Badania prenatalne - na czy polegają, kiedy zrobić, ile kosztują, wskazania - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Badania prenatalne

Badania prenatalne

Czekasz na dziecko… Czujesz na zmianę zachwyt i niepokój, uniesienie i strach. Czy dziecko będzie zdrowe? Każda wizyta u lekarza uspokaja cię tylko na chwilę. Chciałabyś wiedzieć więcej, chciałabyś wiedzieć na pewno. Rozwiązaniem mogą stać się badania prenatalne!

Wciągu ostatnich kilkunastu lat w położnictwie nastąpiły ogromne zmiany – płód stał się pacjentem, który jest diagnozowany i może być leczony w łonie matki. Pojawiły się też nowe badania prenatalne o bardzo dużej czułości, wykonywane z krwi matki – tj. test NIFTY czy Harmony. Właściwa i wczesna diagnoza ma ogromne znaczenie dla losów ciąży.


Spis treści:
Refundacja badań prenatalnych
Jakie badania prenatalne wykonać?
Przesiewowe badania prenatalne
Diagnostyczne badania prenatalne
Najważniejsze informacje o badaniach prenatalnych
Inne badania w ciąży


Masz 97% szans, że badania prenatalne nie wykryją nieprawidłowości. W zdecydowanej większości przypadków badania prenatalne przynoszą spokój przyszłej mamie. Nawet, gdy przesiewowe badania prenatalne wskażą na pod­wyżs­zone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, często bada­nia diag­nos­ty­czne nie potwierdzają choroby i ostate­cznie dziecko rodzi się zdrowe. Z kolei wcześniejsza wiedza o nieprawidłowości może uratować zdrowie, a nawet życie dziecka.

Przeczytaj wypowiedź eksperta: Badania prenatalne – czy rzeczywiście należy się bać

Badania prenatalne refundowane są kobietom powyżej 35 roku życia

Dzieje się tak dlatego, gdyż największe ryzyko wystąpienia zespołu Downa jest u starszych matek. Niestety jednak aż 70% dzieci z tą chorobą rodzą matki, które nie ukończyły jeszcze 35go roku życia. Paradoks? Nie, po prostu 95% dzieci rodzi się matkom młodszym, które często nie maja pojęcia, co im grozi. Czytaj więcej o wskazaniach do badań prenatalnych

Jakie badania prenatalne wykonać i kiedy?

Mianem badań prenatalnych nazywamy badania przesiewowe wykonywane w ciąży: USG genetyczne, test PAPP-A, test NIFTY oraz badania diagnostyczne tj. amniopunkcję czy biopsję kosmówki. Warto też podkreślić, że nie są to jedyne badania, które warto wykonać w ciąży.

 

Badania w ciąży

Inne badania w ciąży

Mało mówi się np. o teście w kierunku trombofilii wrodzonej. Takie badanie wykonuje się tylko raz na całe życie, a może ono mieć kluczowe znaczenie dla przyszłej mamy i dziecka.

Wrodzona trombofilia jest jedną z przyczyn komplikacji w II i III trymestrze ciąży, nawykowych i wczesnych poronień oraz wad cewy nerwowej u dziecka. Co więcej zwiększa też ryzyko wystąpienia zakrzepu, który może doprowadzić do śmierci ciężarnej. Wdrożone odpowiednie leczenie farmakologiczne może uchronić przyszłą mamę i dziecko przed groźnymi powikłaniami i zwiększyć szanse na szczęśliwy poród.

Nieinwazyjne (przesiewowe) badania prenatalne

Inwazyjne (diagnostyczne) badania prenatalne

Badania prenatalne – najważniejsze informacje

Inne badania w czasie ciąży

Badania prenatalne – anonimowa sonda

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Przeczytaj również:

Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 


Przeczytaj również:

04/06/2015

7 odpowiedzi na “Badania prenatalne”

 1. ela napisał(a):

  i co z tego że bedę wiedzieć wcześniej że urodzę dziecko z choroba Diowna , choroby sie nie da cofnąć

 2. Bardzo przydatna strona, dziękuję za wszystkie informacje!

 3. Damian Elbląg napisał(a):

  “Masz 97% szans, że badania prenatalne nie wykryją nieprawidłowości” – skoro nie wykryją to po co?
  Chyba, że walneliście TAKIEGO BYKA

 4. Werbel napisał(a):

  Czy można przed jedzieniem robic krwi pappa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama