Badania prenatalne - kiedy zrobić, cena, wskazania, refundacja badańBadaniaprenatalne.pl

Badania prenatalne

Badania prenatalne

Aktualizacja 16 kwietnia 2018 r. 

 

Czekasz na dziecko… Czujesz na zmianę zachwyt i niepokój, uniesienie i strach. Czy dziecko będzie zdrowe? Każda wizyta u lekarza uspokaja cię tylko na chwilę. Chciałabyś wiedzieć więcej, chciałabyś wiedzieć na pewno. Rozwiązaniem mogą stać się badania prenatalne!

Wciągu ostatnich kilkunastu lat w położnictwie nastąpiły ogromne zmiany – płód stał się pacjentem, który jest diagnozowany i może być leczony w łonie matki. 

Pojawiły się też nowe badania prenatalne o bardzo dużej czułości, wykonywane z krwi matki – tj. test NIFTY czy Harmony. Właściwa i wczesna diagnoza ma ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka.

Badania prenatalne – spis treści:

Czym są badania prenatalne?
Refundacja badań prenatalnych
Kiedy wykonać badania prenatalne?
Przesiewowe badania prenatalne
Diagnostyczne badania prenatalne
Najważniejsze informacje o badaniach prenatalnych
Inne badania w ciąży

Czym są badania prenatalne?

Mianem badań prenatalnych nazywamy badania przesiewowe wykonywane w ciąży: test PAPP-AUSG genetycznetest NIFTY oraz badania diagnostyczne tj. amniopunkcję czy biopsję kosmówki.

Badania prenatalne pozwalają poznać stan zasadniczych elementów budowy i czynności organizmu dziecka jeszcze na etapie życia płodowegoWychwycenie nieprawidłowości rozwoju dziecka jeszcze przed jego narodzinami umożliwia zaplanowanie leczenia po narodzinach, co zwiększa szanse na jego powodzenie i tym samym podniesienie komfortu życia..

Masz 97% szans, że badania nie wykryją nieprawidłowości. W zdecydowanej większości przypadków badania prenatalne przynoszą spokój przyszłej mamie. Nawet, gdy przesiewowe badania prenatalne wskażą na pod­wyżs­zone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, często bada­nia diag­nos­ty­czne nie potwierdzają choroby i ostate­cznie dziecko rodzi się zdrowe. Z kolei wcześniejsza wiedza o nieprawidłowości może uratować zdrowie, a nawet życie dziecka. Przeczytaj wypowiedź eksperta: Badania prenatalne . Czy rzeczywiście należy się bać?

Badania prenatalne refundowane są kobietom powyżej 35 roku życia

Dzieje się tak dlatego, gdyż największe ryzyko wystąpienia zespołu Downa jest u starszych matek. Niestety jednak aż 70% dzieci z tą chorobą rodzą matki, które nie ukończyły jeszcze 35-go roku życia. Paradoks? Nie, po prostu 95% dzieci rodzi się matkom młodszym, które często nie maja pojęcia, co im grozi. Czytaj więcej o wskazaniach do badań prenatalnych

Kiedy wykonać badania prenatalne?

Badania USG wykonuje się w każdym trymestrze ciąży. Najważniejsze jest badanie przesiewowe pierwszego trymestru  (około 12 tygodnia ciąży) oraz badanie drugiego trymestru (około 20 tygodnia ciąży)Poniżej znajdziesz zestawienie badań wykonywanych w określonych tygodniach ciąży.

Badania w ciąży

Nieinwazyjne (przesiewowe) badania prenatalne

Badania prenatalne przesiewowe decydują, czy są podejrzenia wystąpienia nieprawidłowości. Podwyższone ryzyko w tym przypadku oznacza, że badania przesiewowe nie wystarczają i lekarz proponuje diagnostyczne badania prenatalne.

Inwazyjne (diagnostyczne) badania prenatalne

Diagnostyczne badania prenatalne wykonuje się tylko wówczas gdy istnieje podwyższone ryzyko wady genetycznej płodu. Wymagają pobrania materiału w sposób inwazyjny (na drodze zabiegowej). Ich podstawową zaletą jest możliwość precyzyjnego zdiagnozowania szerokiego spektrum zaburzeń w rozwoju płodu.

Badania prenatalne – najważniejsze informacje

Inne badania w czasie ciąży

Mało mówi się np. o teście w kierunku trombofilii wrodzonej. Takie badanie wykonuje się tylko raz na całe życie, a może ono mieć kluczowe znaczenie dla przyszłej mamy i dziecka.

Wrodzona trombofilia jest jedną z przyczyn komplikacji w II i III trymestrze ciąży, nawykowych i wczesnych poronień oraz wad cewy nerwowej u dziecka. Co więcej zwiększa też ryzyko wystąpienia zakrzepu, który może doprowadzić do śmierci ciężarnej. Wdrożone odpowiednie leczenie farmakologiczne może uchronić przyszłą mamę i dziecko przed groźnymi powikłaniami i zwiększyć szanse na szczęśliwy poród.

Badania prenatalne – anonimowa sonda

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Przeczytaj również:

Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży, 12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży


Przeczytaj również:

04/06/2015

7 odpowiedzi na “Badania prenatalne”

 1. ela napisał(a):

  i co z tego że bedę wiedzieć wcześniej że urodzę dziecko z choroba Diowna , choroby sie nie da cofnąć

 2. Bardzo przydatna strona, dziękuję za wszystkie informacje!

 3. Damian Elbląg napisał(a):

  “Masz 97% szans, że badania prenatalne nie wykryją nieprawidłowości” – skoro nie wykryją to po co?
  Chyba, że walneliście TAKIEGO BYKA

 4. Werbel napisał(a):

  Czy można przed jedzieniem robic krwi pappa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...