są odczuwalne tylko u kobiet, które są szczupłe. Są one bardzo delikatne i przypominają łaskotanie lub mrowienie [1] [3]. Bardziej wyraźne ruchy dziecka (określane przez kobiety w ciąży jako kopnięcia) pojawią się dopiero około 20. tygodnia ciąży.

Zobacz również: Co można pomylić z ciążą – czy objawy okresu bez krwawienia mogą oznaczać ciążę?

15 tydzień ciąży – ruchy dziecka – porównanie z dalszymi etapami ciąży

To, jak przyszła mama odczuwa ruchy dziecka, zależy nie tylko od jej sylwetki i ilości tkanki tłuszczowej, ale także etapu ciąży. Gdy maluch przybiera na masie i ma jeszcze dużo miejsca w macicy, jego ruchy są bardzo dobrze wyczuwalne. Natomiast pod koniec ciąży, gdy dziecko jest już za duże, jego ruchy nie są aż tak energiczne [4]:
15. tydz. ciąży – ruchy dziecka mają subtelny charakter i przypominają ruchy perystaltyczne jelit, u wielu kobiet są one jeszcze nie odczuwalne,
20. tydz. ciąży – ruchy dziecka są już wyczuwalne przez jego mamę, zauważa ona, kiedy maluch kopie, obraca się, wierzga rączkami, a nawet ma czkawkę,
25. tydz. ciąży – ruchy dziecka są bardzo silne i może je wyczuć każdy, kto położy rękę na brzuchu ciężarnej,
30. tydz. ciąży – maluch cały czas intensywnie się rusza, jego kopniaki mogą nawet wybudzić mamę ze snu. Aktywność dziecka wzrasta także po posiłkach oraz w czasie odpoczynku kobiety ciężarnej,
35. tydz. ciąży – dziecko niemal całkowicie wypełnia brzuch i ma coraz mniej miejsca, z tego powodu jego ruchy są ograniczone i nie są już tak wyczuwalne przez mamę. Im bliżej porodu, tym ruchy dziecka są słabsze oraz rzadsze.

W przypadku kobiet, które już rodziły, ruchy dziecka czuć nieco wcześniej, bo już około 16-18. tygodnia ciąży [5].
Warto wiedzieć: jeśli minął 22. tydzień ciąży, a kobieta nadal nie czuje ruchów dziecka, wskazana jest konsultacja u lekarza ginekologa [5]. Specjalista zleci odpowiednie badania, nie tylko USG, ale także KTG (kardiotokografia) – dzięki nim uda się sprawdzić, czy nie doszło do komplikacji, takich jak np. owiniecie malucha pępowiną lub wewnątrzmaciczne obumarcie płodu.

Zobacz również: Ciąża – ile tygodni trwa ciąża, jak wyliczyć termin porodu?

Czy w 15. tygodniu można zacząć liczyć ruchy dziecka?

15. tydzień ciąży to jeszcze za wcześnie na liczenie ruchów malucha. Lekarze zalecają, aby zacząć liczyć ruchy dziecka począwszy od około 25 do około 33 tygodnia ciąży [5]. W tym celu można skorzystać z tzw. karty ruchów płodu wg Cardiff. Przyszła mama zaznacza na arkuszu każdy z ruchów zaobserwowanych w ciągu dnia i liczy do 10. Po osiągnięciu tej liczby obserwacja się kończy, prowadzimy ją ponownie dopiero następnego dnia.

Sytuacje, które wymagają zgłoszenia się do lekarza to brak ruchów lub zaobserwowanie nagłej zmiany intensywności ruchów.

15. tydzień ciąży – ruchy dziecka – jakie badania prenatalne wykonać w tym terminie?

15. tydzień ciąży to dobry czas na wykonanie nieinwazyjnych badań prenatalnych takich jak test potrójny oraz badanie wolnego płodowego DNA. Test potrójny pozwala stwierdzić, czy istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia u dziecka wad chromosomowych takich jak np. zespół Downa (trisomia 21), wykonuje się go także w kierunku niektórych nieprawidłowości dotyczących centralnego układu nerwowego [7]. Natomiast badanie wolnego płodowego DNA ma szerszy zakres identyfikowanych nieprawidłowości. Dzięki niemu można wykryć nie tylko trisomie, ale także choroby związane z nieprawidłowościami liczby chromosomów płci oraz mikrodelecje / mikroduplikacje — taki zakres ma np. test NIFTY pro [8]. Badanie jest wskazane w szczególności u kobiet, które [9]:
• mają więcej niż 35 lat – ze względu na większe ryzyko urodzenia dziecka z chorobą genetyczną,
• otrzymały nieprawidłowe wyniki przesiewowych badań prenatalnych, takich jak USG czy test PAPP-A,
• otrzymały skierowanie na amniopunkcję (prawidłowy wynik testu NIFTY pro pozwala uniknąć inwazyjnej diagnostyki),
• urodziły w przeszłości dziecko z chorobą genetyczną.

Badania wolnego płodowego DNA powinny zostać zaproponowane pacjentce, gdy ryzyko choroby wyliczone na podstawie wyniku badania przesiewowego I trymestru ciąży wynosi pomiędzy 1:100 a 1:1000 [10].


Źródła:

1. https://plodnosc.pl/kalendarz-ciazy/15-tydzien-ciazy/

2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/15-tydzien-ciazy-jak-czuje-sie-mama-i-dziecko

3. https://www.mjakmama24.pl/kalendarz-ciazy/15-tydzien-ciazy-aa-Djs3-Kiwi-Lv5B.html#ruchy-dziecka-w-15-tygodniu-ciazy

4. https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/0,79337.html

5. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/pierwsze-ruchy-dziecka-kiedy-je-czuc

6. https://www.poloznamama.pl/jak-liczyc-ruchy-dziecka-w-ciazy/

7. https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/15-tydzien-ciazy

8. https://badanienifty.pl/test-nifty-pro/zakres-badania/

9. https://badanienifty.pl/test-nifty-pro/wskazania/

10. Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2 (5): 230–233 (2017)

 

Oceń

Data publikacji: 22/05/2022, Data aktualizacji: 24/05/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *