Test płodności dla kobiet i mężczyzn

test płodności

Domowy test płodności, czy inaczej test owulacyjny, to szybki i jednocześnie dość precyzyjny sposób na to, aby poznać te dni, w trakcie których współżycie będzie najbardziej owocne. Obecnie istnieją również domowe testy płodności dla mężczyzn oparte o analizę nasienia. Można je kupić niemal w każdej aptece i to bez recepty.

Test płodności. Jak działa test owulacyjny?

Największe prawdopodobieństwo zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik ma miejsce w trakcie owulacji. Domowy test płodności jest w stanie blisko w 100% precyzyjnie stwierdzić, że dojdzie do niej w ciągu 24–36 godzin od momentu jego wykonania.

Test owulacyjny działa na podobnej zasadzie jak test ciążowy. Do badania potrzebna jest najczęściej próbka moczu. Wykrycie w niej obecności hormonu LH produkowanego przez przedni płat przysadki mózgowej w odpowiedniej ilości sugeruje, że zbliżają się dni płodne.

problem z poczęciem dziecka

Stężenie hormonu luteinizującego (LH) w organizmie zmienia się podczas cyklu. Największe występuje tuż przed jajeczkowaniem. Maksymalny wzrost LH obserwuje się na 12–24 godziny przed owulacją, czyli przed uwolnieniem dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka jajnikowego. Zastosowanie testu płodności polega na określeniu 2 najbardziej płodnych dni w ciągu cyklu.

Przeczytaj też: 11 sposobów na płodność

Test płodności. Kiedy wykonać test owulacyjny?

Pamiętaj, aby wykonywać testy nie tylko w okolicach spodziewanej owulacji, ale również na kilka dni przed lub po. U kobiet, szczególnie tych miesiączkujących nieregularnie, zdarzają się bowiem naprzemiennie cykle owulacyjne i bezowulacyjne.

Te owulacyjne są zwykle nieco dłuższe i trwają nawet 32 -34 dni. W takich przypadkach owulacja nie będzie przebiegała książkowo w okolicach 12-16 dnia cyklu. Spodziewaj się jej nawet w okolicach 20 dnia cyklu. Nie panikuj więc, jeśli test kilkakrotnie nie pokazał zbliżającej się owulacji. Prawidłowo wykonane badanie powinno się powtarzać przez kilka kolejnych miesięcy i współżyć w najbardziej sprzyjającym okresie wskazanym przez test.

Test płodności z moczu

Test owulacyjny z moczu przypomina kształtem długopis, który należy trzymać przez około 5 sekund w strumieniu moczu lub też zanurzyć w próbce moczu na około 20 sekund. Czas ten zależy w dużym stopniu od rodzaju testu.

Wynik testu płodności można odczytać już po kilku minutach. Na zewnętrznej stronie obudowy znajduje się małe okienko, na które wskazuje strzałka. W tym okienku muszą pojawić się dwie pionowe linie. Linia położona najbliżej strzałki to linia wyniku zaś linia położona dalej, to linia kontrolna wskazująca, że test płodności został wykonany w poprawny sposób.

Jeśli w okienku pojawią się dwie ciemne kreski oznacza to, że jest to jeden z Twych najbardziej płodnych dni, jeśli zaś pojawi się tylko jedna kreska to świadczy o tym, że dzień ten nie należy do najbardziej płodnych. Opisany sposób może się różnić nieco w zależności od rodzaju zakupionego testu płodności. W związku z tym należy przed jego wykonaniem zapoznać się z załączoną ulotką.

Test owulacyjny ze śliny

Przed owulacją poziom soli w krążących w organizmie i płynach ustrojowych wzrasta. Dotyczy to przede wszystkim wydzieliny z szyjki macicy oraz śliny. Określenie poziomu soli (elektrolitów) wraz z poziomem stężenia estrogenu pozwala na dość precyzyjne wskazanie momentu owulacji. Tester owulacji ze śliny przeważnie jest wielokrotnego użycia.

Jego koszt wynosi około 90 zł i można go stosować przez okres 2 lat. Niezwykle ważne w przypadku testu ze śliny jest wykonywanie badań codziennie, najlepiej bezpośrednio po przebudzeniu lub 2 godziny po umyciu zębów, jedzeniu czy też piciu. Płyny, pokarmy lub kontakt z pastą do zębów, czy płynem do płukania ust mogą wpływać na wynik testu dając fałszywe wyniki. Pamiętaj, aby wykonywać testy zawsze zgodnie z instrukcją producenta.

Test płodności dla mężczyzn

Jeszcze do niedawna domowy test płodności zarezerwowany był tylko dla kobiet. To się jednak zmieniło. W aptekach dostępne są również testy przeznaczone dla mężczyzn. Na jakiej zasadzie działają?
W zestawie znajduje się kilka elementów :

  • Pojemniczek na spermę
  • Roztwór testujący
  • Zakraplacz
  • Tester

Test płodności bada ilość plemników w nasieniu mężczyzny. Im ich ilość jest większa tym kolor roztworu barwiącego jest intensywniejszy. Bogata w plemniki sperma to taka, w której znajduje się co najmniej 20 mln plemników na 1 ml. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, aby doszło do zapłodnienia wystarczy, aby 1 ml spermy mężczyzny znalazło się 15 mln plemników.

W każdym zestawie dostępne są też specjalne wzorce, z którymi należy porównać uzyskany rezultat. Dla uzyskania wiarygodnego i miarodajnego wyniku ważny jest również termin i okoliczności pobrania spermy. Wielu producentów zastrzega, że wykonanie testu należy wykonać nie wcześniej niż 3 dni po ostatniej ejakulacji.

Ponadto, w przypadku wyniku mogącego sugerować obniżoną liczbę plemników w nasieniu, zaleca się, aby test powtórzyć po ok. 10 tygodniach. Jeśli domowa diagnoza się potwierdzi koniecznie udać się do lekarza. Koszt domowego testu na płodność dla mężczyzn wynosi o 80 do 200 zł.

Wypowiedź eksperta: Badania genetyczne powinny być pierwszym krokiem w przypadku niepłodności

Test płodności dla mężczyzn – czy warto wykonać?

Domowy test płodności dla mężczyzn stanowi źródło ważnej informacji. Niemniej jednak nie jest to metoda diagnostyczna. W przypadku płodności męskiej ważna jest nie tylko ilość plemników, ale również ich jakość. Dlatego też domowy test nie zastąpi wizyty u specjalisty.

Przy problemach z płodnością dobrze jest poradzić się lekarza genetyka. Często to właśnie ten specjalista jest w stanie wskazać potrzebne do wykonania badania. Jeśli jest to dla Ciebie krępujące, możesz wybrać telefoniczną konsultację.

Czy warto wykonać test owulacyjny?

Test płodności wykazuje cykle bezowulacyjne? A może pomimo, iż owulacja następuje nie możesz zajść w ciąże? W takiej sytuacji pomocna może być wizyta nie tylko u ginekologa ale także genetyka klinicznego. Choć brzmi to może niewiarygodnie, to w praktyce lekarz genetyk jest w stanie zaproponować wiele badań, które mogą skutecznie pomóc Ci w zajściu w ciążę.


Patron główny działu:

Test płodności

Przeczytaj więcej:


5/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 06/06/2015, Data aktualizacji: 23/11/2021

37 odpowiedzi na “Test płodności dla kobiet i mężczyzn”

  1. Łukasz Łukasz pisze:

    witam, chcialbym sie dowiedziec poniewaz zaczelismy sie z zona starac o dziecko tylko ze uprawiamy sex co 4 lub 7 dni czy to moze miec jakis zwiazek z klopotem zajscia w ciaze? tzn, czy powinismy sie czesciej kochac ? prosze o odp , i czy mozna jakis nr do kliniki o doradzenie prosic ?

  2. Aneta Aneta pisze:

    Generalnie domowy testy nasienia, która stwierdzają płodność czy niepłodność mężczyzny to dobra rzecz. Z mężem stosowaliśmy ten test: http://accusperm.pl/ i byliśmy z niego zadowoleni

  3. Zapraszamy do odwiedzenia nowego portalu o przygotowaniu się do ciąży http://prekoncepcja.pl/

  4. Ewelina Ewelina pisze:

    Witam. Staram sie z partnerem o dziecko juz od 4miesiecy. Jestem chora na cukrzyce typ 1 oraz mialam zapalenie jajowodow ktore skonczylo sie dobrze poniewaz lekarze mowili ze stan zapalny udało sie wyleczyć. Nie mam pojecia co dalej, jakie badania musze zrobić oraz czy moja choroba ma na to wpływ ?

    • Witam, 4 miesiące starania się o dziecko to wbrew pozorom nie jest długi okres czasu i nie musi to świadczyć o tym, że że już nigdy się nie uda. Na płodność wpływa wiele czynników również takich jak stres, dieta czy infekcje. Warto porozmawiać z lekarzem o tym, czy Pani choroba ma wpływ na płodność, a jeśli tak to jakie postępowanie będzie najlepsze w Pani sytuacji.

  5. mała mała pisze:

    Witam serdecznie wraz z mężem stary sie od pażdziernika 2015 r , i nic nam nie wychodzi , robilam hormony tarczycy i wyszlo mi ze mam podwyszone i do tego zespół Hasimoto ale juz TSH w normie ale moja pani endynekrolog chce mi zmniejszyc miedzy 1 a 2 , czy powinam poczekac jeszcze zeby zmniejszyc TSH ale przypomne ze biore leki od listopada 2016r , czy wyslac Meza zeby sie zbadal .. pozdrawiam i prosze o pomoc

  6. Olka Olka pisze:

    Witam staramy sie z mezem prawie rok o dzidziusia I nic. Jestesmy zdrowi maz ma 31 lat ja 27 . Juz jestesmy podenerwowani ze nic nie wynika Pomocy!

  7. Mysza Mysza pisze:

    Witam razem z partnerem staramy sie o dzidziusia od 6 miesiecy jestesmy po 30 ja mam juz dwoje dziecie ale bardzo bym chciala miec jeszcze jedno oboje jestesmy zdrowi ale partner pali marihuane czy ma to jakis wplyw na poczęcie seks uprawiany codziennie cykle mam regularne

  8. klaudia klaudia pisze:

    witam mam taki problem staramy sie z chłopakiem o dziecko juz dobre kilka miesiency i nic i nie wiemy co jest prosze o pomoc

    • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

      Witam. Należy zadbać przede wszystkim o zdrowie – unikać stresu, nadmiaru kawy, alkoholu i papierosów. Warto też wiedzieć, kiedy są dni płodne oraz wykonać podstawowe badania u ginekologa. Jeżeli w ciągu roku nie uda się Państwu zajść w ciążę, najlepiej zgłosić się do lekarza w celu diagnostyki. Pozdrawiamy.

  9. sandra sandra pisze:

    witam mam zespol karta genera staram sie od 2lat czy ta choroba ma cos wspolnego z zajsciem wcieze?

    • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

      Witam, zespół Kartagenera może mieć wpływ na płodność zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. U kobiet związane jest to z zaburzeniem czynności nabłonka urzęsionego w jajowodzie, który transportuje komórkę jajową do macicy.

  10. Aniela Aniela pisze:

    Witam, staram się o dziecko niestety bezskutecznie. Dostałam skierowanie na badania (PRL, FSH, LH) w jakim dniu cyklu je zrobić ?

    • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

      Dzień cyklu powinien wskazać lekarz, który badania zlecił. Badanie FSH i LH zwykle przeprowadza się w 2-5 dniu cyklu. W przypadku badania prolaktyny zwykle jest to druga połowa cyklu – najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem, który wskaże najlepszy termin dla Pani.

  11. Madzia Madzia pisze:

    Od ponad dwóch lat staramy się z partnerem o dziecko i niestety nie ma żadnych rezultatów, powoli zaczynam tracić nadzieję na to że zostanę kiedyś mamą. Czy jest to normalne czy powinniśmy już poradzić się specjalisty?

    • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

      Jeżeli starają się Państwo o dziecko ponad dwa lata, to warto skonsultować się ze specjalistą. Na płodność wpływa wiele różnych czynników, również takich jak tryb życia, dieta i stres, ale też np. genetycznych. O niepłodności mówi się, gdy nie można zajść w ciążę pomimo rocznego regularnego współżycia. Warto pamiętać, że niepłodność można leczyć!

  12. Smutna Smutna pisze:

    Witam od 3 miesiecy staramy sie o maleństwo ja mam synka z wczesniejszego zwiazku 13miesiecznego . W tym miesiacu okres spóźniał sie już tydzień myśleliśmy ze sie udalo a tu dziś krwawienie 🙁 czy takie spoznianie okresu jest normalne ? Wykonac już jakieś badania ?

    • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

      Witam. Wydłużenie cyklu o parę dni nie musi świadczyć o niczym niepokojącym. Okres może się spóźnić np. w wyniku stresu. Jeżeli jednak okres spóźnia się więcej niż kilka dni, a do tej pory miała Pani bardzo regularne cykle i okres zawsze zaczynał się konkretnego dnia, warto skonsultować się z lekarzem. Przeprowadzi on wywiad lekarski i może zlecić badanie poziomu hormonów takich jak progesteron, prolaktyna, hormony tarczycy, FSH, LH, testosteron, androstendion oraz estradiol.

  13. Nina Nina pisze:

    Witam .
    Mam 18 lat . Mam wątpliwości co do mojej płodności . Chciałam zapytać jak wyglądają te badania i od czego zacząć ?

    • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

      Nie wiemy jakie są przyczyny Pani wątpliwości, jaki jest Pani stan zdrowia i tryb życia. Na płodność wpływa wiele czynników i jeśli podejrzewa Pani zaburzenia płodności, najlepiej udać się do lekarza, który może wskazać badania odpowiednie dla Pani.

  14. Dona Dona pisze:

    Witam. Z narzeczonym zaczynamy starać się o dzidzi. Ale martwię się, że jestem bezpłodna. Choruje na niedoczynność tarczycy oraz hiperprolaktynemie. Pół roku temu miałam operację ma torbiel jajnika. Czy nie ma szans na dzidzi?

    • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

      Witam. O niepłodności mówi się dopiero po roku starań o dziecko, jeśli Państwo dopiero zaczynają to proszę nie martwić się na zapas. Wymienione przez Panią choroby faktycznie mogą mieć wpływ na płodność dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem. Zaburzenia płodności można leczyć i lekarz powinien wskazać postępowanie właściwe w Państwa sytuacji. Pozdrawiamy.

  15. mrc mrc pisze:

    Witam. Od 1,5 roku staramy się z mężem o dziecko. Niestety nic z tego nie wychodzi. Moj mąż od kilku lat choruje na epilepsję. Powoli tracę nadzieję. Czy to ma jakiś wpływ? Co mam robić?

    • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

      Witam, epilepsja może mieć wpływ na płodność mężczyzny. Po roku starania się o dziecko warto udać się do lekarza w celu diagnostyki. Pozdrawiamy

  16. grb grb pisze:

    czy test owulacyjny ze śliny można wykonać zwykłym mikroskopem (dość dobrej jakości), czy konieczny jest zakup tego specjalnego testera?

    • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

      Z informacji ogólnodostępnych wynika, że konieczny jest specjalny mikroskop owulacyjny.
      Pozdrawiamy

  17. Kinga Kinga pisze:

    Witam, wraz z moim partnerem staramybsie o dziecko 7 miesięcy. Zaczynam powoli tracić nadzieję. Wiemy, że On na pewno jest płodnych gdyż ma dziecko. Czy badania są możliwe poprzez NFZ czy trzeba prywatnie? Jeśli prywatnie, orientują się państwo jaki jest ich koszt?

    • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

      Na płodność wpływa wiele czynników i to, że mężczyzna ma już dziecko nie daje pewności, że nie ma obecnie zaburzeń płodności. Warto więc zrobić badanie nasienia (koszt ok. 100-150 zł). Jednak proszę zauważyć, że o zaburzeniach płodności mówi się dopiero po roku starań o dziecko, a wielu parom udaje się zajść w ciążę po 2-3 latach.
      Jeżeli minie już rok, warto zwrócić się do specjalisty, który wskaże odpowiednie badania na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego. To czy będą refundowane przez NFZ zależy od tego, czy lekarz będzie miał umowę z NFZ. Przykładowe ceny niektórych badań: badanie USG oceniające owulację ok. 100 zł (jedno badanie, jest potrzebnych więcej), badania hormonalne to ok. 40-80 zł za jeden hormon, badanie kariotypu ok. 500 zł. Do tego dochodzą badania ginekologiczne, w kierunku infekcji, oceniające budowę macicy, genetyczne – ich zakres jest indywidualny dla pacjentki.
      Tymczasem proszę być dobrej myśli i przede wszystkim unikać stresu!

  18. Anonim Anonim pisze:

    My z narzeczonym staramy sie juz od ponad roku o dziecko i nam nie wychodzi . Juz stracilismy jaka kolwiek nadzieje , ze bedziemy mieli nasze wymarzone malenstwo.

    • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

      Ponad rok starań o dziecko to wbrew pozorom nie jest długi czas. Wielu parom udaje się zajść w ciążę po dwóch, trzech latach. Na płodność wpływa bardzo wiele czynników, nie tylko zdrowie, ale też tryb życia. Jeśli jednak upłynął rok czasu, warto udać się do lekarza.
      Pozdrawiamy, Redakcja badaniaprenatalne.pl

  19. Patrycja Patrycja pisze:

    Witam
    Od 11 miesiecy staramy się z mężem o dziecko. Mamy 7 letnią córke , rok temu straciłam ciąże(puste jajo płodowe) w 7 tygodniu.
    Mam hashimoto ale tsh mam w normie 2,300 kwas foliowy badam temperature sprawdzam cykle robie testy owulacyjne ktore wykazywaly owulacje czy powinnam jeszcze zrobic jakiekolwiek badania?

    • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

      U par starających się o potomstwo zazwyczaj wskazane są badania u obu stron, proszę zatem także rozważyć wykonanie badania nasienia u męża.
      Przyczynę obniżonej płodności u pary mogą stanowić czynniki genetyczne. Sugerujemy więc zgłosić się również do lekarza genetyka, który zaproponuje, jakie badania genetyczne najlepiej zrobić (np. kariotyp) i wskaże ewentualne leczenie. Więcej o badaniach genetycznych przy niepłodności można przeczytać tutaj https://badaniaprenatalne.pl/zaburzenia_plodnosci_a_po/
      Pozdrawiamy, Redakcja badaniaprenatalne.pl

  20. Natalia Natalia pisze:

    Wotam, od roku staram sie z partnerem o dziecko jednak nie wychodzi. Mam cekiakie wykryta od 7 lat. Stosuję dietę. Wyniki na tsh sa dobre. Co jeszcze można sprawdzić?

    • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

      Warto zrobić badanie nasienia, które pozwala ocenić jakość plemników oraz obserwować cykl, aby wiedzieć kiedy są dni płodne (mogą w tym pomóc testy owulacyjne). Określone badania powinien zalecić lekarz po zebraniu szczegółowego wywiadu. Na obniżoną płodność często wpływ mają czynniki genetyczne. Parom, które bezskutecznie starają się o dziecko pomóc może wykonanie określonych badań genetycznych, w tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem genetykiem.
      Pozdrawiamy.

  21. kasia kasia pisze:

    Nie mogę zajść w ciążę prubuie miałam dwuch partneruw i nic nie mogę zajść już wotpie strasznie mnie to boli z drugim staram się prawie 4 miesiące i nic co zajdę w końcu proszę o pomoc

    • Redakcja Badaniaprenatalne.pl Redakcja Badaniaprenatalne.pl pisze:

      Na płodność wpływa bardzo dużo czynników, m.in. stres, dieta, infekcje i wiele innych. Nic nie wiemy o Pani stanie zdrowia i trybie życia. Z Pani wypowiedzi wynika, że starania o ciążę z drugim partnerem trwają niecałe 4 miesiące. To wbrew pozorom nie jest długi okres czasu i nie musi to świadczyć o tym, że że już nigdy się nie uda.
      W czasie starania się o dziecko należy zadbać o zdrowie obojga partnerów, unikać stresu, nadmiaru kawy, alkoholu i papierosów. Warto też wiedzieć, kiedy kobieta ma dni płodne oraz odwiedzić lekarza ginekologa, aby wykonać podstawowe badania (m.in. posiew z pochwy). Jeżeli w ciągu roku nie uda się Państwu zajść w ciążę pomimo regularnego współżycia, można zgłosić się do lekarza w celu diagnostyki.
      Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *