Jak spłodzić syna / jak spłodzić córkę, czyli planowanie płci

metody planowania płci dziecka

Metody planowania płci dziecka to temat, który interesuje wiele par gotowych na potomstwo. Jak spłodzić syna? Jak spłodzić córkę? Czy to w ogóle możliwe, żeby zaplanować poczęcie dziewczynki lub chłopca? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

1. Metody planowania płci dziecka – od czego zależy płeć?
2. Jak spłodzić córkę? Planowanie dziewczynki
3. Jak spłodzić syna? Planowanie chłopca
4. Jak zaplanować płeć dziecka? Czy istnieją skuteczne metody planowania płci dziecka?
5. Kiedy można najwcześniej poznać płeć dziecka?

Metody planowania płci dziecka – od czego zależy płeć?

Zanim przejdziemy do tego, jak spłodzić syna oraz jak spłodzić córkę, warto powiedzieć co nieco na temat tego, w jaki sposób powstaje płeć u człowieka. Kluczowe znaczenie ma to, który chromosom płciowy ojca, X czy Y zostanie przekazany potomstwu [1] [2]. Jeśli dziecko otrzyma dwa chromosomy X (jeden od matki i jeden od ojca), będzie dziewczynką, natomiast jeśli otrzyma zestaw dwóch różnych chromosomów (X i Y) – chłopcem. Proces łączenia się plemników z komórką jajową przebiega w sposób losowy – nie można zatem przewidzieć, który chromosom płciowy zostanie przekazany przez ojca [3].

Jak spłodzić córkę? Planowanie dziewczynki

Mimo że nauka nie odpowiada na pytanie, jak zaplanować płeć dziecka, przyszli rodzice często postanawiają wypróbować metody na poczęcie dziewczynki lub chłopca polecane przez znajomych, lub opisywane w Internecie. W przypadku planowania dziewczynki mowa o:
• przyjęciu odpowiedniej pozycji seksualnej,
• śledzeniu cyklu owulacyjnego,
• stosowaniu odpowiedniej diety,
• stosowaniu kalendarza chińskiego,
• stosowaniu kalkulatora planowania płci dziecka,
• unikaniu orgazmu,
• zażyciu ciepłej kąpieli przed współżyciem.

Planowanie ciąży – dziewczynka urodzi się po przyjęciu odpowiedniej pozycji seksualnej

Jedna z metod na dziewczynkę zakłada przyjęcie odpowiedniej pozycji seksualnej podczas współżycia. Podobno szansa na dziewczynkę wzrasta przy pozycji misjonarskiej, która nie zapewnia aż tak głębokiej penetracji [4].

Planowanie dziewczynki – pomoże w nim śledzenie cyklu owulacyjnego

W wyznaczeniu momentu, kiedy planować dziewczynkę, pomoże śledzenie cyklu owulacyjnego za pomocą testów owulacyjnych i unikanie stosunków seksualnych w dniu owulacji oraz dzień po niej [5].

Dieta jako metoda na dziewczynkę

Szanse na poczęcie dziewczynki można zwiększyć poprzez zastosowanie odpowiedniej diety na co najmniej pół roku przed planowanym zajściem w ciążę. Żeby urodziła się dziewczynka, przyszła mama powinna zwiększyć podaż produktów, które wspierają kwaśne pH, sprzyjające plemnikom z chromosomem X [6], ograniczyć sód i potas oraz jeść dużo produktów zawierających wapń i magnez [7].

Kiedy planować dziewczynkę? To zależy od kalendarza chińskiego

W planowaniu dziewczynki pomoże także kalendarz chiński, który zakłada, że płeć dziecka zależy od wieku matki w momencie poczęcia oraz miesiąca, w którym doszło do poczęcia [8].

Szansa na dziewczynkę wzrośnie po zastosowaniu kalkulatora planowania płci dziecka

W planowaniu płci dziecka pomogą również internetowe kalkulatory planowania płci dziecka, zgodnie z nimi współżycie w okresie od 2 do 4 dni przed owulacją zwiększa szanse na dziewczynkę [9].

Orgazm nie sprzyja planowaniu dziewczynki

Podobno planowaniu córki nie sprzyja kobiecy orgazm, ponieważ w wyniku nadmiernego pobudzenia dochodzi do zmiany pH pochwy na korzyść plemników z chromosomem Y [10].

Szansa na poczęcie dziewczynki wzrośnie po zażyciu ciepłej kąpieli przed współżyciem

Ostatnia metoda na dziewczynkę to ciepła kąpiel przed współżyciem [6]. Warto jednak mieć świadomość, że takie działanie może wpłynąć negatywnie zarówno na plemniki niosące chromosom Y, jak i X.

Zobacz również: Nieinwazyjne (przesiewowe) badania prenatalne

Jak spłodzić syna? Planowanie chłopca

Jak zaplanować płeć dziecka tak, aby urodził się chłopiec? Oto kilka polecanych sposobów [5] [6] [8] [11]:
• staranie się o dziecko w dniu owulacji lub dzień po niej,
• zastosowanie kalendarza chińskiego lub kalkulatora planowania płci dziecka, tak jak to ma miejsce przy planowaniu dziewczynki,
• przyjęcie odpowiedniej pozycji seksualnej, w której kobiece biodra są uniesione wyżej, co sprzyja wędrówce plemników niosących chromosom Y,
• stosowanie odpowiedniej diety – podobno dieta o wyższej zawartości soli i unikanie produktów, które zakwaszają organizm, zwiększa szanse na poczęcie chłopca.

Zobacz również: Badania wolnego płodowego DNA (cffDNA)

Jak zaplanować płeć dziecka? Czy istnieją skuteczne metody planowania płci dziecka?

W obliczu naukowych faktów, mówiących o tym, że płeć dziecka zależy od konfiguracji chromosomów płciowych, przy czym ważne jest, jaki chromosom płciowy zostanie przekazany przez ojca, nie istnieją skuteczne metody planowania płci dziecka. Sposoby takie jak np. przewidzenie płci na podstawie kalendarza chińskiego lub oznaczenie płci dziecka na podstawie obserwacji owulacji u kobiety nie mają niestety żadnego potwierdzenia w nauce, ale mogą one posłużyć rozrywce pary gotowej na powiększenie rodziny.

Kiedy można najwcześniej poznać płeć dziecka?

O ile nie istnieje skuteczny i potwierdzony naukowo sposób na to, jak spłodzić syna oraz jak spłodzić córkę, to współczesna medycyna zna już wiele metod określania płci dziecka na etapie ciąży. Rodzice mogą się dowiedzieć, jakiej płci jest ich bobas już po 10. tygodniu ciąży. Jest to możliwe dzięki nieinwazyjnym prenatalnym badaniom genetycznym, takim jak NIFTY pro [12]. Ustalenie płci jest możliwe na życzenie pary wykonującej badanie, polega ono na wykryciu chromosomu Y. Jeśli wynik badania posiada adnotację „wykryto” oznacza, to, że dziecko jest płci męskiej, natomiast gdy rezultat testu NIFTY pro posiada adnotację „nie wykryto” oznacza to, że dziecko jest płci żeńskiej.

Określenia płci dokonuje się także podczas badania ultrasonograficznego (USG) wykonywanego w I trymestrze ciąży, jednak jest to możliwe później, bo dopiero wtedy, kiedy wykształcą się narządy płciowe, czyli około 15-16. tygodnia ciąży [13]. Aby można było określić płeć dziecka, konieczna jest dobra wizualizacja oraz duże doświadczenie, dlatego w przeciwieństwie do badań genetycznych nie można jej zidentyfikować ze 100% pewnością. Mniejszym ryzykiem pomyłki obarczone jest badanie USG wykonane około 18-20. tygodnia ciąży [14].


Źródła:

1. https://kidshealth.org/en/parents/week2.html

2. https://www.mjakmama24.pl/przed-ciaza/przygotowania-do-ciazy/jak-sie-ksztaltuje-plec-dziecka-kiedy-chlopiec-kiedy-dziewczynka-aa-C9N9-X3mi-EUcd.html

3. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/66920,planowanie-plci-dziecka

4. https://mamotoja.pl/aktualnosci/jak-poczac-dziewczynke-metoda-shettlesa-pomaga-w-planowaniu-plci-23572-r1/

5. https://plodnosc.pl/jak-splodzic-chlopca-oto-sposob-na-urodzenie-syna/

6. https://www.bellybelly.com.au/conception/how-to-conceive-a-girl/

7. https://www.huggies.com.sg/en-sg/parenting-center/gettingpregnant/tips-on-how-to-get-pregnant-with-a-girl

8. https://dzidziusiowo.pl/planujemy-ciaze/starania-o-dziecko/1880-chinski-kalendarz-plci-jak-zaplanowac-plec-dziecka

9. https://niebieskiepudelko.pl/kalkulator-dni-plodnych/

10. https://mamotoja.pl/aktualnosci/jak-poczac-dziewczynke-metoda-shettlesa-pomaga-w-planowaniu-plci-23572-r1/

11. https://mamotoja.pl/przed-ciaza/starania-o-dziecko/6-metod-na-to-jak-poczac-syna-1388-r22/

12. https://badanienifty.pl/test-nifty-pro/zakres-badania/ustalenie-plci-dziecka-jak-test-nifty-pro-ustala-plec-dziecka/

13. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63089,przebieg-ciazy-od-13-do-40-tygodnia

14. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/w-ktorym-tygodniu-ciazy-widac-plec-dziecka-ginekolog-wyjasnia-kiedy-widac-plec-na-usg-aa-kz2i-qii2-V1R3.html

Oceń

Data publikacji: 15/03/2022, Data aktualizacji: 23/06/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *