Ile kosztuje kwas foliowy? - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Ile kosztuje kwas foliowy?

kiedy kwas foliowy może zaszkodzić

Aktualizacja: 2 marca 2018 r. 

Miesięczny koszt kuracji kwasem foliowym waha się w graniach 3-50 złotych. Cena różni się w zależności od tego, czy preparat zawiera dodatkowe witaminy, czy jest to forma metylowana (odpowiednia dla osób z zaburzeniem wchłaniania kwasu foliowego, czyli posiadających warianty C677T i A1298C genu MTHFR) czy może taka bez substancji uczulających.

Kwas foliowy – niezbędny w ciąży i w czasie jej planowania

Dieta, nawet ta bogata w kwas foliowy, pokrywa zapotrzebowanie na niego jedynie w 50%. Witamina ta jest jednak niezbędna do prawidłowego wzrostu dziecka w łonie matki. Warto więc suplementować kwas foliowy już w czasie starań o dziecko przez minimum 3 miesiące. W tym okresie powinno podawać się go 0,4 mg dziennie – zwykle tyle znajduje się w jednej tabletce. W czasie ciąży (szczególnie w pierwszych miesiącach) zalecana jest również ta sama dawka, która może zostać zwiększona przez lekarza do 1 mg na dobę.

Kwas foliowy w ciąży – niedobory mogą wiązać się z wadami u dziecka

W ciąży suplementacja kwasem foliowym ważna jest szczególnie w pierwszych tygodniach, kiedy u dziecka rozwija się cewa nerwowa. Niewystarczająca ilość tej witaminy może skończyć się wadami w kodzie genetycznym, nieprawidłowym rozwojem i niedożywieniem komórek. Do schorzeń związanych z niedoborem „witaminy życia” zalicza się przede wszystkim wady cewy nerwowej.

Zobacz też: Kwas foliowy a anemia w ciąży

Kwas foliowy – to tylko 3 złote miesięcznie!

Tabletki wyłącznie z kwasem foliowym to koszt rzędu 3-10 złotych miesięcznie. Najczęściej kupić można opakowania, które zawierają 30 tabletek po 0,4 mg, jednak dostępne są również takie po 60-90 czy więcej kapsułek. Tego typu tabletki polecane są kobietom, które w odpowiedni sposób wchłaniają kwas foliowy i dla których jest on w pełni bezpieczny.

Badanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR – dowiedz się, czy możesz stosować standardowy kwas foliowy

U 50% kobiet wchłanianie kwasu foliowego jest zaburzone z powodu obecności wariantów C677T/ A1298C genu MTHFR  [1] Mutacja uniemożliwia przekształcanie kwasu foliowego ze „zwykłych” suplementów do takiej formy, którą może przyswoić organizm. Co więcej, nieprzyswajalna forma może być dla kobiety toksyczna. W takim przypadku zaleca się stosowanie metylowanego kwasu foliowego, czyli takiego, który został już przetworzony w specjalny sposób. Miesięczna cena tego typu suplementu to ok. 50 złotych.

Aby wykryć mutację, warto wykonać badanie DNA – jest ono szybkie i bardzo proste. Najlepiej zrobić to jeszcze przed zajściem w ciążę, by od razu wiedzieć, którą formę kwasu foliowego przyjmować. Wykrycie mutacji pozwoli nie tylko pokryć niedobory kwasu foliowego, ale również wpłynie pozytywnie na przebieg ciąży i rozwój dziecka, minimalizując ryzyko poronienia.

sprawdz_czy_masz_mutacje_genu_MTHFR

Kwas foliowy z dodatkami – zawiera m.in. żelazo i witaminy

W aptekach dostępne są również preparaty wzbogacone o dodatkowe witaminy i minerały, np. żelazo, witaminy z grupy B, jod, magnez, wapń i więcej. Wybierając tego typu suplement można jednocześnie uzupełnić niedobory kwasu foliowego, jak i innych składników odżywczych, które są niezbędne dla zdrowia dziecka i przyszłej mamy. Kwas foliowy z dodatkami kosztuje 20-40 złotych na miesiąc.

Obecnie kupić można również takie preparaty, które nie zawierają w składzie żadnych składników uczulających (np. laktozy), są całkowicie wegańskie czy bezglutenowe. Jest to dobre rozwiązanie dla tych kobiet, które nie mogą spożywać pewnych składników lub nie chcą rezygnować z własnych przekonań. Cena tego typu kwasu foliowego na miesiąc wynosi ok. 20-30 złotych.


Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

Przeczytaj również:

04/10/2016

2 odpowiedzi na “Ile kosztuje kwas foliowy?”

  1. slimaczka napisał(a):

    Ja też biorę folik mama, nie kosztuje dużo , mi bardzo odpowiada jego skład.

  2. stylka napisał(a):

    Właśnie folik mama 2/3 ma w składzie oprócz jodu, ma kwasy DHA, wit D oraz potas i magnez. Biorę go od samego początku ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

Przeczytaj inne:
depresja poporodowa
Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie

Depresja poporodowa dotyczy ok. 10-20% wszystkich mam i pojawia się do roku po porodzie. Objawia się m.in. obniżeniem nastroju, spadkiem zainteresowań i problemami w relacji z dzieckiem (np. brak radości z zajmowania się nim, przesadny...

Zamknij