Dziecko po 40. Dlaczego warto mieć dziecko po 40? badaniaprenatalne.pl Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik

Dlaczego warto mieć dziecko po 40-tce?

dziecko po 40

Dziecko po 40 roku życia? Mówi się, że dojrzałe macierzyństwo jest mądrzejsze, bardziej świadome i ukierunkowane. Obecnie coraz więcej Polek decyduje się na macierzyństwo po 35. – 40. roku życia.  Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na ciążę po 40-tce?

Spis treści:
Na dziecko trzeba być gotowym
Zalety ciąży po 40 roku życia
Późne macierzyństwo wśród gwiazd
Czy ciąża po 40 -tce jest bezpieczna?
Ciąża w wieku 40 lat a ryzyko chorób dziecka
Jak zadbać o dziecko po 40? Które badania prenatalne wykonać?
Chcesz urodzić dziecko po 40 roku życia? Pamiętaj o refundacjach badań
Ciąża w wieku 40 lat a zdrowie matki

Na dziecko trzeba być gotowym!

Lekarze uważają, że im wcześniej, tym lepiej. Z medycznego punktu widzenia najkorzystniejszy czas na pierwszą ciążę to ten, kiedy kobieta ma ok. 18 – 20 lat. Spójrzmy na to jednak trochę bardziej racjonalnie, pamiętając, że biologia to jedno, a psychika to drugie. Większość dziewczyn w tym wieku myśli raczej o studiach, usamodzielnieniu się, swojej pierwszej pracy, a nie o założeniu rodziny. Chęć posiadania potomstwa przychodzi zwykle znacznie później.

Zalety ciąży po 40 – tce? Lepsze warunki życia dla dziecka

Większość kobiet, zanim bez reszty poświęci się wychowywaniu dziecka, chce jeszcze skończyć studia, znaleźć dobrą pracę i spełnić swoje ambicje zawodowe. To całkiem zrozumiałe. Szalenie ważne jest też oczywiście znalezienie mężczyzny, który będzie nadawał się na ojca. Brak odpowiedniego partnera, jest jednym z powodów, dla którego kobiety decydują się na późne macierzyństwo.

Panie, które zachodzą w ciążę w wieku 40 lat mają już przeważnie ustabilizowaną sytuację materialną i rodzinną, nie muszą tak bardzo martwić się o pracę, mieszkanie,  mają zaufanych, często długoletnich partnerów. Jednym słowem: są w stanie zapewnić dziecku lepsze warunki życia. Są też  zwykle lepiej przygotowane emocjonalnie do roli matki i bardziej skłonne do poświęceń. Młodym mamom znacznie trudniej jest zrezygnować z życia, jakie prowadziły przed ciążą. Wiele z nich ma poczucie krzywdy i ograniczonej wolności, szczególnie wtedy, gdy dziecko nie było do końca planowane.

Zalety późniejszego macierzyństwa dostrzegają też sami lekarze. Z doświadczenia wielu ginekologów, wynika, że takie pacjentki są zwykle bardzo zdyscyplinowane, słuchają zaleceń, pamiętają o badaniach kontrolnych, zdrowym trybie życia  oraz przestrzeganiu odpowiedniej diety w ciąży. Młode mamy często nie myślą o konsekwencjach, o tym, że swoim zachowaniem mogą zaszkodzić dziecku, choć oczywiście nie jest to regułą.

Późne macierzyństwo wśród gwiazd

Wiele współczesnych Polek podąża za „trendami” jakie dyktuje im świat mody, filmu czy muzyki. Pani, która przeczyta w czasopiśmie lub usłyszy w telewizji, że ta czy tamta aktorka urodziła pierwsze dziecko po 40 – tce, często myśli sobie: „Skoro ona może, to ja też!”. A przykładów takich celebrytek jest naprawdę sporo.

Amerykańska aktorka Halle Berry, znana z filmów o Bondzie swoje pierwsze dziecko urodziła w wieku 42, a drugie w wieku 46 lat. Kolejnym przykładem może być choćby Uma Thurman, która została mamą również w wieku 42 lat. Do tego grona zalicza się ponadto Nicole Kidman czy Salma Hayek – obie zaliczyły swój macierzyński „debiut” mając 41 lat. Podobnych historii nie trzeba wcale szukać za oceanem. Znana polska prezenterka telewizyjna Katarzyna Dowbor urodziła swoja córkę Marysię, gdy miała lat 40 i uważa, że to była jedna z lepszych decyzji w jej życiu. A Katarzyna Figura czy Joanna Brodzik? One też nie były już przecież najmłodsze, gdy podejmowały decyzję o dzieciach.

Czy ciąża po 40 –tce jest bezpieczna?

Późne macierzyństwo ma wiele zalet. To fakt. Mówiąc o nim, należy jednak pamiętać, że oprócz licznych walorów ma ono również swoje wady. Warto o nich wiedzieć, szczególnie jeśli planujemy odłożyć nasze rodzicielskie plany na dalszą przyszłość. Jakie zagrożenia niesie ze sobą ciąża po 40 –tce?

Z w wiekiem spada przede wszystkim płodność kobiety, a jej szanse na ciążę maleją. Trzeba wiedzieć, że dziewczynka rodzi się już wyposażona w komplet wszystkich swoich komórek jajowych – można więc śmiało powiedzieć, że są one starsze od niej samej, bo przecież wiek człowieka liczy się od momentu jego urodzenia. Komórek jajowych ubywa w ciągu życia kobiety, podlegają one również procesowi starzenia.

Ciąża w wieku 40 lat a ryzyko chorób dziecka

Z wiekiem komórki jajowe są znacznie bardziej narażone na mutacje. I tak np. prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa:

 • u 20-latki wynosi 1:667,
 • u 40-latki – 1:107,
 • u 45-latki aż 1:30.

Co oczywiście nie oznacza, że młode mamy nie mogą urodzić chorego dziecka, a te starsze skazują swoje potomstwo na życie z wadą genetyczną. Na szczęście na rynku istnieje teraz wiele przesiewowych badań prenatalnych, które potrafią ocenić ryzyko takich zaburzeń z bardzo wysokim prawdopodobieństwem. Dlatego też ich wykonanie zaleca się wszystkim ciężarnym, które ukończyły 35 lat. Inne wskazania do wykonania przesiewowych badań prenatalnych to: nieprawidłowy kariotyp matki lub ojca, nieprawidłowe wyniki badania USG pomiędzy 11 i 14. tygodniem ciąży, wystąpienie wad genetycznych w poprzednich ciążach lub w rodzinie.

Jak zadbać o dziecko po 40? Które badania prenatalne wykonać?

Jak zadbać o dziecko po 40 roku życia? Jak już wspomnieliśmy, mogą w tym pomóc badania prenatalne. Badania te pomogą wykryć lub wykluczyć nieprawidłowości genetyczne, a także inne choroby płodu. Dzięki nim rodzice zyskają cenny spokój, że dziecko zdrowo się rozwija. A jeśli badania wykażą nieprawidłowości, będą mogli przygotować schemat postępowania z lekarzami (niektóre choroby można leczyć niedługo po porodzie, a czasami jeszcze w łonie matki).

W pierwszej kolejności zwykle wykonuje się nieinwazyjne badania prenatalne, do których należą:

 • USG genetyczne,
 • USG połówkowe,
 • USG 4D
 • test PAPP-A,
 • test potrójny,
 • test zintegrowany,
 • badania oparte na analizie DNA płodowego, np. test NIFTY pro.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje, by u wszystkich ciężarnych kobiet (bez względu na wiek) wykonać przesiewowe badania prenatalne, ma to na celu oszacowanie ryzyka wystąpienia najczęściej spotykanych wad rozwojowych i chorób genetycznych [1].

Czytaj więcej: Przesiewowe (nieinwazyjne) badania prenatalne

Dopiero gdy przesiewowe badania nieinwazyjne dadzą nieprawidłowy wynik, lekarze zalecają, by wykonać badania prenatalne diagnostyczne, które są inwazyjne. Do takich badań należy między innymi amniopunkcja oraz biopsja kosmówki. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy kobieta świadomie zrezygnuje z badań przesiewowych lub ma powyżej 40 lat, lekarz może zlecić od razu wykonanie badania inwazyjnego [1].

Chcesz urodzić dziecko po 40 roku życia? Pamiętaj o refundacjach badań

W Polsce funkcjonuje Program Badań Prenatalnych. W ramach tego programu wiele badań wchodzących w zakres diagnostyki prenatalnej jest finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jeśli jesteś w ciąży po 40, także możesz skorzystać z bezpłatnej diagnostyki, ponieważ do programu mogą przystąpić wszystkie kobiety w ciąży powyżej 35 roku życia. Aby skorzystać z bezpłatnych badań krwi czy USG, potrzebne jest skierowanie od lekarza. W ramach programu można wykonać także badania biochemiczne, w tym test PAPP-A. Refundacji nie podlegają badania oparte na analizie wolnego płodowego DNA (jednak płatność można zwykle rozłożyć na raty).

Ciąża po 40 roku życia?

Jak najlepiej zadbać o dziecko po 40 roku życia? Możesz wykonać nieinwazyjny, całkowicie bezpieczny test prenatalny NIFTY pro (wygląda jak zwykła morfologia) o bardzo wysokiej czułości – ponad 99%. Do tej pory na całym świecie wykonano aż 5 000 000 testów NIFTY, co potwierdza jego wysoką skuteczność i tym samym pewność wyniku. Czytaj więcej o teście NIFTY

Ciąża w wieku 40 lat a zdrowie matki

Z wiekiem spada ogólna wydolność kobiety. Znacznie trudniej jest jej znieść fizyczne obciążenie, jakie niesie ze sobą ciąża, gorzej też przechodzi sam poród, który często musi się zakończyć cesarskim cięciem. Po 40. roku życia u pacjentek zaczynają się również pojawiać choroby przewlekle, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Oba te czynniki mogą mieć niekorzystny wpływ na dziecko i doprowadzić do komplikacji.

Większość mam po 40 – tce rodzi oczywiście całkiem zdrowe dzieci. Ze względu na to, że z wiekiem matki wzrasta ilość potencjalnych zagrożeń, takie ciąże powinny być jednak prowadzone pod czujnym okiem personelu medycznego. Macierzyństwo po 40 jest możliwe, a pomóc w doprowadzeniu ciąży do szczęśliwego końca mogą właśnie badania prenatalne.

Zobacz też: Jakie badania prenatalne wykonać w ciąży po 35 roku życia?

Natalia Jeziorska

jakie badania przed ciążą


Aktualizacja: 5 grudnia 2019 r.

Autor: badaniaprenatalne.pl

Źródła:

1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (Kwiecień 2009)

Data publikacji: 05/12/2019, Data aktualizacji: 17/12/2019

Jedna odpowiedź do “Dlaczego warto mieć dziecko po 40-tce?”

 1. Matka pisze:

  Ja urodziłam 4 dzieci pierwsze gdy miałam 20 lat drugie dziecko gdy miałam 24 trzecie gdy miałam 33 lata a czwarte dzieciątko hdy skończyłam 42 lata każde dzieciątko zdrowe i ciąze bez problemowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?