Płeć dziecka na pierwszych badaniach prenatalnych

płeć dziecka na pierwszych badaniach prenatalnych

Chłopiec czy dziewczynka? Wielu przyszłych rodziców nie może doczekać się poznania odpowiedzi na to pytanie. Standardowo poznaje się ją podczas badania USG między 18 a 22 tygodniem ciąży. Wcześniej określić możemy ją poprzez wykonanie badań prenatalnych. Zobacz, w którym badaniu ustalona może zostać płeć dziecka!

Spis treści:

  1. Jakie badanie prenatalne pozwoli nam poznać płeć dziecka?
  2. Jak wykrywana jest płeć w badaniu NIFTY pro?
  3. Płeć dziecka a inne badania prenatalne

Jakie badanie prenatalne pozwoli nam poznać płeć dziecka?

Płeć dziecka na pierwszych badaniach prenatalnych pozwoli nam poznać test NIFTY pro. Jest to badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA). Wykonuje się je na próbce krwi matki, dlatego zaliczane jest do grupy nieinwazyjnych badań prenatalnych.

Test NIFTY pro stworzony jest do diagnostyki wad genetycznych u płodu. Dzięki niemu możemy wykryć aż 94 choroby, a w tym zespół Downa, zespół Turnera czy zespół Edwardsa. Na życzenie rodziców możliwe jest również poznanie płci dziecka. Badanie to wykonać można już od 10 tygodnia ciąży. Jest to więc najwcześniejsza możliwość poznania płci dziecka.

Zobacz również: NIFTY – co to jest?

Jak wykrywana jest płeć w badaniu NIFTY pro?

Jak badanie z krwi matki może pomóc w ustaleniu płci dziecka? Test NIFTY pro analizuje kariotyp dziecka. Jest to zestaw chromosomów, który składa się z 22 par chromosomów autosomalnych oraz jednej pary chromosomów płci. To właśnie dzięki tej ostatniej parze możemy poznać płeć dziecka. Dziewczynki mają dwa chromosomy X, a chłopcy chromosom X i chromosom Y. To właśnie na tej podstawie w badaniu można rozróżnić, czy na świecie pojawi się chłopiec, czy dziewczynka.

Określenie płci dziecka w badaniu NIFTY pro możliwe jest nawet w przypadku ciąży bliźniaczej. Płeć jest jednak określana dla całej ciąży. Co to znaczy? Jeśli badanie wykryje chromosom Y, to przynajmniej jedno z dzieci jest chłopcem. Jeśli chromosom Y nie zostanie wykryty, to na świecie pojawią się dwie dziewczynki.

Zobacz również: Jaką płeć dziecka urodzę?

Płeć dziecka a inne badania prenatalne

Z poznaniem płci dziecka możemy zaczekać do wykonania USG genetycznego. Również jest to nieinwazyjne badanie prenatalne. W trakcie ciąży wykonywane jest ono przynajmniej trzy razy. Płeć dziecka dzięki temu badaniu możemy jednak poznać między 18 a 22 tygodniem ciąży. Dopiero wtedy lekarz może określić ją z 95% pewnością. Niekiedy zdarza się jednak, że płeć poznawana jest nieco później. Jest to spowodowane ułożeniem płodu.

Oceń

Data publikacji: 27/02/2023, Data aktualizacji: 21/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *