Dziecko po 40. Dlaczego warto mieć dziecko po 40? badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Dlaczego warto mieć dziecko po 40-tce?

dziecko po 40

Mówi się, że dojrzałe macierzyństwo jest mądrzejsze, bardziej świadome i ukierunkowane. Obecnie coraz więcej Polek decyduje się na macierzyństwo po 35. – 40. roku życia.  Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na ciążę po 40-tce?

Na dziecko trzeba być gotowym!

Lekarze uważają, że im wcześniej, tym lepiej. Z medycznego punktu widzenia najkorzystniejszy czas na pierwszą ciążę to ten, kiedy kobieta ma ok. 18 – 20 lat. Spójrzmy na to jednak trochę bardziej racjonalnie, pamiętając, że biologia to jedno, a psychika to drugie. Większość dziewczyn w tym wieku myśli raczej o studiach, usamodzielnieniu się, swojej pierwszej pracy, a nie o założeniu rodziny. Chęć posiadania potomstwa przychodzi zwykle znacznie później.

Zalety ciąży po 40 – tce? Lepsze warunki życia dla dziecka

Większość kobiet, zanim bez reszty poświęci się wychowywaniu dziecka, chce jeszcze skończyć studia, znaleźć dobrą pracę i spełnić swoje ambicje zawodowe. To całkiem zrozumiałe. Szalenie ważne jest też oczywiście znalezienie mężczyzny, który będzie nadawał się na ojca. Brak odpowiedniego partnera, jest jednym z powodów, dla którego kobiety decydują się na późne macierzyństwo.

jakie badania przed ciążą

Panie, które zachodzą w ciążę w wieku 40 lat mają już przeważnie ustabilizowaną sytuację materialną i rodzinną, nie muszą tak bardzo martwić się o pracę, mieszkanie,  mają zaufanych, często długoletnich partnerów. Jednym słowem: są w stanie zapewnić dziecku lepsze warunki życia. Są też  zwykle lepiej przygotowane emocjonalnie do roli matki i bardziej skłonne do poświęceń. Młodym mamom znacznie trudniej jest zrezygnować z życia, jakie prowadziły przed ciążą. Wiele z nich ma poczucie krzywdy i ograniczonej wolności, szczególnie wtedy, gdy dziecko nie było do końca planowane.

Zalety późniejszego macierzyństwa dostrzegają też sami lekarze. Z doświadczenia wielu ginekologów, wynika, że takie pacjentki są zwykle bardzo zdyscyplinowane, słuchają zaleceń, pamiętają o badaniach kontrolnych, zdrowym trybie życia  oraz przestrzeganiu odpowiedniej diety w ciąży. Młode mamy często nie myślą o konsekwencjach, o tym, że swoim zachowaniem mogą zaszkodzić dziecku, choć oczywiście nie jest to regułą.

Późne macierzyństwo wśród gwiazd

Wiele współczesnych Polek podąża za „trendami” jakie dyktuje im świat mody, filmu czy muzyki. Pani, która przeczyta w czasopiśmie lub usłyszy w telewizji, że ta czy tamta aktorka urodziła pierwsze dziecko po 40 – tce, często myśli sobie: „Skoro ona może, to ja też!”. A przykładów takich celebrytek jest naprawdę sporo.

Amerykańska aktorka Halle Berry, znana z filmów o Bondzie swoje pierwsze dziecko urodziła w wieku 42, a drugie w wieku 46 lat. Kolejnym przykładem może być choćby Uma Thurman, która została mamą również w wieku 42 lat. Do tego grona zalicza się ponadto Nicole Kidman czy Salma Hayek – obie zaliczyły swój macierzyński „debiut” mając 41 lat. Podobnych historii nie trzeba wcale szukać za oceanem. Znana polska prezenterka telewizyjna Katarzyna Dowbor urodziła swoja córkę Marysię, gdy miała lat 40 i uważa, że to była jedna z lepszych decyzji w jej życiu. A Katarzyna Figura czy Joanna Brodzik? One też nie były już przecież najmłodsze, gdy podejmowały decyzję o dzieciach.

Czy ciąża po 40 –tce jest bezpieczna?

Późne macierzyństwo ma wiele zalet. To fakt. Mówiąc o nim, należy jednak pamiętać, że oprócz licznych walorów ma ono również swoje wady. Warto o nich wiedzieć, szczególnie jeśli planujemy odłożyć nasze rodzicielskie plany na dalszą przyszłość. Jakie zagrożenia niesie ze sobą ciąża po 40 –tce?

Polecamy: 11 skutecznych sposobów na płodność

Z w wiekiem spada przede wszystkim płodność kobiety, a jej szanse na ciążę maleją. Trzeba wiedzieć, że dziewczynka rodzi się już wyposażona w komplet wszystkich swoich komórek jajowych – można więc śmiało powiedzieć, że są one starsze od niej samej, bo przecież wiek człowieka liczy się od momentu jego urodzenia. Komórek jajowych ubywa w ciągu życia kobiety, podlegają one również procesowi starzenia.

Z wiekiem są one znacznie bardziej narażone na mutacje. I tak np. prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa u 20-latki wynosi 1:667, u 40-latki – 1:107, a u 45-latki aż 1:30. Co oczywiście nie oznacza, że młode mamy nie mogą urodzić chorego dziecka, a te starsze skazują swoje potomstwo na życie z wadą genetyczną. Na szczęście na rynku istnieje teraz wiele przesiewowych badań prenatalnych, które potrafią ocenić ryzyko takich zaburzeń z bardzo wysokim prawdopodobieństwem. Dlatego też ich wykonanie zaleca się wszystkim ciężarnym, które ukończyły 35 lat.

Zobacz też: Badania prenatalne. Dlaczego warto wiedzieć wcześniej?

Z wiekiem spada ponadto ogólna wydolność kobiety. Znacznie trudniej jest jej znieść fizyczne obciążenie, jakie niesie ze sobą ciąża, gorzej też przechodzi sam poród, który często musi się zakończyć cesarskim cięciem. Po 40. roku życia u pacjentek zaczynają się również pojawiać choroby przewlekle, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Oba te czynniki mogą mieć niekorzystny wpływ na dziecko i doprowadzić do komplikacji.

Większość mam po 40 – tce rodzi oczywiście całkiem zdrowe dzieci. Ze względu na to, że z wiekiem matki wzrasta ilość potencjalnych zagrożeń, takie ciąże powinny być jednak prowadzone pod czujnym okiem personelu medycznego.

Natalia Jeziorska


Dlaczego warto mieć dziecko po 40-tce?
5 Liczba ocen: 1

Przeczytaj również:

24/09/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij