Genetyka a planowanie rodziny – jaki jest jej wpływ?

genetyka a planowanie rodziny co warto wziąć pod uwagę

Genetyka ma ogromny wpływ na proces planowania rodziny. Oddziałuje ona na poczęcie, przebieg ciąży oraz zdrowie dziecka. Na co dokładnie ma ona wpływ? Jak wziąć pod uwagę rolę genetyki w procesie planowania rodziny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Spis treści:

  1. Jak genetyka wpływa na planowanie rodziny?
  2. Genetyka a planowanie rodziny – diagnostyka genetyczna

Jak genetyka wpływa na planowanie rodziny?

Geny stanowią podstawę dziedziczenia cech fizycznych i niektórych cech charakteru. Podczas zapłodnienia dziecko otrzymuje po równo genów od obu swoich rodziców, tworząc unikalny zestaw. Niemniej jednak, wraz z genami mogą być przekazywane mutacje, które mogą zwiększać ryzyko rozwinięcia się różnych chorób. Te mutacje mogą pozostać niezauważone, a ich obecność może wpłynąć na przebieg ciąży lub zdrowie dziecka po narodzinach.

Badania genetyczne mogą pomóc w wykryciu mutacji w naszych genach i zrozumieniu, jakie mutacje możemy przekazać naszemu potomstwu. Przeprowadzenie takich badań może być szczególnie istotne podczas planowania ciąży, umożliwiając podjęcie odpowiednich kroków profilaktycznych lub leczniczych, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia dziedziczonych schorzeń u potomstwa.

Zobacz również: Szczęśliwa i spokojna rodzina? To możliwe dzięki testowi DNA

Genetyka a planowanie rodziny – diagnostyka genetyczna

W trakcie planowania rodziny zaleca się przeprowadzenie następujących badań genetycznych:

  •  Badanie kariotypu – zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni poddać się temu badaniu. Potrzebna jest do niego jedynie próbka krwi. Celem jest sprawdzenie chromosomów pod względem ilości, struktury i budowy, co pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości.
  •  Test na trombofilię wrodzoną – jest to badanie sprawdzające posiadanie genetycznej predyspozycji do powstawania zakrzepów, która może komplikować zajście w ciążę i często prowadzić do poronienia. Wykonuje się je na podstawie próbki krwi i jest przeznaczone wyłącznie dla kobiet.
  •  Badanie WES Prekoncepcja – jest to badanie, które obejmuje wszystkie znane geny, umożliwiając wykrycie nawet rzadkich mutacji. Zaleca się przeprowadzenie tego badania zarówno u mężczyzny, jak i u kobiety.
  •  Badanie KIR i HLA-C – to testy immunologiczne pozwalające wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu odpornościowego, które są częstą przyczyną problemów z płodnością i poronień. Badanie KIR jest zalecane tylko dla kobiet, natomiast badanie HLA-C dla obojga partnerów.
Oceń

Data publikacji: 02/06/2024, Data aktualizacji: 03/06/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *