Gdy ciąża przebiega prawidłowo, do 30. dnia od poczęcia dochodzi do zamknięcia cewy nerwowej. Czym są wady cewy nerwowej i jak powstają? Jakie są objawy? Na czym polega profilaktyka i leczenie wad cewy nerwowej? Podpowiadamy.
Spis treści:
Wady cewy nerwowej to wrodzone wady układu nerwowego, które powstają w pierwszych tygodniach ciąży. Do ich wystąpienia dochodzi w związku z nieprawidłowym zamknięciem się struktury, z której rozwija się mózg oraz rdzeń kręgowy dziecka – cewy nerwowej. Statystyki pokazują, że każdego roku na całym świecie rodzi się około 260-300 tysięcy dzieci z wrodzonymi wadami cewy nerwowej [1].
Do powstania wad cewy nerwowej przyczynia się w dużej mierze niedobór kwasu foliowego [2] [3]. Inne czynniki, które zwiększają ryzyko wad cewy nerwowej to:
Objawy wad cewy nerwowej są bardzo zróżnicowane – przykładowo, dla bezmózgowia charakterystyczne są: częściowy lub całkowity brak mózgu, a także zaburzona budowa gałek ocznych [8]. To wada letalna, która prowadzi do poronienia. Tymczasem pozostałe wady cewy nerwowej mogą poskutkować przedwczesnym zgonem lub, jeśli dziecku udało się przeżyć, trwałym i ciężkim inwalidztwem.
Wady cewy nerwowej da się wykryć na bardzo wczesnym etapie – umożliwiają to badania prenatalne, takie jak: USG genetyczne, test potrójny oraz nieinwazyjne testy genetyczne – NIPT. W Polsce działa także już od kilku lat Program Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej, którego celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej w ciąży poprzez zwiększenie świadomości na temat suplementacji kwasu foliowego. Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży zmniejsza istotnie ryzyko wystąpienia nieprawidłowości [9].
Źródła:
Data publikacji: 17/11/2021, Data aktualizacji: 24/01/2022
Dodaj komentarz