Problem z zajściem w ciążę? Właściwa suplementacja kwasem foliowymBadaniaprenatalne.pl

Masz problem z zajściem w ciążę? Zacznij od właściwej suplementacji kwasem foliowym

problem z zajściem w ciążę

Aktualizacja: 2 marca 2018 r. 

Czy wiedziałaś, że niedobór kwasu foliowego nie tylko przyczynia się do wad wrodzonych dziecka, ale również utrudnia zajście w ciążę? Okazuje się, że w wielu przypadkach bezskutecznego starania o potomstwo rozwiązaniem może być dostarczenie właściwej formy i ilości tej witaminy.

Kobiety, które planują zajście w ciążę powinny zwiększyć dawkę kwasu foliowego do 700 μg/dzień (ogólnie zalecana norma – 400 μg/dzień). Jak pokazują badania wpływa to  na częstość owulacji i zwiększa szansę poczęcia dziecka. Ważne jest jednak to, czy przyszła mama dobrze przyswaja tę witaminę. Dlatego oprócz kwasu foliowego zalecane jest spożywanie czerwonych i zielonych warzyw bogatych w witaminę C. Są jednak przypadki, gdy dieta nie wystarczy.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wskazuje, że nawet 50% kobiet może nie przyswajać prawidłowo kwasu foliowego.

Przyczyną tego jest przede wszystkim obecność wariantów C677T/ A1298C genu MTHFR [1] Nie daje ona żadnych widocznych objawów, więc często kobiety dowiadują się o niej dopiero wtedy, gdy nie mogą zajść w ciążę lub gdy dochodzi do powtarzających się poronień. Jeśli bezskutecznie starasz się o dziecko możesz na własną rękę wykonać proste badanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR, które pokaże czy kwas foliowy, jaki przyjmujesz jest dla Ciebie odpowiedni.

Co się dzieje, gdy przyszła mama ma warianty C677T/ A1298C genu MTHFR?

Jeśli przyszła mama jest posiadaczką wariantów C677T/ A1298C genu MTHFR jej organizm nie przyswaja prawidłowo kwasu foliowego. Oznacza to, że pomimo, że kobieta przyjmuje prawidłową dawkę tej witaminy, to w rzeczywistości jej organizm nie korzysta z niej i stąd pojawiają się niedobory. Te z kolei negatywnie wpływają na płodność, utrudniając poczęcie dziecka. Dobra wiadomość jest taka, że można temu zaradzić poprzez przyjmowanie innej formy kwasu foliowego. Zanim jednak podejmiesz taką decyzję, wykonaj badanie wariantów C677T/ A1298C genu MTHFR. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz (kwas foliowy dla kobiet z wariantem C677T/A1298C genu MTHFR jest droższy od zwykłego kwasu foliowego), ale też zdobędziesz cenne informacje dla swojego dziecka. Jeśli u Ciebie zostaną stwierdzone powyższe wiarianty, warto wykonać badanie także u innych członków rodziny m.in. mamy, siostry a w przyszłości córki.

Problem z zajściem w ciążę? Jaką dietę powinnaś stosować

Planując zajście w ciążę oprócz przyjmowania większej dawki kwasu foliowego warto też sięgnąć po witaminę D – w szczególności od października do kwietnia – a także kwasów z grupy omega 3 (zwłaszcza przy niskim spożyciu ryb). Niestety, przyszli rodzice często nie doceniają tego, jak duży wpływ na naszą płodność ma dieta. Zanim sięgniesz po złożone preparaty witaminowe, odwiedź dietetyka. Najlepsze rezultaty osiągniesz wtedy, gdy plan żywieniowy będzie dopasowany do Twoich potrzeb i niedoborów. Sama suplementacja witaminami zakupionymi w aptece może okazać się niewystarczająca.

Zobacz też: Ile kosztuje kwas foliowy?


Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

Przeczytaj również:

14/10/2016

Jedna odpowiedź do “Masz problem z zajściem w ciążę? Zacznij od właściwej suplementacji kwasem foliowym”

  1. agaska napisał(a):

    Nie miałam problemów z zajściem w ciążę, kwas foliowy łykałam też sporo czasu i przed i potem już do samego porodu, w ciąży brałam folik mama.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

BEZPŁATNY CZAT

Przeczytaj inne:
Trymestry ciąży
Trymestry ciąży

Lekarz właśnie przekazał Ci radosną wiadomość - jesteś w ciązy! Fantastycznie! Od teraz będziesz zapewne bacznie obserwować własne ciało i z zaciekawieniem przygnądać się rozwowi swojego maleństwa. Chcemy Ci w tym towarzyszyć! Dlatego z myślą...

Zamknij