Wady cewy nerwowej – przyczyny, objawy, leczenie

Wady cewy nerwowej – przyczyny, objawy, leczenie

wady cewy nerwowej

Gdy ciąża przebiega prawidłowo, do 30. dnia od poczęcia dochodzi do zamknięcia cewy nerwowej. Czym są wady cewy nerwowej i jak powstają? Jakie są objawy? Na czym polega profilaktyka i leczenie wad cewy nerwowej? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Wady cewy nerwowej – co to takiego?
  2. Wady cewy nerwowej – przyczyny
  3. Wady cewy nerwowej – objawy
  4. Wady cewy nerwowej – profilaktyka i leczenie

Wady cewy nerwowej – co to takiego?

Wady cewy nerwowej to wrodzone wady układu nerwowego, które powstają w pierwszych tygodniach ciąży. Do ich wystąpienia dochodzi w związku z nieprawidłowym zamknięciem się struktury, z której rozwija się mózg oraz rdzeń kręgowy dziecka – cewy nerwowej. Statystyki pokazują, że każdego roku na całym świecie rodzi się około 260-300 tysięcy dzieci z wrodzonymi wadami cewy nerwowej [1].

Wady cewy nerwowej – przyczyny

Do powstania wad cewy nerwowej przyczynia się w dużej mierze niedobór kwasu foliowego [2] [3]. Inne czynniki, które zwiększają ryzyko wad cewy nerwowej to:

  • cukrzyca [4];
  • ekspozycja matki na szkodliwe substancje chemiczne, takie jak np.: herbicydy, ołów, glikol etylenowy [5];
  • otyłość [6];
  • przyjmowanie leków przeciwdrgawkowych [7].

Wady cewy nerwowej – objawy

Objawy wad cewy nerwowej są bardzo zróżnicowane – przykładowo, dla bezmózgowia charakterystyczne są: częściowy lub całkowity brak mózgu, a także zaburzona budowa gałek ocznych [8]. To wada letalna, która prowadzi do poronienia. Tymczasem pozostałe wady cewy nerwowej mogą poskutkować przedwczesnym zgonem lub, jeśli dziecku udało się przeżyć, trwałym i ciężkim inwalidztwem.

Wady cewy nerwowej – profilaktyka i leczenie

Wady cewy nerwowej da się wykryć na bardzo wczesnym etapie – umożliwiają to badania prenatalne, takie jak: USG genetyczne, test potrójny oraz nieinwazyjne testy genetyczne – NIPT. W Polsce działa także już od kilku lat Program Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej, którego celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej w ciąży poprzez zwiększenie świadomości na temat suplementacji kwasu foliowego. Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży zmniejsza istotnie ryzyko wystąpienia nieprawidłowości [9].

 


Źródła:

  1. Blencowe H. et al. Estimates of global and regional prevalence of neural tube defects for 2015: a systematic analysis. Annals of the New York Academy of Sciences 1414: 31-46 (2018).
  2. Czeczot H. Kwas foliowy w fizjologii i patologii. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 62: 405-419 (2008).
  3. https://www.gov.pl/web/wsse-lodz/kwas-foliowy
  4. https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C387993%2Ccukrzyca-4-krotnie-zwieksza-ryzyko-wady-wrodzonej-u-dziecka.html
  5. http://www.rejestrwad.pl/wrodzone-wady-rozwojowe/jak-powstaja-wrodzone-wady-rozwojowe
  6. Werler M. M. et al. Prepregnant weight in relation to risk of neural tube defects. JAMA 275:1089–1092 (1996).
  7. Nagańska E. Teratogenny wpływ leków przeciwpadaczkowych. Farmakoterapia chorób układu nerwowego. Polski Przegląd Neurologiczny 8, 3, 129–135 (2012).
  8. http://neuropsychologia.org/bezmowzgowie
  9. Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2, 5: 210–214 (2017).
Oceń

Data publikacji: 17/11/2021, Data aktualizacji: 24/01/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *