Jak rozpoznać, czy będzie chłopiec, czy dziewczynka?

jak sprawdzić płeć dziecka

Pary, które spodziewają się dziecka, często zastanawiają się nad tym, jak sprawdzić płeć dziecka bez USG. Czy to w ogóle możliwe? Po czym poznać, że urodzi się dziewczynka albo chłopiec? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.

jestes w ciazy

Spis treści:

1. Chłopczyk czy dziewczynka – jak sprawdzić?
2. Jak sprawdzić płeć dziecka – badanie USG
3. Jak sprawdzić płeć dziecka bez USG – czy to możliwe?
4. Jak sprawdzić płeć dziecka – badanie wolnego płodowego DNA można wykonać już po 10. tygodniu ciąży
5. Jak sprawdzić płeć dziecka bez USG – kiedy warto wykonać badanie wolnego płodowego DNA?
6. Często zadawane pytania o badania prenatalne i identyfikację płci dziecka

Chłopczyk czy dziewczynka – jak sprawdzić?

Wśród przyszłych rodziców panuje wiele przesądów na temat tego, jak sprawdzić płeć dziecka. Ponoć to, czy urodzi się chłopczyk, czy dziewczynka, można poznać po tym, jak wygląda przyszła mama. Jeśli do twarzy jej z ciążą, urodzi się chłopczyk, natomiast gdy kobieta nie wygląda kwitnąco, to znak, że jej cała uroda powędrowała do małej córeczki, która rozwija się w jej brzuchu.

Inne czynniki, które, zgodnie z przesądami, decydują o płci dziecka to:
• wygląd brzucha ciężarnej – jeśli jest on spiczasty, urodzi się chłopiec, natomiast gdy przypomina piłkę – dziewczynka,
• zachcianki kulinarne przyszłej mamy – smak na mięso oraz potrawy kwaśne, ostre i słone zwiastuje chłopca, natomiast chęć pochłaniania słodkich pokarmów zapowiada dziewczynkę.

Niestety wszystkim wymienionym powyżej metodom bliżej do jasnowidztwa niż skutecznego sposobu określania płci u dziecka.

Jak sprawdzić płeć dziecka – badanie USG

Jak zatem sprawdzić płeć dziecka? Jest to możliwe dzięki badaniom USG, które pozwala zobrazować wykształcone u dziecka zewnętrzne narządy płciowe. Identyfikacja płci malucha tą metodą jest możliwa zwykle dopiero około 18-20. tygodnia ciąży, chyba że maluch ułoży się prawidłowo, a lekarz przeprowadzający badanie ma duże doświadczenie w organoleptycznym oznaczaniu płci [1].

Zobacz również: Częste pytania dotyczące badań prenatalnych

Jak sprawdzić płeć dziecka bez USG – czy to możliwe?

Czy istnieją jakieś inne sposoby na to, żeby orzec, czy urodzi się chłopczyk, czy dziewczynka? Jak sprawdzić płeć dziecka bez USG? Okazuje się, że istnieje jeszcze jedna metoda, mianowicie badania wolnego płodowego DNA. Oznaczenie płci dziecka jest możliwe dzięki molekularnym testom genetycznym na obecność chromosomu Y. Metoda ta wyróżnia się prawie 100% pewnością [2].

Zobacz również: Jak można sprawdzić, czy jest się w ciąży – domowe sposoby oraz kiedy wykonać test?

Jak sprawdzić płeć dziecka – badanie wolnego płodowego DNA można wykonać już po 10. tygodniu ciąży

Kiedy i jak sprawdzić płeć dziecka bez USG? Z pomocą nieinwazyjnego badania wolnego płodowego DNA można określić płeć malca na bardzo wczesnym etapie ciąży, bo już od 10. tygodnia [2]. Identyfikacja płci dziecka w jest przeprowadzana na życzenie rodziców, za jej przeprowadzenie nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty, jest wykonywana w cenie badania wolnego płodowego DNA. Dowiedz się więcej o badaniach wolnego płodowego DNA >>

 

informacjaCzułość określenia płci jest wysoka i np. w przypadku NIFTY pro wynosi ponad 99% [2]. NIFTY to najczęściej wybierany test tego typu, na całym świecie został wykonany już ponad 9 000 000 razy. Dowiedz się więcej o NIFTY pro >>

 

Jak sprawdzić płeć dziecka bez USG – kiedy warto wykonać badanie wolnego płodowego DNA?

Identyfikacja płci to niejedyny powód, dla którego pary wykonują badania wolnego płodowego DNA. Nieinwazyjne prenatalne badania genetyczne mają służyć przede wszystkim dokładnemu badania zdrowia dziecka pod kątem różnych chorób genetycznych. Niektóre z nich, takie jak np. test NIFTY pro, mają bardzo szeroki zakres identyfikowanych nieprawidłowości. Badanie potrafi wykryć:

  • 4 choroby związane z nieprawidłowościami liczby chromosomów płci,
  • 6 trisomii: w tym między innymi zespół Downa (21), zespół Edwardsa (18) oraz zespół Patau (13),
  • 84 mikrodelecje / mikroduplikacje — np. zespół DiGeorge’a.

Test NIFTY pro mogą wykonać kobiety, które chcą się dowiedzieć więcej na temat zdrowia swojego jeszcze nienarodzonego dziecka. W szczególności jednak warto pomyśleć o tym badaniu, gdy [3]:

  • ciężarna ma więcej niż 35 lat (ze względu na wyższe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych),
  • kobieta urodziła w przeszłości dziecko z chorobą genetyczną,
  • para otrzymała skierowanie na amniopunkcję ze względu na podejrzenie zespołu Downa, Edwardsa czy Patau (prawidłowy wynik badania pozwala uniknąć inwazyjnej diagnostyki),
  • przesiewowe badania prenatalne (np. test PAPP-A) wskazały na nieprawidłowości,
  • w rodzinie występowały przypadki chorób genetycznych.

Często zadawane pytania o badania prenatalne i identyfikację płci dziecka

1. Po czym można poznać płeć dziecka?

Płeć dziecka można określić organoleptycznie, podczas badania USG. Inny sposób na zidentyfikowanie, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka to wykonanie badania wolnego płodowego DNA.

2. Jak sprawdzić, czy będzie chłopiec, czy dziewczynka?

Niestety przesądy powtarzane przez przyszłych rodziców nie mają potwierdzenia w nauce. Jedyny sposób na sprawdzenie, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka to wykonanie badania USG lub badania wolnego płodowego DNA.

3. Po czym poznać, że będzie chłopiec?

Płeć można określić organoleptycznie w badaniu USG około 18-22. tygodnia ciąży lub o wiele wcześniej, bo już od 10. tygodnia ciąży, za pomocą badania wolnego płodowego DNA. Jest to możliwe dzięki temu, że molekularny test genetyczny wykrywa chromosom Y odpowiedzialny za płeć męską.

To również może Cię zainteresować: Źródło wiedzy o zdrowiu, lekach i suplementach diety

jestes w ciazy


Źródła:

1. https://www.pbkm.pl/kalendarz-ciazy/kiedy-widac-plec-dziecka

2. https://www.testdna.pl/badania-prenatalne/test-nifty-pro/test-nifty-a-plec-dziecka/

3. https://badanienifty.pl/test-nifty-pro/wskazania/

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 20/04/2022, Data aktualizacji: 06/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *