𝗧𝗲𝘀𝘁 𝗣𝗔𝗣𝗣-𝗮 𝘄𝘆𝗻𝗶𝗸𝗶 ✔ wskazania ✔ pewność ✔ cena testu PAPPa ❤❤❤ Przeskocz do treści
test nifty pro mob

Test PAPP-A – kiedy zrobić badanie i co oznacza wynik?

test pappa wyniki

Test PAPP-A jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym w ciąży, które określa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń u dziecka. Jego zaletą jest na pewno fakt, iż badanie to jest komfortowe dla pacjentki (przypomina rutynowe badania wykonywane w trakcie ciąży), jest refundowane przez NFZ (dla pacjentek ze wskazaniami) i stosunkowo niedrogie jeśli musimy je wykonać na własną rękę (cena testu PAPP-a wynosi ok. 250 zł).

Warto też powiedzieć o dużej skuteczności badania. Test Pappa wykrywa aż 9 na 10 przypadków zespołu Downa.

Czego dowiesz się z artykułu? Spis treści:

Częste pytania o test PAPP-a:

 1. Z kim skonsultować nieprawidłowy wynik testu PAPP-A?
 2. Jedzenie a wynik testu. Czy do testu PAPP-a trzeba być na czczo?
 3. Czy wyniki testu PAPP-a wykrywają wszystkie przypadki zespołu Downa?
 4. Czy test PAPP-a wykrywa inne aberracje chromosomowe?
 5. Dlaczego warto wykonać test PAPP-A i inne badania prenatalne?

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-a? Dzięki NIFTY pro odzyskasz spokój

Jeśli wynik testu PAPP-a budzi Twój niepokój możesz wykonać nieinwazyjny, całkowicie bezpieczny test prenatalny NIFTY pro. W ośrodkach, gdzie prowadzi się rzetelnie badania przesiewowe i odpowiednio kwalifikuje pacjentki wychwyt wad genetycznych wynosi około 30%, co daje 70% prawidłowych wyników z grupy zakwalifikowanych pacjentek do testu rozstrzygającego. Co to oznacza? Nawet jeśli otrzymałaś nieprawidłowy wynik testu PAPP-A, to nie oznacza, że Twoje dziecko będzie chore. Nadal masz duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Jeśli obawiasz się amniopunkcji możesz wykonać test NIFTY pro – nieinwazyjny test z krwi matki (wygląda jak zwykła morfologia) o bardzo wysokiej czułości – ponad 99%. Do tej pory na całym świecie wykonano aż 5 000 000 testów NIFTY. Co potwierdza jego wysoką skuteczność i tym samym pewność wyniku. Czytaj więcej o teście NIFTY

UWAGA, test NIFTY pro możesz wykonać bezpiecznie w domu bez obaw o koronawirusa, UNIKAJĄC WIZYTY W PRZYCHODNI.Wizyty domowe organizowane są w całej Polsce w cenie badania, badanie odbywa się bez ograniczeń i wyniki wydawane są terminowo.Dowiedz się więcej

Na czym polega prenatalny test PAPP-A? Test PAPP-A a test złożony (CST)

Nazwa testu PAPP-A pochodzi od białka ciążowego A (PAPP-A) wytwarzanego przez trofoblast (przyszłe łożysko), którego surowicze stężenie określane jest w badaniu biochemicznym krwi przyszłej mamy.

Test pappa” połączony z badaniem przezierności karkowej (badanie USG) jest testem połączonym, inaczej mówiąc – złożonym (ang. CST, Combined Screening Test). W takim ujęciu na badanie składają się trzy elementy:

 1. Badanie biochemiczne krwi – białko ciążowe A (PAPP-a) i wolna podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej (wolne beta hCG).
 2. Szczegółowy wywiad lekarski (rozmowa z ginekologiem).
 3. Specjalne badanie USG przezierności karkowej dokonywane przez doświadczonego lekarza.

Czasami są one potocznie określane razem jako test PAPP-a.

Test PAPP-A jest przesiewowym badaniem prenatalnym. Oznacza to, że określa ryzyko pojawienia się nieprawidłowości, natomiast do potwierdzenia diagnozy potrzebne jest wykonanie diagnostycznego badania prenatalnego (np. amniopunkcji).

Zobacz też: Komentarz Dr hab. n. med. Marcin Wiechecia pod artykułem

PAPP-a – kiedy należy przeprowadzić badanie?

Test PAPP-A wykonuje się pomiędzy 10 a 14 tygodniem ciąży (ściślej od ukończonego 10 tygodnia ciąży do 13 tyg. i 6 dnia ciąży). Wiek ciąży określa się według wcześniej wykonanego USG lub też wg. daty ostatniej miesiączki.

Kiedy test PAPP-a jest refundowany przez NFZ?

Badanie PAPP-a jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla pacjentek z określonymi wskazaniami medycznymi. Do działającego w Polsce Programu Badań Prenatalnych, finansowanych przez NFZ, mogą przystąpić kobiety w ciąży powyżej 35 roku oraz kobiety, które już wcześniej urodziły dzieci z wadą genetyczną; czy te, w których rodzinach wystąpiły wady genetyczne. W ramach tego programu można wykonać bezpłatnie USG płodu, a także badania biochemiczne, w tym także test PAPP-A.

Zobacz też: Wskazania do wykonania badań prenatalnych

Cena testu PAPP-a

Test PAPP-a można wykonać prywatnie w cenie ok. 250 zł.

Jaka jest pewność wyniku testu PAPP-A?

Test PAPP-A jest najczulszy spośród nieinwazyjnych tzw. przesiewowych badań prenatalnych w ciąży. Czułość testu PAPP-A w zakresie wykrywania zespołu Downa wynosi ok. 90% – to znaczy, że wykrywanych jest 9 na 10 płodów chorych.

Dla porównania ogólna czułość testu potrójnego wynosi ok. 60%. Z kolei badania prenatalne NIPT (oparte na analizie wolnego DNA płodowego) osiągają czułość ok. 99%. 

Test PAPPa: co oznacza wynik badania?

Z pobranej próbki krwi przyszłej mamy dokonywany jest pomiar stężenia dwóch substancji, będących markerami zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Pataua. Substancjami tymi są:

 • białko ciążowe A (PAPP-a),
 • wolna podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej (wolne beta hCG).

U pacjentek, których dzieci rodzą się z zespołem Downa obserwuje się obniżone poziomy PAPP-a oraz podwyższone beta hCG i przezierność karkową. Z kolei w przypadku zespołu Edwardsa i Pataua mamy najczęściej do czynienia z obniżonymi stężeniami PAPP-a i beta-hCG oraz zwiększoną przeziernością karkową.

Uzyskane wartości powyższych parametrów, wraz z wiekiem kobiety ciężarnej służą do obliczenia ryzyka wystąpienia wspomnianych wyżej schorzeń (służy do tego specjalny program komputerowy)..

Wynik testu PAPP-A jest podawany w formie liczbowej np. 1:300, 1:50 (więcej informacji w dalszej części artykułu).

Ważne! Oceny wyników testu PAPP-a oraz innych badań prenatalnych powinien dokonać lekarz. Tylko on jest w stanie prawidłowo zakwalifikować pacjentkę do dalszej diagnostyki.

Warto wiedzieć, że około 70% ciężarnych wykonujących zabieg amniopunkcji czy biopsji kosmówki rodzi dzieci zdrowe. Oznacza to, że tylko 30% wyników testu PAPP-a zaklasyfikowanych jako “nieprawidłowe” czy “dodatnie” potwierdza się w badaniach rozstrzygających.

Duże znaczenie przy obliczaniu ryzyka urodzenia chorego dziecka ma wiek matki. Stąd też starsze kobiety często mają gorsze wyniki badań przesiewowych.

Zobacz też: Jak odczytać wynik badania prenatalnego?

Test PAPP-a: jakie są normy?

Wyniki badań prenatalnych nigdy nie powinny być analizowane samodzielnie. Należy je w każdym przypadku skonsultować z lekarzem. W większości przypadków pacjentki uzyskują wynik wyrażony w jednostkach międzynarodowych (IU/I) lub innych o charakterze ilościowym.

Ważne: W niektórych przypadkach ilościowo wynik przekracza zakres normy (pojawia się podkreślenie lub dopisana jest litera H). Nie oznacza to wcale jednak, że wynik tego parametru jest podejrzany w odniesieniu populacyjnym.

Przy obliczaniu ryzyka liczy się nie odniesienie ilościowe, a właśnie populacyjne. Lekarz musi zatem przekalkulować uzyskane dane za pomocą specjalnie zaprojektowanego algorytmu. Dopiero wówczas otrzymuje wynik wyrażony w wielokrotnościach mediany populacyjnej – MoM.

Dodatni (nieprawidłowy) wynik testu PAPP-a

Dodatni wynik testu PAPP-a oznacza podwyższone ryzyko wystąpienia choroby płodu. Przykładowo jeśli ryzyko wynosi np. 1:100 oznacza to, że na 100 kobiet z takim wynikiem 99 urodzi zdrowe dzieci, a 1 dziecko z zespołem Downa.

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego za nieprawidłowe wyniki testu PAPP-A uznaje się te, według których ryzyko wady u dziecka wynosi minimum 1:300.

Według statystyk, około 5% wyników testu PAPP-A jest nieprawidłowych. Jednak w wielu przypadkach dalsze badania diagnostyczne nie wykazują nieprawidłowości i dziecko jest zdrowe.

Według rekomendacji Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNAbadania wolnego płodowego DNA powinny być zaproponowane pacjentce w przypadku, gdy ryzyko wyliczone na podstawie wyniku badania przesiewowego I trymestru ciąży wynosi pomiędzy 1:100 a 1:1000. [1]

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-a? Dzięki NIFTY PRO odzyskasz spokój! 

Jeśli wynik testu PAPP-a budzi Twój niepokój możesz wykonać nieinwazyjny, całkowicie bezpieczny test prenatalny NIFTY, w którym analizowane jest wolne płodowe DNA. Od 2018 roku w Polsce dostępna jest nowa, rozszerzona wersja tego badania – NIFTY PRO. To najszerszy obecnie test NIFTY, który oprócz podstawowych chorób genetycznych takich jak zespół Downa, Edwardsa czy Patau wykrywa również aż 84 mikrodelecje/duplikacje (w tym np. zespół DiGorge’a). Dzięki temu masz pewność, że Twoje dziecko zostało kompleksowo przebadane. Do tej pory na całym świecie wykonano aż 5 000 000 testów NIFTY. Co potwierdza jego wysoką skuteczność i tym samym pewność wyniku. Czytaj więcej o teście NIFTY

Test PAPPa – normy, które mogą wydać się lekarzowi „podejrzane”

 • W przypadku zespołu Downa: wartość fb-HCG przekracza 2,52 MoM; wartość PAPP-A jest poniżej 0,5 MoM.
 • W przypadku zespołu Edwardsa i Pataua: wartość fb-HCG i PAPP-a jest poniżej 0,33 MoM.
 • W przypadku zespołu Turnera: wartość PAPP-A poniżej 0,5 MoM przy fb-HCG rzędu 1 MoM.
 • W przypadku triploidii: fb-HCG i PAPP-A są poniżej 0,1 MoM lub przekraczają 5 MoM.

Źródło: www.dobreusg.pl

Trisomia 21 – normy w teście PAPP-a

Test PAPPA – wyniki, które mogą wskazywać na podwyższone ryzyko trisomii 21 (zespole Downa) to:

 • obniżone stężenie białka PAPP-A – wyniki PAPPA poniżej 0,5 MoM,
 • podwyższony hormon beta hCG – wyniki PAPPA powyżej 2,52 MoM),
 • podwyższony wskaźnik przezierności karkowej (w badaniu USG).

Dobre USG a zły wynik testu PAPP-a

Ważne: każdy wynik badania biochemicznego powinien zostać zestawiony ze szczegółowym badaniem USG. Zdarza się, że test PAPPa wskazuje na ryzyko, ale prawidłowy obraz ultrasonograficzny pozwala stwierdzić, że nie są one podejrzane. Bardzo istotne jest, aby badania prenatalne wykonać w ośrodku z dużym doświadczeniem.

Test PAPPA i USG to badania, które korzystają z zupełnie innych metod, nie można więc wyciągać wniosków na podstawie tylko i wyłącznie jednego z nich. Badanie, które łączy w sobie test PAPPa oraz test potrójny to tzw. test zintegrowany. W trakcie badania analizowane są nie tylko poziomy białka ciążowego PAPP-A i beta hCG, ale także nieprawidłowości anatomiczne.

W przypadku testu zintegrowanego interpretacja wyników PAPPA uwzględnia korelacje pomiędzy parametrami biochemicznymi w dwóch pierwszych trymestrach ciąży, a także wyniki badania ultrasonograficznego. Jeśli test wskaże na nieprawidłowy wynik, najczęściej stanowi to wskazanie do wykonania dalszych badań – amniopunkcji lub, jeśli rodzice chcą uniknąć badania inwazyjnego, nowoczesnych testów opartych o analizę wolnego płodowego DNA.

Przeczytaj artykuł ekspertów: Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, Dr n.med. Agnieszka Nocuń, Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Częste pytania:

1. Z kim skonsultować nieprawidłowy wynik testu PAPPa?

Nieprawidłowy wynik testu PAPPa oraz innych badań prenatalnych warto skonsultować z lekarzem genetykiem. Takiej konsultacji nie należy się w żadnym wypadku obawiać. Często otrzymany rezultat wydaje się bardzo niepokojący. Po jego konsultacji okazuje się z kolei, że nie ma się czego obawiać. Warto podkreślić, że wynik można również skonsultować z genetykiem telefonicznie – wystarczy przesłać go drogą e-mailową. Taka droga jest najszybsza. Często poradę można uzyskać jeszcze tego samego dnia. Czytaj więcej: Nieprawidłowy wynik testu Papp-a. Co robić?

2. Czy do testu PAPP-a trzeba być na czczo?

Na pobranie krwi do testu PAPPa nie musisz być na czczo. Jedzenie i picie nie wpłyną na wynik analizy testu PAPP-A.

3. Czy wyniku testu PAPP-A wykrywają wszystkie przypadki zespołu Downa?

Interpretacja wyników PAPPA nie jest doskonała, badanie wykrywa większość ciąży z zespołem Downa, ale nie wszystkie. Czułość tego biochemicznego badania prenatalnego wynosi około 90%, co oznacza, że wykrywa ono około 9 na 10 ciąży z zespołem Downa.

4. Wyniki PAPPA – czy test PAPP-A wykrywa inne aberracje chromosomowe?

Test wykrywa większość przypadków aberracji chromosomowych takich jak zespół Edwardsa, zespół Pataua czy zespół Turnera, jednak, w odróżnieniu od np. badania inwazyjnego – amniopunkcji, nie daje pewności, że dziecko będzie chore.

5. Interpretacja wyników PAPPA – na czym polega? Co wpływa na wynik testu PAPPA?

Na wyniki testu PAPPA wpływa wiele czynników, w tym między innymi wiek ciąży oraz przyjmowane leki. Interpretacja wyników PAPPA powinna więc przebiec w oparciu o dodatkowe parametry – powinny one zostać zestawione między innymi z wiekiem pacjentki i wiekiem ciąży, należy wziąć pod uwagę także obciążenia wywiadu położniczego oraz przyjmowane leki.

6. Dlaczego warto wykonać test PAPP-A i inne badania prenatalne?

Test PAPP-A, podobnie jak inne badania prenatalne, ma na celu poznanie budowy i czynności organizmu dziecka jeszcze przed narodzeniem. Wychwycenie nieprawidłowości na tak wczesnym etapie pozwala zaplanować działania, które zwiększą szansę na poprawę funkcjonowania dziecka w przyszłości, a także na powodzenie leczenia i poprawę komfortu życia. Warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków badania prenatalne sprawiają, że rodzice odczuwają spokój, że z dzieckiem jest wszystko w porządku. Najczęściej nie wykrywają one żadnych nieprawidłowości. Czytaj więcej: Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?

Polecamy: Dr n. med. Lech Dudarewicz, Specjalista ginekolog-położnik, Odpowiedzi na częste pytania dotyczące testu PAPP-A


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 


Źródła:

[1] Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, tom 2, nr 5, strony 230–233

Data aktualizacji: 19.12.2019 r.
Opublikowano: 7.06.2015 r.

Autor:
Aneta Tomczyk, https://badaniaprenatalne.pl/
Zdjęcie: dolgachov/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


Data publikacji: 04/11/2019, Data aktualizacji: 17/03/2020

3 odpowiedzi na “Test PAPP-A – kiedy zrobić badanie i co oznacza wynik?”

 1. Sylwia pisze:

  Dziękuję za rozszerzenie tematu, Doktorze.

 2. Moim zdaniem mówiąc o teście, o którym piszecie w tym opracowaniu, nie nazwałbym go “testem PAPP-A”. Rozumiem, że to skrót myślowy. Poruszacie w tekście kwestie surowiczych oznaczeń beta-HCG i ultrasonograficznych pomiarów przezierności karkowej (NT), czyli warstwy płynu na karku płodu obserwowanego w późnym pierwszym trymestrze ciąży. Mówicie Państwo wobec tego o tzw. teście połączonym, czy inaczej mówiąc złożonym (Combined Screening Test=CST). Test PAPP-A oznaczałby samodzielny pomiar surowiczego stężenia białka PAPP-A produkowanego przez trofoblast, czyli przyszłe łożysko. Trudno się nie zgodzić, że test CST z punktu widzenia elementów biochemicznych jest w dużej mierze oparty na tym parametrze, ponieważ jego niski poziom może świadczyć o słabszej funkcji łożyska. Na tej podstawie próbowano stworzyć podwaliny skriningu w kierunku zespołu Downa i innych częstszych aberracji chromosomowych biorąc pod uwagę w tych przypadkach mniej wydajną czynność łożyska. Najlepiej ten parametr sprawdza się między 9-tym a 10-tym tygodniem. W kolejnych tygodniach u płodów z zespołem Downa obserwuje się stopniowe podnoszenie się poziomu PAPP-A. W badanej przez nasz zespół populacji z regionu Małopolski poziom białka PAPP-A w surowicy ciężarnych z płodami zdrowymi wynosił 0,88 MoM, natomiast w przypadku płodów z zespołem Downa wynosił 0,55. Poziom surowiczy beta-HCG ma w naszych obserwacjach dużo mniejsze znaczenie. Wynik testu połączonego otrzymujemy w ułamku określającym indywidualne (skorygowane) ryzyko dla trisomii 21 (zespół Downa), trisomii 18 (zespół Edwards’a) i trisomii 13 (zespół Patau). Jeśli taki wynik wykazuje podwyższone ryzyko (wg najprostszych zasad stosuje się odcięcie 1/300) konsultujący lekarz będzie w stanie określić, czy danej pacjentce można uszczegółowić badanie USG o test wieloparametrowy CST+ z uwzględnieniem oceny kostnienia nosa i parametrów krążeniowych. Jest to tzw. skrining warunkowy, albo inaczej mówiąc zależny (ang. Contingent screening). Najczęściej taką ocenę można przeprowadzić u pacjentek z obliczonym indywidualnym ryzykiem między 1/100 a 1/1000. Test wieloparametrowy USG wykonują lekarze z większą wprawą w USG certyfikowani w zakresie tych dodatkowych parametrów. Nie zapominajmy, że parametry USG są bardziej swoiste dla wykrywania zespołów genetycznych niż oznaczenia PAPP-A i beta-HCG, jednak wymagają doświadczonego lekarza w USG. Jeśli ten test wskazuje na ryzyko większe niż 1/100 i wykazano kombinację markerów USG np.podwyższone NT i słabe kostnienie nosa (NB-) zostanie zaproponowany test rozstrzygający. Można także zastosować tutaj zamiast USG, testy wysokiej czułości: NIPT, NIFTY. Natomiast, u pacjentek z ryzykiem testu CST powyżej 1/100 proponuje się test rozstrzygający, a z ryzykiem mniejszym niż 1/1000 zaprasza na ocenę w drugim trymestrze.
  Pamiętajmy, że nie można interpretować testu CST, ani innego pokrewnego na zasadzie wykrywania 9 na 10 przypadków zespołu Downa. Czułość testu świadcząca o wykrywalności, a także wskaźnik wyników fałszywie podejrzanych zależą od wieku. Np.u kobiet poniżej 26 roku życia ta czułość będzie dużo niższa równocześnie z niskim wskaźnikiem wyników fałszywie podejrzanych, natomiast np. po 40rż. czułość może sięgać 100% przy wskaźniku wyników fałszywie dodatnich sięgającym do 50%. Potwierdzają to nasze badania z Małopolski.
  Moim zdaniem rolą genetyka klinicznego jest bardziej konsultacja pacjentki w razie stwierdzenia nieprawidłowości genetycznej u płodu lub pomoc w zaplanowaniu badań w bardzo rzadkich przypadkach, a nie interpretacja wyników badań przesiewowych pierwszego trymestru w ciąży.

  • Patryk pisze:

   Witam, prosze o szczegoly tego badania, ktore Pan przywoluje (a najlepiej link do badania w pdf lub miejsca, gdzie moglbym sie z nim zaznajomic). Powyzsza interpretacje mozna zrozumiec rownie dobrze tak, ze u kazdej, jednej kobiety ze zdrowym plodem bialko papp-a mialo ten sam podany poziom (oczywiscie wiem, ze nie, wiec prosze o szczegoly tego rozkladu, poza sama srednia arytmetyczna – jak mniemam). Rowniez prosze o informacje czy “najlepiej poziom ten sprawdza sie miedzy 9 a 10 tygodniem” to wniosek po wyniku badania (znow pytanie o zrodlo oraz procedure badawcza), czy po prostu spostrzezenie? Duzo tu NIEWIADOMYCH.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.