Czy urodzenie dziecka w 32 tygodniu ciąży jest niebezpieczne?

poród 32 tygodniu ciąży

32 tydzień ciąży rozpoczyna 8 miesiąc. Jest to połowa trzeciego trymestru ciąży. Poród zbliża się wielkimi krokami, dziecko szybko się rozwija, brzuch przyszłej mamy jest coraz większy, a jej doskwiera coraz więcej dolegliwości. Jest to także czas, w którym może dojść do porodu przedwczesnego, dlatego warto mieć już przygotowaną torbę na wyjazd do szpitala. Poród w 32 tygodniu ciąży daje dziecku aż 98% szans na przeżycie. Maluch będzie potrzebował jednak specjalistycznej opieki, która umożliwi mu dalszy rozwój.

Spis treści:

1. Czy poród w 32 tygodniu ciąży jest bezpieczny?
2. Czym grozi poród w 32 tygodniu ciąży?
3. Poród w 32 tygodniu ciąży – przyczyny

Czy poród w 32 tygodniu ciąży jest bezpieczny?

Dziecko w 32 tygodniu ciąży wciąż się rozwija. Jest ono jednak niemal gotowe na pojawienie się na świecie. Maluch w tym okresie waży już około 1800 g i mierzy 41-46 cm. 32 tydzień ciąży to okres, w którym ruchy dziecka są dla przyszłej mamy mniej dostrzegalne. Nie jest to jednak powód do niepokoju – maluszek jest już na tyle duży, że nie ma możliwości zbyt aktywnie ruszać się w brzuszku. Dzidziuś zaczyna także w tym okresie szykować się do przyjścia na świat. Układa się on główką w dół, dlatego przyszła mama może zostać kilka razy kopnięta w żebra.

Narządy dziecka w 32 tygodniu ciąży funkcjonują już prawidłowo. Z jednym wyjątkiem – płuca maluszka wciąż intensywnie się rozwijają. Krążenie płucne jeszcze nie funkcjonuje, dlatego po porodzie maluch mógłby nie móc oddychać samodzielnie.

Zobacz również: Ból podbrzusza w 33. tygodniu ciąży – o czym może świadczyć?

Czym grozi poród w 32 tygodniu ciąży?

Poród przedwczesny w 32 tygodniu ciąży oznacza wcześniactwo. Dziecko urodzone na tym etapie ciąży jest w stanie przeżyć poza organizmem matki. Ma na to aż 98% szans.

Poród w 32 tygodniu ciąży wiąże się z koniecznością objęcia dziecka specjalistyczną opieką. Wcześniak nie ma jeszcze prawidłowo rozwiniętych płuc, dlatego może jeszcze samodzielnie nie oddychać. Jego funkcje oddechowe muszą więc być zasilane przez specjalistyczną aparaturę.

Urodzenie dziecka w 32 tygodniu ciąży wiąże się również z karmieniem maluszka przez sondę, czyli cienką rurkę założoną przez nos. Dziecko może w ten sposób spożywać mleko modyfikowane lub pokarm matki odciągnięty wcześniej laktatorem. Rodzice powinni postarać się, aby ich maleństwo otrzymywało mleko od swojej mamy. Pomoże mu to lepiej się rozwinąć, uniknąć powikłań związanych z wcześniactwem i szybciej opuścić szpital.

Poród w 32 tygodniu ciąży może prowadzić także do zaburzeń termoregulacji, zaburzeń metabolizmu, większej podatności na zakażenia i innych powikłań. Dziecko urodzone tak wcześnie powinno być więc stale monitorowane podczas pobytu w szpitalu i po powrocie do domu. Kontrole lekarskie są wskazane nawet do 8 roku życia.

Zobacz również: Ciąża tydzień po tygodniu

Poród w 32 tygodniu ciąży – przyczyny

Do porodu w 32 tygodniu ciąży doprowadzić może wiele czynników. Najczęstsze z nich to:

Ciąża po 35 roku życia
• Narażenie na sytuacje stresowe w ciąży
• Stosowanie używek w trakcie ciąży np. palenie papierosów czy picie alkoholu
• Przedwczesne zakończenie poprzednich ciąż
• Wady macicy
• Zbyt krótka szyjka macicy
• Zakażenie dróg rodnych
Ciąża mnoga
• Nieprawidłowe umiejscowienie łożyska
• Małowodzie, czyli zbyt mała ilość wód płodowych
• Zbyt szybkie odprowadzenie wód płodowych
• Choroby matki np. anemia, wady serca czy cukrzyca
• Operacje jamy brzusznej w II i III trymestrze ciąży.

 

Oceń

Data publikacji: 12/06/2022, Data aktualizacji: 17/06/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *