Jaką płeć dziecka urodzę?

jaką pleć dziecka urodzę

Jak rozpoznać płeć dziecka, będąc w ciąży? Jaką pleć dziecka urodzę? Tego typu pytania zadają często kobiety ciężarne. Czy da się sprawdzić na wczesnym etapie, czy urodzi się dziewczynka, czy chłopczyk? Po czym to poznać? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Jaką płeć dziecka urodzę? Czy da się to zaplanować?
2. Po czym poznać, jaka będzie płeć dziecka?
3. Jak rozpoznać płeć dziecka, będąc w ciąży – badanie USG
4. Jak rozpoznać płeć dziecka, będąc w ciąży – badanie NIFTY pro
5. Po czym poznać, jaka będzie płeć dziecka – czy badanie wolnego płodowego DNA można wykonać w ciąży bliźniaczej?
6. Jaką płeć dziecka urodzę? To niejedyne pytanie, na które odpowiada badanie wolnego płodowego DNA

Jaką płeć dziecka urodzę? Czy da się to zaplanować?

Zanim przejdziemy do tego, po czym poznać, jaka będzie płeć dziecka, warto wyjaśnić, w jaki sposób rozwija się płeć u człowieka. Wszystko zależy od tego, który chromosom płciowy ojca zostanie przekazany dziecku, X (odpowiadający za płeć żeńską) czy Y (odpowiadający za płeć męską) [1]. Jeśli maluch otrzyma zestaw dwóch różnych chromosomów (X od mamy oraz Y od taty), będzie chłopcem. Natomiast gdy przekazane zostaną dwa chromosomy X (po jednym od każdego z rodziców), urodzi się dziewczynka. Niestety nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie, jaką płeć dziecka urodzę, ponieważ proces łączenia się plemników z komórką jajową i przekazania chromosomów płciowych przebiega w sposób losowy – nie da się go przewidzieć [2]. Tym samym nie da się zaplanować, jakiej płci będzie maluch.

Po czym poznać, jaka będzie płeć dziecka?

Jak rozpoznać płeć dziecka, będąc w ciąży? Niestety powszechne wśród par przekonania o skuteczności przepowiadania płci na podstawie obserwacji wyglądu brzucha ciężarnej nie odnajdują potwierdzenia w nauce. Nie da się także poznać, jaka będzie płeć dziecka na podstawie:
• kalendarza chińskiego – metoda wyznaczania płci na podstawie miesiąca, w którym doszło do poczęcia oraz wieku kobiety w ciąży ma służy przede wszystkim rozrywce,
• upodobań kulinarnych ciężarnej – to, czy kobieta częściej sięga po słodycze, czy po słone przekąski, nie ma związku z płcią dziecka,
• zmian w wyglądzie ciężarnej – o stanie skóry ciężarnej lub kondycji jej włosów decydują hormony ciążowe, na tej podstawie nie da się stwierdzić, czy urodzi się dziewczynka, czy chłopczyk,
• zmian w zachowaniu ciężarnej – huśtawki nastrojów to typowy objaw ciąży, występuje on bez względu na płeć dziecka.

Istnieją jednak inne sposoby na poznanie płci malucha. Należy do nich badanie USG (ultrasonografia) oraz badanie wolnego płodowego DNA (inaczej nieinwazyjne badanie prenatalne NIPT).

Zobacz również: Jak rozpoznać, czy będzie chłopiec, czy dziewczynka?

Jak rozpoznać płeć dziecka, będąc w ciąży – badanie USG

Po czym poznać, jaka będzie płeć dziecka? Odpowiedzi na to pytanie udzieli badanie USG wykonywane w I trymestrze ciąży. Wstępne rozpoznanie płci malucha jest możliwe, gdy wykształcą się jego narządy płciowe, czyli około 15-16. tygodnia ciąży [3]. Natomiast bardziej pewny będzie wynik badania USG wykonanego około 18-20. tygodnia ciąży, ze względu na niższe ryzyko pomyłki [4].

Zobacz również: Genetyczny test prenatalny NIFTY pro – częste pytania

Jak rozpoznać płeć dziecka, będąc w ciąży – badanie NIFTY pro

Inny sposób na to, jak rozpoznać płeć dziecka, będąc w ciąży, to wykonanie badania wolnego płodowego DNANIFTY pro. Z jego pomocą można określić płeć malucha o wiele wcześniej niż w przypadku badania USG, bo już od 10. tygodnia ciąży [5]. Ustalenie płci dziecka w badaniu wolnego płodowego DNA jest możliwe, ponieważ w jego trakcie przeprowadzany jest molekularny test genetyczny na obecność chromosomu Y. Jeśli wynik badania wolnego płodowego DNA posiada adnotację „wykryto” oznacza, to, że wykryto chromosom Y i dziecko jest płci męskiej, natomiast w przypadku adnotacji „nie wykryto” oznacza to, że nie zidentyfikowano chromosomu Y, czyli dziecko jest płci żeńskiej. Jeśli o chodzi o pewność wyniku, wynosi ona prawie 100% [5].

Po czym poznać, jaka będzie płeć dziecka – czy badanie wolnego płodowego DNA można wykonać w ciąży bliźniaczej?

Ciąża bliźniacza nie stanowi przeciwwskazania do wykonania badania wolnego płodowego, jednak w przypadku ciąży mnogiej wyniki będą dotyczyć całej ciąży, a nie pojedynczego płodu. Jak to się ma do oznaczenia płci? Jeśli na wyniku testu NIFTY pro znajdzie się adnotacja „wykryto” oznacza to, że zidentyfikowano chromosom Y, czyli przynajmniej jeden płód jest płci męskiej (drugi może być płci męskiej lub żeńskiej). Natomiast gdy rezultat badania ma adnotację „nie wykryto”, urodzą się dwie dziewczynki [6].

Jaką płeć dziecka urodzę? To niejedyne pytanie, na które odpowiada badanie wolnego płodowego DNA

Test NIFTY pro służy przede wszystkim sprawdzeniu zdrowia dziecka pod kątem różnych chorób genetycznych i wad wrodzonych, takich jak [7]:
• choroby związane z nieprawidłowościami liczby chromosomów płci (zespół Turnera (X), zespół Klinefeltera (XXY), trisomia chromosomu X (zespół XXX), zespół Jacobsa (XYY),
• trisomie (zespół Downa (21), zespół Edwardsa (18) czy zespół Patau (13), trisomie 9., 16. i 22. chromosomu),
• mikrodelecje / mikroduplikacje — badanie wykrywa aż 84 różne nieprawidłowości, takie jak np. zespół DiGeorge’a lub zespoły Angelmana/Pradera-Williego.

Analiza płci dziecka w badaniu NIFTY pro jest wykonywana dodatkowo, na życzenie rodziców.
Kto powinien wykonać badanie wolnego płodowego DNA? Test jest zalecany dla wszystkich par, które chcą się dowiedzieć więcej na temat zdrowia swojego jeszcze nienarodzonego dziecka. W szczególności jednak warto pomyśleć o jego wykonaniu, gdy [8]:
• ciężarna ma więcej niż 35 lat,
• kobieta w przeszłości urodziła dziecko z chorobą genetyczną,
• otrzymano nieprawidłowe wyniki przesiewowych badań prenatalnych (np. testu PAPP-A),
• otrzymano skierowanie na amniopunkcję,
• w wywiadzie rodzinnym stwierdzono przypadki chorób genetycznych.


Źródła:

1. https://www.mjakmama24.pl/przed-ciaza/przygotowania-do-ciazy/jak-sie-ksztaltuje-plec-dziecka-kiedy-chlopiec-kiedy-dziewczynka-aa-C9N9-X3mi-EUcd.html

2. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/66920,planowanie-plci-dziecka

3. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63089,przebieg-ciazy-od-13-do-40-tygodnia

4. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/w-ktorym-tygodniu-ciazy-widac-plec-dziecka-ginekolog-wyjasnia-kiedy-widac-plec-na-usg-aa-kz2i-qii2-V1R3.html

5. https://www.testdna.pl/badania-prenatalne/test-nifty-pro/test-nifty-a-plec-dziecka/

6. https://badaniaprenatalne.pl/nifty/test-nifty-pro/test-nifty-pro-a-ciaza-blizniacza-i-ciaza-mnoga/

7. https://badanienifty.pl/test-nifty-pro/zakres-badania/

8. https://badanienifty.pl/test-nifty-pro/wskazania/

 

Oceń

Data publikacji: 22/05/2022, Data aktualizacji: 24/05/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *