Jak można sprawdzić, czy jest się w ciąży – domowe sposoby oraz kiedy wykonać test?

jak sprawdzić czy jestem w ciąży bez testu

Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży – to pytanie zadaje wiele kobiet na forach internetowych. W niniejszym artykule podpowiadamy, jakie są wczesne oznaki ciąży oraz czy da się sprawdzić, czy jest się w ciąży bez wykonywania testu. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

1. Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży – jakie objawy daje wczesna ciąża?
2. Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży – co można pomylić z ciążą?
3. Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży – test ciążowy pozwoli się co do tego upewnić
4. Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży bez testu?
5. Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży – jakie badania wykonać?
6. Często zadawane pytania o wykrywanie ciąży

Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży – jakie objawy daje wczesna ciąża?

Wiele kobiet poszukuje odpowiedzi na pytanie „jak sprawdzić, czy jestem w ciąży bez testu”. Wynika to z faktu, że po kilkunastu dniach od zapłodnienia można zaobserwować dość charakterystyczne objawy, takie jak np. [1]:

• krwawienie implantacyjne,
poranne nudności,
• tkliwość i bolesność piersi,
• wymioty,
• wzrost ogólnej temperatury ciała,
• zaburzenia snu,
• zaparcia,
• zgaga,
• zmienność nastroju i zachowania.

Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży – co można pomylić z ciążą?

Poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić, czy jestem w ciąży, nie są takie proste, jakby mogło się wydawać. U każdej kobiety ciąża przebiega bowiem inaczej i to, jakie będą wczesne objawy ciąży oraz czy w ogóle się one pojawią, jest kwestią indywidualną. Zadania nie ułatwia fakt, że objawy ciąży można pomylić z zespołem napięcia przedmiesiączkowego lub niektórymi problemami zdrowotnymi…

Objawy, które są podobne zarówno dla ciąży, jak i dla PMS to między innymi [2] [3]:

• wzmożona tkliwość piersi – uczucie to pojawia się zarówno przed miesiączką, jak i na początku ciąży,
• zmiany nastroju – zarówno przy zespole napięcia przedmiesiączkowego, jak i we wczesnej ciąży kobieta może być rozdrażniona.

Co jeszcze można pomylić z ciążą? Jeśli kobieta nie wie, że jest w ciąży, pierwsze oznaki poczęcia mogą przypominać w jej mniemaniu przeziębienie lub zwykłe zatrucie pokarmowe.

Zobacz również: Ciąża fizjologiczna – czym jest i jak wygląda jej prowadzenie?

Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży – test ciążowy pozwoli się co do tego upewnić

Kiedy kobieta zadaje sobie pytanie „jak sprawdzić, czy jestem w ciąży”, to znak, że najlepiej wykonać test ciążowy. Tego typu badanie można wykonać samodzielnie w warunkach domowych – wystarczy wyposażyć w odpowiedni test z apteki lub drogerii. Jak działa test ciążowy? Jego zadaniem jest oznaczenie ilości hormonu ciążowego – gonadotropiny kosmówkowej w moczu kobiety. Jeśli po wykonaniu badania w polu wyniku pojawił się charakterystyczny pasek, oznacza to, że wykryto ciążę. Aby test ciążowy był wiarygodny, najlepiej go wykonać po 9-10 dniach od momentu, kiedy uprawiano seks bez zabezpieczenia. Gdy badanie da wynik pozytywny, wskazana jest wizyta u lekarza ginekologa celem wykonania bardziej czułych badań i potwierdzenia rezultatu testu ciążowego.

Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży bez testu?

Czy da się sprawdzić, czy jest się w ciąży, bez wykonywania testu ciążowego? Jedną z domowych metod jest skrupulatne prowadzenie kalendarza cyklu miesiączkowego i zaznaczanie w nim dni płodnych oraz niepłodnych. Na podstawie prowadzonych obserwacji można ocenić prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, jednak należy pamiętać, że takie obliczenia są jedynie szacunkowe. Inny sposób to obserwacja miesiączki – jeśli od stosunku seksualnego bez zabezpieczenia minęły dwa tygodnie i okres się nie pojawia, może to świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia. Domowe metody nie dają jednak 100% pewności, że doszło do zapłodnienia. Bez względu na ich rezultat, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, rekomendowane jest, aby wykonać test ciążowy.

Zobacz również: Co można pomylić z ciążą – czy objawy okresu bez krwawienia mogą oznaczać ciążę?

Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży – jakie badania wykonać?

Poza domowym testem ciążowym w celu potwierdzenia, że doszło do poczęcia, wykonywane jest także badanie krwi w kierunku poziomu hormonu beta-hCG. Jest ono o wiele dokładniejsze niż domowe testy dostępne w aptekach. Dodatkowo lekarz wykonuje także badanie USG potwierdzające ciążę oraz, jeżeli rezultat wyjdzie dodatni, przeprowadza obowiązkowe badania ginekologiczne.

Często zadawane pytania o wykrywanie ciąży

1. Co można pomylić z ciążą?

Ciąża może przypominać pod względem objawów zespół napięcia przedmiesiączkowego, a także niektóre problemy zdrowotne, np. zatrucie pokarmowe.

2. Jak domowym sposobem sprawdzić, czy jest się w ciąży?

Jednym z domowych sposobów jest prowadzenie kalendarza cyklu miesiączkowego, zaznaczaniu w nim dni płodnych oraz niepłodnych i obliczenie na tej podstawie prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Inna metoda to obserwacja miesiączki – brak okresu to bardzo charakterystyczny objaw ciąży. Dla potwierdzenia należy jednak wykonać także test ciążowy.

3. Jak najszybciej dowiedzieć się, czy jest się w ciąży?

Najszybszy sposób na wykrycie ciąży to wykonanie testu ciążowego. Wynik jest wiarygodny pod warunkiem, że od zapłodnienia minęło kilka-kilkanaście dni. Dodatkowo w celu jego potwierdzenia wykonuje się badania laboratoryjne oraz USG.

4. Czy w badaniu ogólnym moczu można wykryć ciążę?

Nie, badanie ogólne moczu nie jest w stanie wykryć ciąży, ponieważ w jego trakcie nie jest oznaczany poziom hormonu gonadotropiny kosmówkowej.


Źródła:

1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/poczatek-ciazy-objawy-ktorych-mozna-sie-spodziewac-i-nietypowe-reakcje-organizmu

2. https://www.healthline.com/health/womens-health/pms-symptoms-vs-pregnancy-symptoms

3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/323122

 

Oceń

Data publikacji: 19/04/2022, Data aktualizacji: 21/04/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *