Ciąża fizjologiczna – czym jest i jak wygląda jej prowadzenie?

ciąża fizjologiczna

Ciąża fizjologiczna to termin określający ciążę, w której ryzyko dla mamy i dziecka utrzymuje się na stałym, niskim poziomie – zarówno przez cały czas jej trwania, jak i okres porodu oraz połogu. Większość wszystkich ciąż są to właśnie ciąże fizjologiczne, czyli przebiegające bez komplikacji. Poniżej podpowiadamy, jak przebiega i  ile trwa ciąża fizjologiczna oraz jak wygląda jej prowadzenie.

Spis treści:

  1. Ciąża fizjologiczna – czym jest i jak przebiega?
  2. Ile trwa ciąża fizjologiczna?
  3. Jak wygląda prowadzenie ciąży fizjologicznej?

Ciąża fizjologiczna – czym jest i jak przebiega?

Ciąża fizjologiczna charakteryzuje się niskim poziomem ryzyka wynikającego z ewentualnych nieprawidłowości i przebiega bez komplikacji. Podczas jej trwania w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian adaptacyjnych w anatomii, metabolizmie i fizjologii, które wpływają na  jej prawidłowy przebieg i szczęśliwe zakończenie.

Jakie zmiany zachodzą podczas ciąży fizjologicznej?

 Narządem, który przechodzi największą przemianę w czasie ciąży, jest macica. W ciągu 9 miesięcy zmienia swą wagę z 70 do 1000 g, a jej pojemność wzrasta z kilku ml do nawet 5 l. Szyjka macicy również ulega przekształceniu – staje się krótsza, elastyczna i bardziej miękka. W jajnikach nie pojawiają się nowe pęcherzyki i nie następuje owulacja.

Wzrasta tkanka gruczołowa piersi, które w ciągu dwóch miesięcy stają się większe. Ciemnieniu i powiększeniu ulegają brodawki sutkowe, a już nawet od 16 tygodnia zauważana jest aktywność wydzielnicza gruczołów. Do podjęcia laktacji przygotowuje się cały narząd.

Zmiany dotyczą również skóry, zarówno tej na brzuchu (znacznie się rozciąga) i całym ciele – mogą pojawiać się brązowe plamy, a te już obecne często się przebarwiają.

W I trymestrze dochodzi do zwiększenia się pojemności oddechowej i minutowej,  wzrostu stężenia czynników krzepnięcia i aktywacji płytek krwi.

Ciąża fizjologiczna wiąże się ze zwiększeniem pojemności minutowej serca, spadkiem ciśnienia tętniczego, anemią na przełomie II i III trymestru.

Druga połowy ciąży charakteryzuje się zwiększeniem Odczynu Biernackiego – jego wartość dochodzi do 30-70 mm/h. Liczba płytek krwi ulega zmniejszeniu, a do 12 tygodni po porodzie ich poziom wraca do normy.

W ciąży fizjologicznej dochodzi do zwolnienia perystaltyki jelitowej, motoryki żołądka i spadku kwaśności soku żołądkowego. Następuje zwiększony przepływ krwi przez nerki (nawet o 75%) i stąd wynika potrzeba częstszego oddawania moczu.

Okres ciąży wiąże się ze zmianami w gospodarce hormonalnej – wzrasta poziom  np. prolaktyny, oksytocyny, hormonów tarczycy.

Wszystkie pokrótce opisane zmiany mają charakter fizjologiczny i są typowe dla prawidłowo rozwijającej się ciąży. Każda kobieta przeżywa je inaczej, mniej lub bardziej intensywnie. Jeśli zachodzą wątpliwości czy zachodzące zmiany są jeszcze fizjologiczne, czy już patologiczne należy jak najszybciej skonsultować to ze specjalistą.

Ile trwa ciąża fizjologiczna?

Ciąża fizjologiczna to okres, który trwa od momentu zapłodnienia aż do porodu. Prawidłowy jej czas wynosi 280 dni, czyli 40 tygodni licząc od pierwszego dnia ostatniej menstruacji. Za normę uważa się również okres między 38 a 42 tygodniem.

Ciążę dzielimy na trzy trymestry i każdy z nich trwa około 13 tygodni:

Jak wygląda prowadzenie ciąży fizjologicznej?

Prowadzenie ciąży fizjologicznej rozpoczyna się już od pierwszych dni ciąży. Pacjentka powinna zgłosić się do lekarza po stwierdzeniu braku miesiączki, najpóźniej do 10 tygodnia ciąży. Kolejne wizyty odbywają się co 3-4 tygodnie w I i II trymestrze, natomiast co 2-3 tygodnie w III.

Opieka nad ciążą fizjologiczną powinna mieć określony harmonogram wizyt kontrolnych u lekarza, wykonywanych badań ginekologicznych, USG, badań genetycznych i laboratoryjnych.

Każda wizyta powinna składać się z dokładnego wywiadu z pacjentką na temat minionego okresu ciąży, pomiaru ciśnienia tętniczego pacjentki i masy ciała, badania ginekologicznego oceniającego narząd rodny, badania USG celem potwierdzenia akcji serca płodu, omówienia kolejnych zaleceń i wytyczenia terminów szczegółowych badań kontrolnych.

Autor: Karolina Czapp

Źródło:

https://szpitalmadalinskiego.pl/pl/zakres-uslug/opieka-nad-kobieta-w-ciazy

https://www.ginekologia-krakow.com.pl/prowadzenie-ciazy-fizjologicznej.html

https://volumed.pl/usluga/137-2/ciaza-fizjologiczna/

https://ktomalek.pl/blog/ile-tygodni-trwa-ciaza/w-2134


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: pixabay.com


 

Oceń

Data publikacji: 13/09/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *