Ile kosztuje kwas foliowy?

kiedy kwas foliowy może zaszkodzić

Aktualizacja: 20 kwietnia 2018 r. 

Miesięczny koszt kuracji kwasem foliowym waha się w graniach 3-50 złotych. Cena różni się w zależności od tego, czy preparat zawiera dodatkowe witaminy, czy jest to forma aktywna (odpowiednia dla osób z zaburzeniem wchłaniania kwasu foliowego, czyli posiadających wariant C677T/A1298C genu MTHFR), czy może taka bez substancji uczulających.

Kwas foliowy – niezbędny w ciąży i w czasie jej planowania

Dieta, nawet ta bogata w kwas foliowy, pokrywa zapotrzebowanie na niego jedynie w 50%. Witamina ta jest jednak niezbędna do prawidłowego wzrostu dziecka w łonie matki. Warto więc suplementować kwas foliowy już w czasie starań o dziecko przez minimum 3 miesiące. W tym okresie zaleca się podawać się go 0,4 mg dziennie – zwykle tyle znajduje się w jednej tabletce. W czasie ciąży (szczególnie w pierwszych miesiącach) zalecana jest również ta sama dawka, która może zostać zwiększona przez lekarza do 1 mg na dobę.

.

kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy w ciąży – niedobory mogą wiązać się z wadami u dziecka

W ciąży suplementacja kwasem foliowym ważna jest szczególnie w pierwszych tygodniach, kiedy u dziecka rozwija się cewa nerwowa. Niewystarczająca ilość tej witaminy może skończyć się wadami w kodzie genetycznym, nieprawidłowym rozwojem i niedożywieniem komórek. Do schorzeń związanych z niedoborem „witaminy życia” zalicza się przede wszystkim wady cewy nerwowej.

Zobacz też: Kwas foliowy a anemia w ciąży

Kwas foliowy – to tylko 3 złote miesięcznie!

Tabletki wyłącznie z kwasem foliowym to koszt rzędu 3-10 złotych miesięcznie. Najczęściej kupić można opakowania, które zawierają 30 tabletek po 0,4 mg, jednak dostępne są również takie po 60-90 czy więcej kapsułek. Tego typu tabletki polecane są kobietom, które w odpowiedni sposób wchłaniają kwas foliowy i dla których jest on w pełni bezpieczny.

Badanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR – jaki kwas foliowy będzie dla Ciebie korzystniejszy?

50% kobiet może mieć obniżoną aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR [1], co zaburza wchłanianie kwasu foliowego. Za taki stan rzeczy może odpowiadać obecność wariantów C677T/A1298C genu MTHFR, które można wykryć w czasie badań DNA.

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników: u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR, bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [2].

W przypadku obecności któregoś z wariantów warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić stosowanie aktywnej formy witaminy. Specjalista dobierze dawkę i formę kwasu foliowego, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Miesięczna cena aktywnej formy witaminy to ok. 50 złotych.

Kwas foliowy z dodatkami – zawiera m.in. żelazo i witaminy

W aptekach dostępne są również preparaty wzbogacone o dodatkowe witaminy i minerały, np. żelazo, witaminy z grupy B, jod, magnez, wapń i więcej. Wybierając tego typu suplement, można jednocześnie uzupełnić niedobory kwasu foliowego, jak i innych składników odżywczych, które są niezbędne dla zdrowia dziecka i przyszłej mamy. Kwas foliowy z dodatkami kosztuje 20-40 złotych na miesiąc.

Obecnie kupić można również takie preparaty, które nie zawierają w składzie żadnych składników uczulających (np. laktozy), są całkowicie wegańskie czy bezglutenowe. Jest to dobre rozwiązanie dla tych kobiet, które nie mogą spożywać pewnych składników lub nie chcą rezygnować z własnych przekonań. Cena tego typu kwasu foliowego na miesiąc wynosi ok. 20-30 złotych.

Kwas foliowy w ciąży – infografika


Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

[2] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, “Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, tom 2, nr 5, s. 213.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 04/10/2016, Data aktualizacji: 07/11/2021

2 odpowiedzi na “Ile kosztuje kwas foliowy?”

  1. slimaczka slimaczka pisze:

    Ja też biorę folik mama, nie kosztuje dużo , mi bardzo odpowiada jego skład.

  2. stylka stylka pisze:

    Właśnie folik mama 2/3 ma w składzie oprócz jodu, ma kwasy DHA, wit D oraz potas i magnez. Biorę go od samego początku ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *