Czy badanie USG pozwala wykryć choroby u płodu?

Czy na USG widać, że dziecko jest chore?

czy na USG widać że dziecko jest chore

USG to jedno z najważniejszych badań wykonywanych w ciąży. Pozwala ono regularnie monitorować stan zdrowia dziecka i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Przy tym jest ono bezbolesne i bezpieczne dla maluszka. Co może wykryć to badanie? Czy na USG widać, że dziecko jest chore? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Czy USG może wykryć chorobę dziecka?
  2. Jakie choroby może wykryć USG w ciąży?
  3. USG a kolejne badania

Czy USG może wykryć chorobę dziecka?

Badanie USG ma na celu kontrolowanie stanu zdrowia dziecka. Jest więc ono w stanie uwidocznić pewne nieprawidłowości. Poprzez USG nie jesteśmy jednak w stanie zdiagnozować żadnej choroby ze 100% pewnością. Każde podejrzenie musi zostać potwierdzone w innych, dokładniejszych badaniach. Jednak bez USG nawet byśmy nie podejrzewali, że z maluszkiem może dziać się coś niedobrego.

Zobacz również: Ile USG przysługuje w ciąży? Kto może wykonać te badania na NFZ?

Jakie choroby może wykryć USG w ciąży?

USG może wykryć wady wskazujące na takie zaburzenia jak:

  •  Rozszczep wargi i podniebienia – może to być zmiana łagodna lub poważniejsza. Zwykle powstaje ona wtedy, gdy podczas rozwoju dziecka tkanki nie łączą się prawidłowo. Dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia mogą mieć problemy z karmieniem oraz późniejszym rozwojem mowy.
  • Wodogłowie – może ono zostać wykryte podczas USG genetycznego. Jest to stan, w którym płyn mózgowo-rdzeniowy gromadzi się w mózgu lub wokół niego.
  • Zespół Downa – może on zostać rozpoznany podczas pomiaru przezierności karkowej. Ów pomiar dokonywany jest w trakcie badania USG.
  • Zespół Turnera – choroba ta nie zawsze jest widoczna w trakcie badania USG, ale w niektórych przypadkach lekarze potrafią ją rozpoznać

Jeśli lekarz powie nam o którejkolwiek chorobie, to nie należy się załamywać. USG wykrywa tylko zwiększone ryzyko wystąpienia jakiejś choroby. Lekarz jedynie na podstawie USG nie może postawić żadnej jednoznacznej diagnozy. Jeśli więc zobaczy na monitorze jakiekolwiek nieprawidłowości, to zleci dalszą diagnostykę. Polecanym badaniem prenatalnym jest Test NIFTY pro.

Zobacz również: Czy zespół Downa jest widoczny na USG?

USG a kolejne badania

Po wykryciu wad w badaniu USG powinniśmy wykonać bardziej inwazyjne badanie. Lekarze zwykle kierują pacjentkę na amniopunkcję. Jest to metoda diagnostyczna polegająca na nakłuciu powłok brzusznych pacjentki i pobraniu płynu owodniowego do analizy. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu i pod kontrolą USG. Amniopunkcją zajmują się wyłącznie doświadczeni ginekolodzy, dlatego nie jest ona powodem do zmartwień. Ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest niewielkie.

Oceń

Data publikacji: 02/02/2023, Data aktualizacji: 14/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *