Płeć dziecka w 12 tygodniu – czy można ją już ustalić?

określenie płci dziecka w 12 tygodniu

Większość rodziców chciałaby jak najwcześniej dowiedzieć się, jakiej płci dziecko pojawi się na świecie. USG umożliwia nam jej poznanie dopiero między 18 a 22 tygodniem ciąży. Na szczęście nie jest to nasza jedyna opcja. Płeć poznać możemy wcześniej dzięki badaniom prenatalnym. Zobacz, czy jest to możliwe już w 12 tygodniu!

Spis treści:

  1. Czy płeć dziecka można poznać w 12 tygodniu ciąży?
  2. Jakie badanie wykonać, aby poznać płeć dziecka w 12 tygodniu?

Czy płeć dziecka można poznać w 12 tygodniu ciąży?

Płeć dziecka można poznać w 12 tygodniu ciąży, a nawet wcześniej! Jest to możliwe dzięki badaniom wolnego płodowego DNA (cffDNA). Są to badania prenatalne wykonywane na podstawie próbki krwi przyszłej mamy, do której przeniknął materiał genetyczny dziecka.
Poznanie płci dziecka to tylko dodatkowa korzyść wykonania badania wolnego płodowego DNA. Ich głównym celem jest diagnostyka wad wrodzonych płodu. Badania cffDNA o najbardziej podstawowym zakresie wykrywają takie choroby jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau. Dzięki tego typu badaniom rodzice zyskują pewność, że ich dziecko jest zdrowe.

Zobacz również: Płeć dziecka na pierwszych badaniach prenatalnych

Jakie badanie wykonać, aby poznać płeć dziecka w 12 tygodniu?

Poznanie płci dziecka już od 10 tygodnia ciąży umożliwia nam badanie NIFTY pro. Jego wykonanie możliwe jest aż do 24 tygodnia ciąży. Jest to badanie wolnego płodowego DNA, które łączy w sobie dwie korzyści podstawowych badań prenatalnych: bezpieczeństwo testu PAPP-a oraz czułość amniopunkcji. Dzięki temu badanie to jest tak cenne w diagnostyce wad wrodzonych płodu. Decyduje się na nie wiele przyszłych mam.

Badanie NIFTY pro jest w stanie wykryć aż 94 choroby, takie jak zespół Downa czy zespół Klinefeltera. Na życzenie rodziców może w nim zostać ustalona także płeć dziecka. Pamiętajmy jednak, że musimy wspomnieć o tym w momencie zamawiania badania. Nie wszyscy pacjenci chcą poznać płeć dziecka przed porodem, dlatego nie jest ona ustalana w każdym badaniu.

W badaniu NIFTY pro poznać płeć możemy nawet w przypadku ciąży bliźniaczej. Jednak w takiej sytuacji nie zawsze możliwe jest określenie płci obydwu dzieci. W badaniu sprawdza się, czy obecny jest charakterystyczny dla chłopców chromosom Y. Jeśli zostanie wykryty, to przynajmniej jedno z dzieci jest chłopcem. Z potwierdzeniem płci drugiego dziecka musimy zaczekać do badania USG. Brak wykrytego chromosomu Y w teście NIFTY pro oznacza, że na świecie pojawią się dwie dziewczynki.

Oceń

Data publikacji: 03/03/2023, Data aktualizacji: 22/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *